Je to prístavba, alebo jednoduchá stavba?

Ahojte. Kúpili sme starší rodinný dom. K zadnej časti domu pôvodný majiteľ pristavil stavbu. Je to zatiaľ hrubá stavba - má cca 35 m2, prízemie z ktorého sa ide schodiskom na poschodie, kde je po celej ploche terasa a strecha. Stavba je bez povolenia. Pôvodný majiteľ tvrdil, že povolenie nebolo treba, keďže len rekonštruoval pôvodnú starú stavbu - dreváreň. Z pôvodnej stavby zachoval podlahu a jednu zadnú stenu. Stavba je v tesnej blízkosti rodinného domu, no nie je s ním nijako prepojená. K legalizácii potrebujeme projekt v rozsahu architektonické riešenie, statiku a protipožiarne zložku - tak nám povedali na stavebnom úrade. Ma s tým niekto skúsenosť? Naozaj je potrebné predložiť projekt v takomto rozsahu?
Odpovedať
@jankapalko keď tak povedali na stavebnom úrade a tu ti niekto povie že netreba, čo spravíš? Budeš sa hádať s tetou na stavebnom úrade, že ti bolo povedané na nejakom fóre, že to netreba? Jasne máš dané zo stavebného úradu, čo treba doložiť na legalizáciu. Tak to dolož a je po probléme...
Odpovedať
@jankapalko Tak keď ti tak povedali na stavebnom úrade, tak asi áno. Ak to vyžadujú, tak to musíš dať, inak neskolauduješ a budeš mať čiernu stavbu. My tú stavbu nevidíme, z tvojho popisu ani nevieme posúdiť, čo to chce byť.
Odpovedať
@megdesign @chrobak7 Nič v zlom, ale na stavebnom úrade máme mladú babu po škole, je milá, ale nemá možno ešte až tak skúseností. Rozdiel je v tom, že k prístavbe treba stavebné povolenie a k jednoduchej stavbe by teoreticky stačilo ohlásenie. A to je už rozdiel niekoľko stoviek. Stavba slúži ako sklad, nie je spojená s domom. Neradi by sme to zbytočne preplácali, keďže ju neplánujeme dokončiť a je dokonca pravdepodobné, ze sa časom odstráni. Dom sme kúpili skôr ako investiciu, neplánujeme s nim zatiaľ nič robiť. Chceli sme len vedieť, či niekto dačo podobné riešil.
Odpovedať
@jankapalko poschodová stavba nieje drobná stavba...
Odpovedať
Čiže pôvodná stavba bola dvojpodlažná dreváreň? ale no tak...
Odpovedať
"Poschodie" ak sa to tak dá nazvať je celé otvorené - malo slúžiť ako terasa @kejsix
Odpovedať
@megdesign viem, čo je drobná stavba.
Odpovedať
@jankapalko ale to je úplne jedno. Nevieš, lebo v príspevku píšeš o jednoduchej stavbe. A jednoduchá stavba a drobná stavba je rozdiel.... Poschodová stavba nieje drobná stavba. A ohlásenie nieje možné na jednoduchú stavbu, ale na drobnú stavbu. Na jednoduchú stavbu treba stavebné povolenie. Proste raz ti teta povedala čo máš doniesť, tak to dones. To ako keby ťa zastaví mladý policajt, že si nezastavila na stopke a ideš tu rozprávať, že "je mladý, milý, ale nemá toľko skúseností, tak mi nemôže dať pokutu". Raz to zo zákona potrebuješ a je úplne jedno, čo si ty o tete na stavebnom myslíš...
Odpovedať
@megdesign pozri sa, jedná sa mi len o definíciu stavby. S nikým sa nechceme hádať. Postavili sme niekoľko drobných stavieb, jednoduchých stavieb aj rodinný dom - ku každému sa predkladá niečo iné. Nejde o nič, len niekoľko stoviek hore dole.
