Tepelne cerpadlo, spotreba

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Chcel by som sa spytat kto mate tepelne cerpadlo v rodinnom dome s radiatormi, kolko mate cca meacnu/rocnu spotrebu. Nie financne ale kwh/mwh 🙂 Mame starsi dom, steny dolu 50, poschodie 30 + zateplenie 15 polysytyrwnom, pod strechou sklena vata 20cm. Nova plechova strecha, okna 3sklo vsade. Cerpadlo 13.5kwh Jedna sa mi o to ze cerpadlo mame nastavene a vysvetlovali mi ze idealny scenar je ked ide stale.( Vykon podla stupnov)Mne to vsak pride ze to musi ist do spotreby, preto by som sa chcel spytat ci sa zmestite do 7-8mwh (voda+kurenie) do roka a na kolko stupnov kurite. Ak som nieco dolezite zabudol napiste, mame to chvilku 🙂
Odpovedať
@juraj_k Môžem.
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj_k kľudne môžeš prísť pozrieť som pri Prešove , ale najlepšie v zime kým sa kúri aby ste videli komfort, hluk a podobne , už bolo u mňa zopár ľudí pozerať 😀
Odpovedať
@andrejito_zemanito S tým zateplením stropu, že 23cm minerálnej je strašne málo a pridal by si aspoň na 40cm. Ak beriem, že lambda minerálnej izolácie je 0,044 tak súčiniteľ prestupu tepla je pri 23cm U=0,19W/m2.K a pri 40cm U= 0,11W/m2K - to je rozdiel v tepelnej strate pri interiérovej teplote 20° a exteriérovej -15° Q= 280W/100m2. Ročne navyše možno 600kWh. Pri dnešnej cene plynu teoreticky je to viac za plyn (ak by sa kúrilo plynom) o cca 31eur ročne pri 23cm izolácii stropu s plochou 100m2 ako pri 40cm izolácii stropu s plochou 100m2. Opakujem, pri dnešných cenách plynu. Neviem čo bude o dva roky. 31eur ročne viac za plyn. Ak by sa kúrilo tepelným čerpadlom ktoré by malo SCOP povedzme 3 tak ten rozdiel ceny za energiu by bol podobný. 🙂 Dávam to tu len preto aby bolo vidieť nejaké konkrétne číselné porovnanie lebo sa mi vidí, že mnoho z nás má o vplyve hrúbky izolácie len veľmi hmlistú, nekonkrétnu predstavu.
Odpovedať
@toky1 O.K. súhlas. Ak by som staval teraz pri tých vedomostiach tak by to zateplenie vyzeralo trochu inak, ale keby bolo keby... 🤔 Nie nadarmo sa vraví že prvý dom, ktorý postavíš sa má zbúrať, druhý predať a v treťom bývať.
Odpovedať
@dexter89 Ak by ti to nevadilo tak by som sa niekedy zastavil, nemám to ďaleko. Termín by sme upresnili kedy ti to bude vyhovovať.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, mozno zbytocne, ale ked tu na forach citam vase spotreby tak zacinam troska stresovat. Mame TC voda-voda, obytna plocha 187m2. Je to novostavba, v lete sme sa nastahovali. Zateplenie 20-25 polystyrenom. Spotrebu si zapisujem od zaciatku novembra a vychadza mi to cca 32kWh denne. Byvame v blizkosti BA, cize zima mierna. To, ze byvame prvu zimu moze samozrejme skreslovat, ale aj tak sa mi to zda oproti inym vela.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jamur:

Ahojte, mozno zbytocne, ale ked tu na forach cita…
@jamur Ako som písala v susednej diskusii: porovnávajte SVOJ dom so svojím výpočtom... nie denne, ale za celú zimu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jamur:

Ahojte, mozno zbytocne, ale ked tu na forach cita…
@jamur no mas to strasne vela, bud mas zapnute spiraly, alebo kuris na 30C. Tuto zimu ani zima "nebola" a tebe len kurenie zozerie 1MWh mesacne! Tiez som mal voda/voda ale pokazilo sa mi tam daco, tak som to prerobil na vzduch/voda a vcera mi za 7h prevadzky, vyhrialo 200m2 +200l TUV na 55C pri spotrebe 8kWh, ktore na dovazok dodala FV :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@jamur no mas to strasne vela, bud mas zapnute sp…
@rkorba len uprava, je to komplet spotreba za cely dom, nie len kurenie. Napriek tomu sa mi to zda hrozne vela. Kuri sa viac ako treba, kedze este doriesujem termostaty. Necakam vsak, ze sa to potom zmeni nejak dramaticky
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jamur:

@rkorba len uprava, je to komplet spotreba za cel…
@jamur tak to bud v klude, to je normalna spotreba, nic co by trebalo riesit. Nabuduce to napis zrozumitelne ;-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@jamur tak to bud v klude, to je normalna spotreb…
@rkorba moja chyba, dakujem za odpoved
Odpovedať
Ahojte, prešiel rok a vidím že diskutuje sa stále. Tak vlastne nadviažem len na môj pôvodný príspevok :) Metre, čerpadlo a popis zateplenia v pôvodnom príspevku. Moja spotreba bola úžasná a nemôžem si tepelné čerpadlo vynachváliť. Dostal som sa na 6,2MWh za kalendárny rok 12/22 - 12/23. Čerpadlo vykurovalo radiatori a zohrievalo vodu v 200l bojleri. Dúfal som 7-8 a najhorší scénar 10, toto ma príjemne prekvapilo. Nakoľko máme doma aj babku, teplota v dome neklesla nikdy pod 22 stupňov. Ak by mal dakto otázky, kludne správa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?