HUS v dome na ochranne pospojenie

Dobry den, rekonstruujeme starsi RD a chceme v dome urobit ochranne pospojenie no v dome sa nenachadza ekvipotencialna svorkovnica. Volali sme elektrikara a zmeral nieco na starom bleskozvode a vraj je vsetko v poriadku tak, ze je moznost sa napojit na stary bleskozvod a udajne staci len prevrtat do domu nejaky drot a napoji sa to na zvislu cast bleskozvodu. Je takato moznost v poriadku ? Dal nam na to cenu 150 Eur a mame sa rozhodnut do konca tyzdna. Dakujem za akekolvek info !
Odpovedať
@caeles áno je.
Odpovedať
@caeles Zemniacu sustavu pouzit moze, ale napojit by sa mal az v zemi!
Odpovedať
Profilova fotka
@caeles za mna toto nedoporucujem. Skusenost z minuleho roku z podobnej instalacie, nechcelo sa im kopat/robit novy zemnic, takze PEN pripojili na stary funkcny bleskozvod. Po udere blesku odparilo cely PEN (to uz robil asi dalsi majster), cim sa na okruhoch, kde nebol iny PEN dostalo zdruzene napatie. Co neznicilo prepatie z blesku dorazolo zdruzene napatie kedze zmizla plavajuca 0. Skody asi tak za 2500e, prezil v podstate len bojler a zopar veci, kde boli nejake smart srandy, ktore sa obetovali ako prve. Male nabijacky doslova vybuchli 🙂.
Odpovedať
Zabudol som v úvode napísať, že napojiť to chce pod nulou domu, máme to už odkopane a dostali sme sa ku spoju s nejakým plochým železom čo je vraj okolo domu, takže ako som správne pochopil @kejsix tak je to v poriadku a môžem mu rovno volať? Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
Profilova fotka
@caeles nie, vôbec to nie je v poriadku. HUP / HUS sa pripája priamo na zemnič, nie na zvod bleskozvodu. Ako starý je ten existujúci bleskozvod? Aký typ zemniča máte? Zemnič je uložený v betóne či v zemi? Nejaké fotografie? P.S.: ak to máte odkopané, v akom stave sú teda podzemné časti bleskozvodu? viete to nafotiť?
Odpovedať
@merak veď meral odpor podľa napísaného a je ok... Čo chceš nebodaj z fotky zistiť odpor sústavy zemniča?
Odpovedať
@caeles áno môžeš.
Odpovedať
@megdesign to si fakt myslis, ze staci namerat XY ohmov na nejakom vytrcajucom kusku zeleza zo zeme, najlepsie po burke a si zahojeny? typ zemnica, dlzka zemnica, tvar zemnica, stredny polomer, material zemnica, hrubka/prierez pouziteho materialu, stav korozie, protikorozna ochrana atd atd, stale nic? minule sme pri revizii oklepali Fezn 10 kusok pod povrchom a bola z nej 6-tka, stavba ma 5 rokov. Pytat si fotky je prvym krokom k tomu, aby si dokazal seriozne poradit.
Odpovedať
@ondro81 neblázni. Keď spravím bleskozvod a príde revizák pomerať odpory, myslíš, že odkopáva zemnič. 😄 Pozrie projektovú dokumentáciu keď tak, nameria 5/10 ohm a ide preč. Či som tých 5/10 ohm dosiahol jednou kari rohožou zakopanou v zemi a poliatou slanou vodou pred jeho príchodom nikdy nezistí... Chlapci zas to neprezivajte. Keď trafí blesk objekt, kde je spravený bleskozvod, je to aj tak v prdeli, lebo 99% objektov na Slovensku má ten bleskozvod vyhotovený zle, čo si budeme klamať...
