Rekuperácia - využitie nepoužívaných komínov (4x)

Dobrý večer prajem, všetkým. Rád by som sa opýtal, či ste niekto niekedy využili staré nepoužívané komíny v dome, na rozvod rekuperácie. Jedná sa o starý dom, síce aktuálne kompletne zateplený. Fasáda 350mm gr.eps(austrotherm) a strecha 465mm minerálna vlna. Všetko sme robili sami. Nemáme žiadne problémy s plesňami, nemáme vysokú vlhkosť ani nič podobné, čo čitam vo veľa témach pri starých domoch. Extrémne sme si dali záležať na každučkom detaile a všetko vyzerá že funguje ako má. Sme spokojný, máme pocit nového domu. Chcel by som však namontovať aj rekuperáciu, na vetranie si dáme pozor, pravidelne vetráme, sledujeme vlhkosť a vždy varíme a kúpeme sa len keď sú priotvorené okná. Moja primárna otázka je, či ste niekto na niečo takéto využili starí, nepoužívané komíny domu. Máme 5 nepoužitých komínov, prebiehacich od suterénu (pivnice) až cez prízemie, 1. poschodie a podkrovie. Mám v pláne využiť 2+2 komíny, spôsom, 2x prívod čerstvého vzduchu, 2x odvod opotrebovaného vzduchu. Samozrejme, že komín sa adakvátne vyvložkokuje. Jedná sa o klasické komíny, nevložkované, bez žiadneho asbestu. Vážené dámy a páni, rád by som pred nejakou búrlivou diskusiou ešte raz dal do povedomia, že sa mi jedná čisto iba o principálne technické využitie, niečoho, čo je už zavrhnuté a nepoužívané. Prosím, berte ešte na vedomie, že neriešim rekuperáciu z nevyhnutnosti, chceli by sme si iba ,,autimatizovať" a vylepšiť vetranie domova. Predsa je pravda, že naším klasickým vetraním v zimnom období trošku mrháme teplom, ktoré by sme si radi udržali čo najdlhšie ako je to možné. Ďakujem vopred za každý názor a kritiku.
Odpovedať
Profilova fotka
Ak taká možnosť je, tak prečo ju nevyužiť? Ideálne by ale bolo, keby sa do komína zasunie spiro potrubie. Úplne si neviem predstaviť, ako by to fungovalo, keby tam nie je hladké potrubie - prach, mikročastice, zachytávanie bordelu, ... Ešte bude kus problém, ako daleko sú komíny od seba... Aby ste nemali moc dlhú trasu na prívod a odvod vzduchu. To Vám zvýši tlak v potrubí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od josefx:

Ak taká možnosť je, tak prečo ju nevyužiť? Ideáln…
Aké vysoké sú tie komíny? Resp. dĺžka trasy? Predpokladám nutnosť pomocných ventilátorov do potrubí, zvýši to prevadzkové náklady. Čo okolité domy? Kúria tuhým palivom? Nasávanie vo výške bude brať aj dym v tom prípade, určite viac, ako meter nad zemou... Som zvedavý, čo napíše Jarka.
Odpovedať
Dorý deň prajem. Dĺžka komínov je cca 9m. Komíny su v páre, idú 2 pri sebe a druhé 2 tiež. Tieto 2 páry komínov sú od seba navzájom vzdialená asi 4,5m. Od suterénu, po strechu. Samozrejme, ako som písal, vložkovanie komína musí byť a určite by bolo realizované. Máte pravdu, samozrejme že komíny sú špinavé a to doslova. Susedia žiadne tuhé palivo nepoužívajú. Veľmi ojedinele je jeden sused, ktorý len v prechodnom období nanajvýš 3x zakúri v krbe. A to je tiež o ulicu ďalej a asi 9 domov ďalej. Rekuperačnú jednotku chcem umiestniť v podkroví. Podkrovie nášho domu nie je obyvatelné, iba jedna malá miesnosť v pravej časti domu. Dom má s prednej časti ,,manzardu" - nadstavbu na A streche. Podstrešný priestor tejto manzardy je dostatočne veľký a pohodlne sa vie umiestniť aj veľká jednotka. Na strechu som montoval FVE, je kompletne do posledného cm2 pokrytá panelmi, preto by som prívod a odvod vzduchu riešil s boku fasády a to smerom do lesa, teda opačnú stranu od mesta a neďalekej cesty. Otvory by boli teda asi vo výške hrebeňa domu a to cca 8,75m od zeme. Keď som staval strechu, robil som veľké cca 1m presahy dookola, na potrubie teda nebude pršať, bude chránené týmto presahom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?