Rekonstrukcia stareho domu z tehly

Dobry den, chystame sa na rekonstrukciu starsieho domceka. Chceli by sme zacat strechou avsak po odkryti starych omietok a vonkajsej fasady sme zistili, ze obvodova stena je nadpojena na kamennu stenu (vid obrazok 5). Dalsia obvodova stena je prasknuta (vid obrazok 1-2). Podlaha domu bola drevena. Tu sme uz odstranili a ostala uz iba hlina. Ako by sme mohli postupovat pri oprave tychto obvodovych stien? Pravdepodobne budeme riesit aj podrezanie celej stavby. Po oprave obvodovych stien by sme chceli vyliat betonovy veniec aby to drzalo pokope vsetko a na ten ulozit nasledne dreveny krov. Zaujimalo by ma tiez ci by nebolo lepsie tu cast kamennych murov zburat a zachovat iba tehlove mury.Tiez sa pohravame s myslienkou odvetravanej fasady a predsadenej steny z interieru. Vopred dakujem za akykolvek napad, riesenie, skusenosti. :-)
Odpovedať
@annapolakova1 ja by som to zbúral a postavil nanovo.
Odpovedať
Profilova fotka
Rozmýšlate dobre. Podrezať ,urobiť veniec ,Ten beton je najlacnejšie zbúrať. Predsadenú stenu nepotrebujete . a odvetraná fasáda je ako technicky tak finančne nezmysel.
Odpovedať
Profilova fotka
Neviem či sa oplatí to opravovať. Daj si radšej urobiť posudok aby si zbytočne neprišiel o peniaze čo do toho vrazíš.
Odpovedať
Profilova fotka
presne tak, radšej investuj do posudku, ktorý ti môže v konečnom dôsledku dosť ušetriť a budeš vedieť, čio sa do danej rekonštrukcie púšťať alebo nie
Odpovedať
@annapolakova1 myslis, ze sa ti oplati opravovat takyto stary dom??? Vyzera dost zle :-| :-|
Odpovedať
Podľa tých fotiek to vyzerá tak, že to má dosť narušenú statiku, zrejme vďaka chýbajúcemu vencu. Ak nie ste fanúšikovia starých vidieckych domov a máte dosť peňazí na opravu, tak toto fakt zbúrať a postaviť nové.
Odpovedať
Domcek ma pre nas urcitu hodnotu. Vyuzivat by sme ho chceli ako vikendove zariadenie. Postupne ho opravit do stavu obyvanosti. Tento rok planujeme aspon tie steny opravit a dat veniec a na to krov. Tie steny co vidno na obrazkoch ako su popraskane tak to je posobenim jestvujuceho krovu, ktory bol poddimenzovany a na rohoch to vytlacalo, preto je to prasknute. Teraz je to uz podstojkovane z exterieru aby sa peniesla vaha z tej casti krovu na stojky a nie na mury aby ich uz nevytlacalo. Na tie prasknute miesta sme dali aj sadrove terce cca 9 mesiacov dozadu a zatial nie su ziadne praskliny na nich. Nas by zaujimalo ci by sa to dalo opravit tym, ze sa to rozoberie a nanovo vymuruje s tych istych tehal + mame z interieovych stien este 3 palety. Alebo to nejako previazat zelezom a stiahnut lanom ocelovym. Tie kamenne obvodove steny pojdu prec. :-)
Odpovedať
@annapolakova1 ahoj nepocuvaj tych muderlantov co furt by burali bo najlepsia je novostavba. Tie stare domy maju svoju historiu, prezili toho vela, a keby mohli rozpravat tak by sa clovek toho dozvedel. Sestra zijuca v UK si tiez kupila taky starsi vidiecky tehlovy domcek. Riesila nieco podobne ako ty. Pod podlahou bola hlina,tak tam dali beton, cast muru tak ako ty mas prasknuty ona mala len kvoli tomu prasknuty,lebo mudry inzinieri odviedli koryto potoka pri dvore domu,kvoli nejakym potrubiam a narusili hladinu spodnej vody. Tym cast domu poklesla. Sestra si dala spravit posudok,novy projekt,kde striktne povedala. Ten vyse 80 rocny domcek musi ostat ako stary, aby s neho bolo citit byvale casy,vyzarovala s neho ta spravna atmosfera. Asi mala stastie na projektantku lebo vystihla to co sestra chcela, a navyse na stavebnu firmu. Lebo ked dosla s projektantkov tak chlapi s firmy len skonstatovali ze neni to nic strasne,ze opravovali aj horsie zrucaniny a ked taky dom stal 60-100 rokov bude stat dalej. Ak ma ten dom pre teba hodnotu,nemyslim financnu ale tu inu. Tak cena za rekonstrukciu je nic aj keby malo ist o tisice € Ja som si mohol dat postavit aj dve novostavby,no namieto toho sme kupili starsi domcek a opravili ho. Ten pocit ked prides do stareho domu,a mas pocit ze si tam uz zila,ze ten dom ta vita, Vitaj doma. Tak potom neni co riesit. A na inom fore som zistil ze takych ako som ja, je viac, tak som sa potesil ze trend vlastnit domcek na dedine hoc len na vikendy je uz nazad a stare domceky ozivaju.