Odpovedať
@megdesign ved prave a svojimi lahkovaznymi radami a tym, jak nad vsetkym iba mavnes rukou prispievas k tomu, aby sa dalsi objekt pridal do skupiny tych 99 percent. Ten tvoj revizak je blb a zelal by som mu, aby zazil odovzdavanie stavby za pritomnosti inspektora, ktory mne konkretne este meral sublerou AlMgSi 8mm, ze ci som ju pri vyrovnavani neskrutil na 7,5
Odpovedať
@ondro81 😄 čiže tu ideš robiť osvetu a ty a ja zachránime celé Slovensko, keď náš prístup bude do bodky podľa tebou napísaného vyššie, áno? Ok. Ako myslíš. 😉
Odpovedať
@megdesign nie podla mnou napisaneho, staci mat aspon trochu uctu k normam a robit veci tak, aby mali aspon trochu sancu fungovat spravne.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@megdesign dobrý odpor nameriam aj pri totálne skoródovaných zvodoch, ktoré už vôbec nevyhovujú. "Keď spravím bleskozvod a príde revizák pomerať odpory, myslíš, že odkopáva zemnič." Pri novom nie, tam si vyžadujem aspoň fotodokumentáciu prevedenia. Ale pri staršom bleskozvode, pokiaľ nie je zamurovaný, tak aspoň meter vykopať, aby bolo vidno, v akom je stave. "Chlapci zas to neprezivajte. Keď trafí blesk objekt, kde je spravený bleskozvod, je to aj tak v prdeli, lebo 99% objektov na Slovensku má ten bleskozvod vyhotovený zle, čo si budeme klamať..." Áno, to máš pravdu, keď ho vyhotovujú takí odborníci takých spôsobom, ako si ho tu popísal. "Pozrie projektovú dokumentáciu keď tak, nameria 5/10 ohm a ide preč. Či som tých 5/10 ohm dosiahol jednou kari rohožou zakopanou v zemi a poliatou slanou vodou pred jeho príchodom nikdy nezistí..."
Odpovedať
@merak na meter to odkopávaš ty osobne, alebo si nakážeš u majiteľa, nech to odkope?
Odpovedať
Profilova fotka
@catscan keď si to majiteľ zaplatí, tak to odkopem osobne, keď nie, tak mi to odkope majiteľ.
Odpovedať
Tieto "elektrikárske" témy sú na smiech, alebo do plaču, ako sa komu práve chce. 😎 Ukážte páni "elektrikári" svoje domáce rozvádzače, tak šup, poďme s tým von, nech sa kolegovia zasmejú
Odpovedať
@merak keby prídeš mne s takýmto "odkopávaním", tak ti ukážem, kde je bránička...
Odpovedať
@ondro81 "nie podla mnou napisaneho, staci mat aspon trochu uctu k normam a robit veci tak, aby mali aspon trochu sancu fungovat spravne." Čiže si dovolíš tvrdiť, že keď sa to vyhotoví tak, ako píše tazatel na začiatku v téme, to nebude mať šancu fungovať správne, áno?
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign "keby prídeš mne s takýmto "odkopávaním", tak ti ukážem, kde je bránička..." takto aspoň spoznáš, kto aký je aký je majiteľ a ako mu záleží na svojom majetku a zdraví aký je RT a ako mu záleží na kvalite a výsledku svojej práce a aj kvôli takémuto jednaniu nikam nechodím len tak, ale vpred si veci dohodnem so zákazníkom, aby vedel aj zákazník, čo ja požadujem od neho a nemusel mi ukazovať bráničku 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@foox keď Vám ukážem svoj rozvádzač, čo budete na ňom hodnotiť?
Odpovedať
@merak ukáž, zatvorený, otvorený, odkrytovaný, ..... zhodnotíme všetko, a ty konkrétne aj odkop uzemnenie na 1m aj tam pozrieme a pomudrujeme, ostatní nemusia A nezabudni na bleskozvod. Svoj vlastný, nie ten čo si kdesi robil. Lebo vraj obuvníkova žena chodí bosá.
Odpovedať
@merak a zákazok máš dosť na tieto revízie bleskozvodov? Lebo ja som väčšiu kokotinu ohľadom blezskozvodov asi nečítal. Keď je chodnik, alebo spevnené plochy, rozoberate zámkovú dlažbu a burate betón? 😄
Odpovedať
@catscan a ešte keď máš nebodaj skryté zvody, tak ti ich vytrhá z polystyrénu...
Odpovedať
Profilova fotka
@catscan keď zákazník nemá záujem, neriešim. Roboty je dosť aj bez toho.
