Zarezanie soklových líšt do rohov kt. nemaju 90 °

Ahojte, je tu prosím nejaký kutil/odborník ktorý by mi poradil, ako zamerať a následne zarerať soklové lišty do rohov ak nie sú pravouhlé, aj vonkajšie. Viem, že sú rôzne prípravky na rezanie, len tie sú na kratšie lišty. Ja mám 10 cm na výšku. Ďakujem veľmi pekne za rady. 🙂
Odpovedať
Posuvny uhlomer, matematika a pokosova pila. Ak toho neni moc, tak sa vystaci aj bez toho uhlomeru stylom odrezat, primerat.
Odpovedať
@natali221 https://www.lidl.sk/p/parkside-digita...
Odpovedať
Mne sa to proste viac paci, ked spoje, rohy su bez tych skaredych spojovacich kusov. Ano, je to pracne a zdlhave, ale ked sa da na tom zalezat, tak je to aj dokonale a celistve. Ano, uznavam, ze soklova lista o vyske 10cm chce asi aj lepsiu pilu, ale ak sa chce niekto pohrat, tak to urobi aj s lacnou Parkside, ci Einhell, Scheppach a podobne, ibaze s mensim kotucom proste ten uhol sa neda rezat vertikalne a vodorovne to bude trosku komplikovanejsie, este ak pila nema pomaly rozbeh, tak to trhnutie pri spusteni je taktiez nie prijemny. Vsetko to je len o mnostve, chuti, sikovnosti a financiach. Nema zmysel kupovat pilu, ak sa jedna o byt alebo ak je dom, no nie je v nom kutil, co ma dake skusenosti a nieco take aj v buducnosti upotrebi. To radsej zvazit, ci si niekoho nezavolat. A to uz ani nehovorim, ak sa jedna o listovanie, na nejakej starej stene, kde omietka neni krasne rovna.
Odpovedať
ja som to robil oscilackou, lebo rovny rez ti nepomoze ... musia zarezat viac zvnutra ale nieje to problem si prilozit listy jednu zarezat plus minus na polovicu uhlu a druhu si prirovnat, par stupnov nebude vidno ale neviem kolko toho mate, lebo vyhrat sa stym treba a teda cas, ak niekoho zavolate, nebude to uplne financne ok asi 😄 ja som 5 rohov robil cca 4hodky, pol hodku kym som si nasiel sposob ako nato ...
Odpovedať
Schodisko je tiez zazitok 😂. Prireze sa viac o milimetrik a musi sa urobit nova listicka aj s druhym uhlom. Ano, piplava, dlha robota, co som si odkladal az na potom, potom…
Odpovedať
@frantisekca no pri tomto type lišty co mám nie sú ani okrajové, také ako myslíš, jedine taky štvorček, ale to je mi tiež na nič, keďže nemáme všade pravý uhol a ani sa mi to nepáči. Kutili sme, prerobili sme takmer celý dom a to sme tiež museli pokupovať všelijaké mašiny a teraz mi to prišla taká prkotina, že urezať lišty, ale veru nie je 🤔 a nechcela som kupovať ďalšiu mašinu, keď neviem či nám to s tým aj pôjde.
Odpovedať
@shadowmilan no to si ma veru nepotešil, my sme narátali tak 24 rohov 😄 😄 vonkajšie + vnútorné...šak to nám bude trvať večnosť.
Odpovedať
@natali221 to su biele? My mame biele ale hranate a aj ked vsade by mal byt pravy uhol tak sa to na nepresno urobit neda. Tak tie spoje muz zakryl nejakym tmelom a vyzera to dobre.
Odpovedať
Takze zakladne predpoklady na zvladnutie ulohy su 👍. V tom pripade by som radil si obstarat tu pokosovu pilu, avsak s vertikalnym prerezom takym, aby ju prerezalo (na stojato) . Popripade skusit pohladat v pozicovnach naradia, stavebninach. Tych 24 rohov zas neni ziadna katastrofa. Aj bez uhlomera sa to da. Odporucam najskor urobit prilahle rohy, nasledne skracovat/dokladat.
Odpovedať
Aj ja som si rezal sám a niekedy bola jedna aj na 5 krát
Odpovedať
Najlepšie je keď začneš v rohoch keď sa ti to nepodarí tak to skracujes aby sedel roh a potom pokračuješ s rovinou v strede zmeras dlzku a dolozis odrezanu na 90 stupnov . Aspoň ja som to tak robil
Odpovedať
@vlado1992 Pekna praca 👍
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Ak to chces dobre zaklad je pokosova pila.. Moze vut aj rucna https://www.obi.sk/pily-a-pilniky/lux... Potom skolsky uhlomer a sirsiu dosku. Dosku prilozis na stenu uhlomer na druhu a krizik uhlomera na hranu dosky a odcitas uhol a delis dvoma. Ak si uplny zaciatocnik uhol si poznac na pasku a nalep k danemu rohu ked sa seknes v rezani nemusis zasa merat uhol.
Odpovedať
@wolodymyr Tá ručná je super, ale má jednu dosť podstatnú nevýhodu - aretovať polohu je možné len v 10-stupňových krokoch. Keď ide o každý stupeň, nie je to bohvie čo.
Odpovedať
jj, do spojov idealne dat silikon biely a rovno zatriet a zacistit a drobne nedokonalosti nebude vidno nepodari sa ti to odrezat tak aby si nemal nejake nedokonalosti, to plati hovne pre vonkajsie rohy na tych vnutornuch to tak nevidno potom ale tiez sa blbsie zameriavaju a inak vyzeravaju treba skusit
Odpovedať
@frantisekca no to požičanie som pozerala, ale sú tam také ceny, ze to si radšej priplatim a kúpim si svoju. Priznám sa, že sa mi do toho vôbec nechce. Toľko veci sme tu porobili a ja tu fnukam nad lištami 😄 😄 ale to preto, ze mame ešte kopec veci dorobiť a toto je taka piplačka, čo zabíja čas.
Odpovedať
@vlado1992 no ty si šikovný, pekná prácička 👌 radosť pozrieť do rohov 🤣🤣 no presne tak to chcem robiť, len mam kopec takých, že zarezávam z každej strany a tam keď sa netrafiš môžeš začať od začiatku.
Odpovedať
@wolodymyr no to je dobra rada, ďakujem 🙂
Odpovedať
@shadowmilan, @wivik ten silikón som chcela použiť v prípade núdze, len otázka nezoxiduje časom ? Že by zažltol
Odpovedať
to mas tie listy v exteriery cely den na slnku ? 😄 nie, ak to chces mas tiptop, budes ho musiet pouzit, ved to je vidno len ked klacis pri tom 😄
Odpovedať
@shadowmilan nie, máš pravdu 😅😂 ale v niektorých veciach som jak Monk. Keby to zažltlo tak na to pozerám viac, jak na telku 😆
Odpovedať
v dnesnej dobe sa to uz nedeje, ak pouzijes taky silikon ako mas ... my mame napr na balkone biely priemyselny, vystaveny poveternostnym podmienkach a slnku a stale je biely ale ked ho nanasali, tak smrdel slusne nez zaschol staci ho len utriet ... v interiery po dlhych rokoch nemame ziaden problem ... technologia pokrocila, ak ked niektory tvrdia, ze dnesne vecy nestoja za nic ale co sa tyka plastov a pod, tak to urcite nieje pravda
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?