Odpovedať
@pavol2010 veď áno, aj jazdiť na starej, ale zreparovanej embéčke, je také štýlové :-)
Odpovedať
@annapolakova1 viem ze som ti neporadil, ale tiez ti ani neporadili velmi ty co ti to odporucili zburat. Porad sa s projektantmi, daj si spravit posudok, a hladaj firmu co ma s opravami starych domov bohate skusennosti. Vyberaj podla recenzii,ci spokojnosti byvalych klientov. Lebo stavebnych firiem je vela, no ovladat kumsty starych majstrov vie maloktora. Vela stastia a pridaj tu potom obrazok ako sa ti to podarilo s domcekom poriesit. Apropo,ked pred dvoma rokmi zasiahla necakana prietrz dedinu kde ziju moji svokrovci a maly potocik sa zmenil na rieku. Tak po bleskovej povodni ostali najmenej poskodene 100 rocne kamenne domy. Tie komunisticke kvadrove ci nove yporkove voda brala mury ako nic. Berme si priklad s minulosti. Nie vsetko stare musi byt zle. Co pri tychto novych rychlostavbach no neviem......
Odpovedať
@jakino neviem ci sa my vysmievas,ale ok. Niekedy sa auta vyrabali,ze boli tzv viac generacne. To je,ak si kupil skodovku,ladu ci ine vtedy vyrabane auto,tak si jazdil ty,tvoje deti sa na tom aute ucili soferovat,a poznal som x ludi ked som pracoval v Pneuservise,co mi potvrdili. Ze tie ich stare MB cky aj dva domy postavili co sa tolko materialu natahali. A furt sli. Dnesne preelitrizovane pocitacom riadene auto kebyze kupim nove,nebudem na nom jazdit,zalejem ho do betonu, tak za par rokov zhnije. Stare mali poctive plechy,nove papierove. A ano jazdit na veterane ma svoje caro, nostalgiu, ked sadnes do takeho auta,hned sa vcitis do cias kedy jazdilo bezne. Ci?
Odpovedať
@pavol2010 120tka bolo moje prve auto co som si kupil. Pohodlne, spotreba OK, spravis na kolene. Ale bolo tak na vozenie po meste a raz za tyzden som chodil BB-BS, 90-100km/h na 4ke :) Hocikedy by som sa zviezol ale porovnavat s novymi autami ? To nieeee. Kym to auto najazdilo 100tis km bolo treba robit tolko udrzby a v tych 100tis uz vacsina generalkovala motor. A tie pevne plechy ? 120tka je rakva na kolesach, ved tam pri celnej zrazke ides do neba. A o hniti a hrdzaveni ani nevravim :D Nie darmo sa vravi. Tepla garaz, trochu soli, skodovku to iste zlomi ;). Mal som taliana co mal 13 rokov a hrdzi ani stopi. Octavia 6 rokov detto. Urcite boli aj lepsie auta v 86tom...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zigibb To si trafil, dobrý názor. Na tie staré autá sa človek pozerá cez také ružové okuliare a pametá si väčšinou len to dobré, používať ich dnes na bežné vozenie by ho prešlo po týždni.
Odpovedať
@pavol2010 stále si to nepochopil. Zadávateľka píše, že vyhodili podlahy až po hlinu, vybúrali priečky, idú zhodiť strechu a zbúrať časť obvodových múrov. Z celého domu im zostane stáť pár vlhnúcich múrov s pofidérnym základom. Aký význam má zachovať ich a platiť za ich podrezanie a následnú betonáž podláh bez základov? Narobia sa a budú bývať v starom dome. Priplatia si 10 litrov a budú mať nové základy s novou platňou a novými múrmi. Pri svojpomoci a znovupoužití pôvodných tehál sa to dá zvládnuť aj lacnejšie. Neviem síce aký veľký je ten dom, ale tipujem okolo 100 m2...
Odpovedať
@pavol2010 "Stare mali poctive plechy,nove papierove." Veľké H, malé o, rímska päťka ďalej no. Mal som 13 ročného Formana, dvere mu kvitli, ako orgován na jar. Teraz mám 14 ročnú Xsara Picasso a na karosérii žiadna hrdza. V čom je potom lepší starý poctivý plech od súčasného pozinkovaného?