Odpovedať
Profilova fotka
@foox no ja ešte vlastný bleskozvod nemám. 🤣😂
Odpovedať
@megdesign "Čiže si dovolíš tvrdiť, že keď sa to vyhotoví tak, ako píše tazatel na začiatku v téme, to nebude mať šancu fungovať správne, áno?" Takze sa vratme na zaciatok a hlavne pre teba urcite slova zvacsim: "Dobry den, rekonstruujeme STARSI rd a chceme v dome urobit ochranne pospojenie no v dome sa nenachadza ekvipotencialna svorkovnica. Volali sme elektrikara a ZMERAL NIECO na STAROM bleskozvode a VRAJ je vsetko v poriadku tak, ze je moznost sa napojit na STARY bleskozvod a UDAJNE staci len prevrtat do domu nejaky drot a napoji sa to na !!ZVISLU!! cast bleskozvodu. Je takato moznost v poriadku ? Dal nam na to cenu 150 Eur a mame sa rozhodnut do konca tyzdna. Dakujem za AKEKOLVEK info !" Cize v skratke, ak si niekto ide dat tu namahu a chce zhotovit HUS, ktora ma plnit nejaky ucel, tak rozhodne nestaci zmerat nejaky kus drotu, ktory trci zo zeme. Zvlast vtedy, ak to tam uz je mnoho rokov. Uzemnovacia sustava ma mat urcite parametre a zemny odpor je len jednym z nich. a vies dobre, ako sa v minulosti tie sustavy robili. Ak uz idem napriklad vyrovnat potencial cez SPD a je tam uzemnovat typ A a ja netusim, ci su tie zemne tyce jednotlivych zvodov prepojene, ako mozes povedat, ze je to ok, chod do toho? Co sa tyka tej korozie, nikto Ti nekaze predsa vykopat ten zemnic a popozerat si ho zo vsetkych stran, ved ked uz nic ine, tak kopnem s rylom 3 krat v mieste prechodu drotu/pasu do zeme a vidim cca v akom je to stave. To sa Ti este nestalo, ze bager kopal niekde a odhalil pasovinu v stave, ze by si ju zlomil v rukach? Nad vsetkym mavnes rukou a nedas si namahu nie len ze nieco poriadne spravit, ale sa nad tym co len zamysliet. Ked sestra stavala dom, statik dosiel na bavoraku, prezul boty, vytiahol s auta ryl, skocil do zakladov, zakopol na cca 10tich miestach a povolil zaliat, robota na 5 minut, bez zbytocneho fnukania a mohol sa pod to podpisat.
Odpovedať
@ondro81 bla bla bla... A ty si myslíš, že keď laik napíše "zmeral niečo na starom bleskozvode a vraj je v poriadku" že ten elektrikár meral minuloročný kolík k rajčinam? Že každý elektrikár okrem teba je debil a nevie zmerať odpor zemnica? On chce dopojit doplnkové pospájanie, haló! On nejde dávať žiadnu SPD. Ukostrit možno tak trúbku od vody, vaňu ak je kovová a sprchový žľab... To aj keby tie CY6 zašúla niekde o kovovú bráničku... Škoda reči...
Odpovedať
@megdesign aha, cize vanu ukostri tak, ze sa napoji na ZVISLU cast bleskozvodu s uzemnenim, o ktorom skoro nic nevie?? mas pravdu, naozaj skoda reci.
Odpovedať
Profilova fotka
@ondro81 nechaj tak, tu si hocijaký laik, amatér či kutil zmyslí hocijakú chujovinu a hneď je to v poriadku. A keď sa snažíš odborne viesť diskusiu tak si ešte za debila. Tuto to nemá žiaden zmysel riešiť a diskutovať o tom na odbornejšej úrovni, lebo si potom moc prechytralý.
Odpovedať
@merak tu sa nad tym este pousmejem, ale v praxi je to to iste. Vcera ma zje..l typek co montoval antenku pre prijem internetu, ze co mam aky problem s jeho zariadenim na mojej zachytavacej tyci bleskozvodu. Ze co sa tu hram na estetiku. Neda sa v tomto remesle seriozne fungovat.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?