Čo odporúčate na vyrovnanie krivých stien?

Ahojte majstri, prerábame starý dom. Steny sú z kombinácie kameň/hlinené tehly. Čo by ste odporučili na vyrovnanie týchto stien? Rozdiely sú miestami aj viac ako 5 cm. Každý radí iný spôsob. Niekto poradil viac vrstiev omietky, ďalší že vyrovnať sadrokartónom, pripadne postaviť predsadenú steny z 5cm porobetonovych tvárnic. Každá rada vzácna, tak vopred ďakujem 🙏
Odpovedať
V podstate je to jedno. Omietky najprv na hrubo, zarovnat najvacsie nerovnosti, potom finalnu. Sadrokarton lepit "na buchty" da sa to krasne dorovnat. Ale nasledne pri pobuchani bude zniet stena duto. Obmurovat s 5cm Ytongom - narocnejsie na pracu ale zas, viete dobre vyplnit priestor medzi starou stenou a novou obmurovkou aby stena na poklep neznela duto.
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 - rovnaka kombinacia - podla vysky miestnosti objednat sadrokarton tak, aby ti na vysku steny vysla cela platna. tzn. co ja viem pri vyske 245cm max objednat SKD platne 120x250 (na objednavku), zeleny. Pri nerovnostiach do 5cm rovno lepis na buchty Knauf Perlix https://www.knauf.sk/knauf-perlfix. Pri vacsom rozdiele si urobis pomocny ram z dreva/CD profilov. 1 izba sa da urobit za 2-3 dni na komplet. Poklep je v pohode, nie je problem ani s zavesenim tazkych veci. Dokonca aj celu IKEA kuchynu mam na SDK predstene (hmozdinky fischer DuoFix)
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 treba zvazit ... 1. nahadzat hrubu vstvu omietky (asi tak najprirodzenejsie riesenie) . Vznikne problem pri kotveni cohokolvek do steny. V omietke ti ziadna hnozdinka drzat nebude. Budes musiet vrtat hlboko (do skaly, tehly - nevies co trafis tiez moze byt problem - trafis sa medzi a vrtak ti skoci bohvie kde)Mozno klincek na nieco lahsie 2. 5cm predsadena stena z porobetonu - stratis vnutorny priestor , neviem ci bude 5cm stacit na kotvenie lahsich veci (neviem co tam planujes. 3. SDK/OSB stena hmozdinky do OSB znesu celkom velke zatazenie na tah zo stropu , neviem ako je to na zataz zboku...
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 musíš si zvážiť, čo na tie steny budeš uchytávať a podľa toho sa rozhodnúť.
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 asi by som to sadrokartonom riesil, len potom nemozes nic tazke prichytavat o strechu.
Odpovedať
Určite by som to riešil sadrokartónovou predstenou. Nelepil by som osobne kartón.. Co sa týka kotvenia predmetov do sadrosu odporúčal by somdosku habito od rigipsu jedna skrutka v habite udrží 25kg na jednej skrutke v pohode.. A navrtal by som par vetracích mriezok malých aby za stenou prudil vzduch
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 Najskôr by som skontroloval či existuje nejaká hydroizolácia.Ak je dom s toho čo je na obrázku tak určite tam žiadna nie je.Takže podľa mňa je izolácia alfa-omega prvé čo treba riešiť.
Odpovedať
@zmrzlina_sk akým štýlom by si v tomto prípade riešil hydroizolaciu?
Odpovedať
Profilova fotka
@m249 Ručná píla /najlepšie urobená zo starého listu z gátra/ podrezávat,kliny a vkladať pásy ipy.Dá sa aj tak,že vybúraš max 1 m ,vložíš izoláciu a domuruješ.Ja som to začal riešiť urobenou pílou z gátra ,ale nakoniec to skončilo tak,že som všetko dal dole a postavil nový. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
Nam majstri vyrovnavali sadrokartonom, komplet vsetko.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?