Odpovedať
@jankapalko Drobná stavba = prízemná stavba, plniaca doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, maximálna zastavaná plocha 25m2. Stačí ohlásenie drobnej stavby. Všetko ostatné potrebuje stavebné povolenie. Tá tvoja drevaren nieje prízemná a má 35m2.... Ešte niečo treba vysvetľovať?
Odpovedať
@megdesign Niekde som písala o tom , že "tvárme sa, že je to drobná stavba" ? O drobnej stavbe nebola reč. Asi som sa zle vyjadrila, keď som napísala, že k jednoduchej stavbe bude stačiť ohlásenie. Jasne, treba stavebné povolenie, ale nie až takého rozsahu ako pri prístavbe. Už sme jednoduchú stavbu, ktorá plní doplnujucu funkciu k rodinnému domu, stavali .
Odpovedať
Podľa opisu mi príde, že mladá baba na úrade po škole vie čo je v zákone napísané a čo môže/musí vyžadovať. Buď situácie predtým boli iné alebo úradníci benevolentnejší. Dokumenty čo žiada sa mi zdajú byť ale v poriadku - keďže je tam poschodie tak statika, architektúra je v podstate vždy, a asi je to blízko hranice pozemku tak žiada požiarne posúdenie. Jednoduchá stavba je podľa opisu táto stavba, ale aj klasický bungalov.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jankapalko Bavíme sa tu o niečom, čo nikto z nás okrem teba nevidel. Svoje príspevky píšeme len na základe tvojho popisu, nakoniec to môže byť niečo celkom iné. Keby si aspoň fotku bola pripojila...
Odpovedať
@jankapalko "Už sme jednoduchú stavbu, ktorá plní doplnujucu funkciu k rodinnému domu, stavali ." Jednoduchá stavba neplní doplňujúcu funkciu k rodinnému domu. Doplňujúcu funkciu k rodinnému domu (hlavnej stavbe) plní drobná stavba. Nevieš o čom píšeš...
Odpovedať
@jankapalko Máš v tom slušný hokej a v konečnom dôsledku sa tu bavíme pre nás o abstraktnej veci...
Odpovedať
Túto diskusiu som založila z dôvodu, aby ste mi pomohli rozhodnúť sa. Dom sme kúpili skôr ako investiciu dobudúcna (pre deti) Zatiaľ s ním nejdeme nič robiť. Prístavbu neplánujeme dokončiť a už vôbec nie kolaudovať. Skôr si myslím, že niekedy v budúcnosti sa bude asi demolovať. Nevieme sa preto rozhodnúť, či sa oplatí púšťať do legalizácie.
Odpovedať
@jankapalko v tomto prípade by som to nechal tak, ak je to starší RD, tak predpokladám, že to má číslo domu (zatiaľ by mi to stačilo) , teraz to ´´zlegalizuješ´´ a potom keď to bude niekto rekonštruovať budeš platiť za projekty + všetko ostatné druhýkrát ...
Odpovedať
@yetinb ďakujem za odpoveď. Obávam sa len "prajných" susedov
Odpovedať
@jankapalko Tá referentka od vás chce úplne najjednoduchší projekt - architektúra, statika, požiarina, už menší rozsah snáď ani neexistuje. Neviem, ale pokiaľ máte dodržané základné veci, stavebné konanie nie je žiaden strašiak, takže sa ho netreba báť.
Odpovedať
@moratibru jej ide o peniaze... Kúpili dom za xy k€, ale "pár stovák" navyše, aby to bolo kosher, je problém.... 🤔
Odpovedať
@megdesign no konečne si to pochopil, to ti teda trvalo. Uz si na seba hrdý? Áno, moc sa mi nechce dávať tých pár stoviek eur, keďže: 1. V dome ani prístavbe nebudeme bývať. 2. Prístavbu je hrubá stavba, nechceme ju dokočovať, kolaudovať ani akokoľvek využívať. 3. Je dosť možné, že sa o niekoľko rokov bude búrať. Teraz to však nie je možné, nakoľko je tam určitá ťarcha. 4. Ak sa aj v budúcnosti bude rekonštruovať spolu s domom, bude potrebný nový projekt. 5. V neposlednom rade na tých "pár stoviek eur" musím v práci ťažko drieť celý mesiac. A povýšenecké reči si prosím ta odpusť.