Odpovedať
@annapolakova1 Je dosť ťažké vyjadriť sa zodpovedne k domu iba na základe tých pár fotiek, čo si priložila. Ale skutočne na tých fotkách ten dom vyzerá dosť zle. Ak sa vážne pohrávaš s myšlienkou zachrániť čo sa dá, tak v prvom rade ja by som na tvojom mieste zavolal statika. Prvé nech posúdi základy, ak tam vôbec nejaké sú. Ak nie, tak ani nevolaj statika, čokoľvek spravíš, nebude to stabilné. Potom treba posúdiť steny, či udržia nový krov. Ak ti statik dá pozitívne stanovisko, tak postup prác bude asi nasledovný: - podrezať obvodové steny aj vnútorné priečky čo najhlbšie. Vyliať podlahu, položiť na ňu izoláciu, tú napojiť na izoláciu z toho podrezania. Potom zhodiť strechu, opraviť prípadne poškodenia obvodovej steny, vyliať veniec. Neviem aký strop chceš mať, ale ak len trámový, tak rovno dať krov. Tu by sa najlepšie hodil väzníkový. Dať krytinu a potom dorobiť interiér.
Odpovedať
@chrobak7 Pani,pani ked sme uz zacali o autach, ja som nemyslel auta po roku 89. Tiez som mal Favorita a za 3 roky jazdy po nasich cestach uz som menil lemy daval spodok zvarat. Ja som myslel auta starsie. Ved taka Skoda Spartak,stara octavia,ci 1000MB to boli auta. Vtedy sa nepozeralo mnozstvo vyrobenych aut ale na kvalitu. Kedze nie kazdy si mohol auto v tom case dovolit. Ked som v pneuservise mal zakaznika stareho pana co vlastnil Skoda octavia kabrio so 60 rokov najazdenych cca 65tis.km tak som cumel na to auto ako na zazrak. Chrom cisty ze sa dalo pri nom holit, ked mi stary pan povedal ze to auto je clen rodiny ze sa vola Maruska a je 3 ks vyrobeny v tejto verzii tak som otvaral usta. Dokonca to auto v zime vraj v garazi dekou prikrivali. Ked bol pan na vystave veteranov s Prahe tak mu Nemecky obchodnik s autami nukal na vymenu nove BMW. Stary pan nesuhlasil. Kua nemec musel vediet ze to boli echt kvalitne vozi. Potom stari pan pozical auto svojmu vnukovi a ten nezvladol riadenie a nabural ho. Mlady pojaseny vodic.Hold vtedy neboli posilovace na vsetko ako teraz. Stareho pana s manzelkou to tak zlozilo,ze viac uz ine auto nechceli,aj ked im s rodiny nukali. Ja som mal poliaka 125p, potom lady 2105 to boli silne auta aj plechy mali odolne, no skoda 105s, ci favorit neskor to uz bolo strasne hlavne v zime. Ale repasovaneho Trabanta, ci staru MB by som bral,len tak s nostalgie sa obcas povozit. A vy?
Odpovedať
Drzme sa pani temy rekonstrukcie domu. Statik sa vyjadril, ze steny su v poriadku, samozrejme tu prasknutu stenu treba opravit. Ale veniec s lahkou krytinou to znesie urcite. Zaklady su mix kamene a beton. V miestach kde je tehla na obvodovych muroch je hydroizolacia takze bolo to odizolovane avsak treba to uz vymenit pretoze sa to droli uz. Na rakuskych alebo svajciarskych weboch sme uz davnejsie videli ako rekonstruuju tieto starsie domy. V jednom pripade, myslim asi vo svajciarsku to rekonstruovali takym sposobom, ze do vnutra domu vyliali betonovu dosku, na ktoru nasledne postavili nove obvodove steny z dreva. Tie boli samozrejme tepelne zaizolovane. Na tehlove mury z exterieru dali mineralnu vatu ( myslim, ze to bola kamenna izolacia nie sklenna ). Co si myslite o takomto rieseni.
Odpovedať
@annapolakova1 Podľa mňa je škoda zmenšovať vnútorný priestor ďalšou stenou z dreva. Jedine, že by si chcel mať v interiéri štýlovú drevenicu, ale aj tam by ti stačil iba drevený obklad na stenu. Ak sa statik vyjadril, že steny sú dobré, tak ich len zaizoluj zospodu, oprav a urob podľa postupu, ktorý som popísal vyššie. Nezabudni do projektu zakomponovať aj izoláciu podlahy - hrúbku zvoľ podľa toho, koľko ti dovolí vnútorný terén a výška steny po veniec. Výšku miestností môžeš trochu zvýšiť tak, že ten veniec spravíš o niečo vyšší, napr. o 10-15 cm.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
@jakino aj na starom mercedese...oveľa lepšie ako na novom....osobná skúsenosť máme oba v rodine...neporovnateľný rozdiel 😛
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?