Zmena elektriny v RD z 220 na 380

Dobry den. Obraciam sa na vas s prosbou. Prave realizujeme nadstavbu rodinneho domu v BA v DNV. Potrebujeme zvysit elektrinu - z 220 na 480, teda na tri fazy, mame od ZSE. Neviete co je potrebne urobit? Co splnat? Elektrina je vedena vzduchom nie zemou...co je podla noveho zakona problem. Avsak v celej nasej casti je takto vedena. Dakujem vam za info, odpovede, skusenosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@jankaemuska ked je vzduchom tak vzduchom to neni problem,len mi akosi nejde do hlavy,sak 3 fazy tam musite mat uz teraz,ne??
Odpovedať
@pepe16 praveze nemame tri fazy... :-( A neviete co treba pre zse urobit?
Odpovedať
Profilova fotka
Treba dať žiadosť do elektrárni o prekládku elektromeru do plotu + projekt .Uvediete im že chcete trojfázovú prípojku ... ked to odobria nájdete elektrikára, ten vám projekt zrealizuje a dodá revíznu správu .Potom prídu z elektrárni nahodia el.hodiny a fičíte :) asi tak v skratke .....
Odpovedať
@jankaemuska no cokolvek budete chciet od elektrarni tak prve co vam povedia ze elektrina do zeme a skrinka na plot. Aj keby len menis strechu a potrebujes o 10 cm dlhsi kabel do rozvodovej skrinky ako bol. Teraz sme to museli riesit na poslednu chvilu a davat elektrinu do zeme, povodne sme chceli nechat strechou tak ako bola
Odpovedať
Ak robite pristavbu podla mna tam 3 fazy musia byt ked tam uz nejaky dom je. Mi chces povedat ze povodny dom bol tahany komplet jednou fazou?? To aky hruby mate privony kabel? Daj sem radej foto hlavneho domoveho rozvadzaca budeme mudrejsi.
Odpovedať
@sysell Stretol som sa s veľa domami s jednofázovým prívodom, tak by som sa vôbec nečudoval... :-)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Presne tak, je veľa domov s takýmto prívodom, je potrebné vypísať žiadosť nájdeš ju na ich stránke, zaslať na ZSE oni ti pošlú zmluvu, šek na úhradu a podmienky pripojenia. Ty potom musíš nájsť projektanta na to určeného čiže odbor elektro, po vyhotovení si musíš poslať tento projekt na odsúhlasenie do ZSE /mi sme to riešili tak, že sme si dali projekt spraviť do ZSE oni si ho spravili aj si ho odsúhlasili/ . No a potom nájsť firmu, ktorá ti to zrealizuje podľa podmienok, ktoré uložila ZSE a keď to všetko bude pripravené prídu zo ZSE to spojazdniť. Niekde medzi tým je určite aj revízia ale to už neviem, v ktorej fáze bolo. Je to vlastne ako nová prípojka.
Odpovedať
@andrea228 dakujem vam velmi pekne. Poslala som vam spravu, velmi by nan pomohli info od vas
Odpovedať
@jankaemuska Len doplnim, ze ta revizna sprava sa riesi az ked to nejaka elektro-firma spravi. S tou reviznou spravou pojdes do ZSE uzavriet zmluvu o dodavke a potom Ti pridu namontovat elektromer.
Odpovedať
Profilova fotka
No neviem, my sme riešili to isté a boli sme sa informovať v elektrárňach. Je potrebné dať žaidosť o zmenu elektromera z 220 na 380 a zaplatiť poplatok 150€ nie je potrebné meniť spôsob pripojenia, čiže do zeme. Ide iba o výmenu elektromera
Odpovedať
Profilova fotka
@jankaemuska
Odpovedať
Článok sa načítava...
@janika22 Výmena elektromeru nestačí, treba vymeniť aj kábel z 1f na 3f... :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Otazka. tiez mame starsi dom a po stlpe k domu je vedeny AL kabel 4 zila L1 L2 L3 + zem(šedy,čierny,červeny+zem) a je mozne ze faza je len šedom a čiernom kabli a červeny je bez stavy
Odpovedať
@loksiklubos ak je vedený 4-žilový kábel môžu isť po nom 3 fázy , ak tam máte len dve na tretej bude prerušená poistka, alebo na svorke zaoxidovaný spoj, treba premerať
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Xyz domov som robil aj s jednofazovym privodom, zelanie zakaznika ze jemu staci 230V su jeho osobna vec.. moje argumentacie pre a proti su vzdy x razy jednym uchom dnu a druhym von. Ak si zelate zmenu elektriky z 230V 1f na 400V 3f treba vam hlavne odsuhlasenie od elektrarne ci vam to povolia. Ked vam to povolia tak aj s odvovodnenym ze ano povolujeme to ale za takych a taktch podmienok ( umiestnenie elektromeroveho rozvadzaca na hranicu pozemku ) ak mate vzduchom pripojku tak sa pripravte na moznost ze na vas budu tlacit aby ste privodny kabel od stlpu NN viedly v zemi az po rozvadzac RE. ( podmienky pripojenia zsds )
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@19olo88 Dám ešte jednu otázku a poprosím Vás o názor. Ide o tú rekonštrukciu elektriny do plotu...Potrebujeme v tomto víkendovom dome vlastne 400 V. ??? Teraz tam je aj 400V, len je to odcvaknuté na nástrešáku. Kúrenie je cez Gamatky v každej izbe aj v kuchyni, ohrev vody plánujeme cez nový plynový prietokový ohrievač. Teraz je tam starší funkčný, na to osprchovanie večer to stačí...V kuchyni bude plyn. šporák s elektrickou rúrou. Chalupa bude asi ešte asi 10 rokov a možno aj navždy využívaná iba víkendovo a prázdninovo. Ak by sa raz dával bojler ten je tiež na 230V....A v súvislosti s tými nekresťanskými cenami ističov mi pripadá zapojenie 400V na narezanie dreva raz za rok úplne zbytočné. Stejnak je to na úplnej rovine v okolí NR a tie kachle na drevo sa využijú asi len tak cez Vianočné sviatky ... na trochu atmosféry. drevo sa tu aj tak ťažko zháňa...Tak poprosím na názor, kým to rozbehnem cez ZSE, nech neplatím za niečo čo vlastne nepotrebujem....Vopred Ď za názory.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?