Odpovedať
@jankapalko " Pôvodný majiteľ tvrdil, že povolenie nebolo treba, keďže len rekonštruoval pôvodnú starú stavbu - dreváreň." Takže tam už predtým bola nejaká stavba? Bola tá pôvodná stavba zakreslená v katastrálnej mape?
Odpovedať
@chrobak7 bola tam stavba postavená pred rokom 1976, nie je zakreslená. Pôdorys ostal, aj zadná stena.
Odpovedať
@jankapalko Tak v tom prípade ide o rekonštrukciu, na čo treba stavebné povolenie. Ale nejak som sa v diskusii stratil - aká bolo teda pôvodná otázka či problém? Chcete to legalizovať? Lebo neskôr si písala, že to necháte tak a možno to neskôr zbúrate. Ak to chcete legalizovať, tak SÚ má pravdu - potrebujete projekt a stavebné povolenie, lebo ide o rekonštrukciu stavby. To, čo bolo doteraz urobené je možné považovať za čiernu stavbu, lebo na rekonštrukciu nebolo vydané žiadne povolenie a nebolo to ani ohlásené - či už by išlo o stavbu alebo drobnú stavbu. Ale pri pôdoryse 35 m2 nemôžeme hovoriť o drobnej doplnkovej stavbe. Či je stavba jednoduchá alebo nie, rozhoduje SÚ na základe projektu. Takže pokiaľ to z nejakého dôvodu nepotrebuješ mať legálne na LV (napr. kvôli úveru z banky), tak by som to nechal tak a ak v budúcnosti by si to chcela dostavať, potom by som riešil dostavbu a legalizáciu.
Odpovedať
@megdesign Toľko tu mudruješ a nenaučil si sa??? Drobná stavba je aj poschodová stavba do 25m2 ak nepresahuje výšku 5m. Takisto je drobná stavba aj stavba do 25 m2 ak jej hĺbka nieje viac ako 3m.
Odpovedať
@dodok Nič z toho síce nieje prípad, ktorý sa tu rieši, ale aspoň si si tradične odgrcol 😄
Odpovedať
@chrobak7 Pôvodne som riešila, či to máme definovať ako prístavbu alebo jednoduchú stavbu. A to kvôli tomu, že pri prístavbe treba predložiť projekt -architektúra, statika a protipožiarna, a pri jednoduchej stavbe stačí projekt- architektúra (takú sme mali predchádzajúcu skúsenosť, ale ako čítam, pravdepodobne sme mali len šťastie na benevolentnejších úradníkov). Takže vyvstala otázka, či teda vobec legalizovať, alebo nie. Ale keďže podľa Zákonu o územnom plánovaní a Zákonu o výstavbe, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. apríla 2024 sa čierne stavby nebudú dať zlegalizovať, pravdepodobne legalizovať ideme. Teraz sa však otvára ďalšia otázka. Pri udelení dodatočného stavebného povolenia sa určuje aj nejaká lehota, dokedy musí byť stavba dokončená a skolaudovaná? Zatiaľ sme neplánovali ju dostavať.
Odpovedať
@dodok Dodko, hlavne kľud. A skús k téme.... Presne preto "obchádzam" "podviničené státie pre dve autá" a "prestrešenie parkovacích miest" dvoma ohláškami.... Ale asi nechápeš,že?
Odpovedať
@jankapalko dva roky a predlžuješ za poplatok do aleluja....
Odpovedať
@megdesign Alebo predĺžiš len raz, za jeden poplatok, pred kolaudaciou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?