Ako zasypať pivnicu v starom dome pod kuchyňou

Profilova fotka
Dobrý den, idem prerábať starý dom, v ktorom je podpivničená kuchyňa. Z ekonomických dôvodov, ale i z dôvodu vody v pivnici a nutnosti zateplenia a vykurovania podlahy v kuchyni, by som chcela pivnicu zasypať. Podlaha v kuchyni, teda vlastne strop v pivnici je železobeton 3,7m x 3,7m. Akým spôsobom ho môžem rozbiť, resp. môžem ho rozbitý potom ponechať v zásype tej pivnice? Po zbúraní a zasypaní plánujeme hned robiť novú podlahu v kuchyni Pivnica má výšku 2m a po obvodových stenách 1,5m. Dakujem za rady.
Odpovedať
vacsinu starych domov je vhodne prerabat tak, ze sutinami z domu sa zasype pivnica a na tom sa vybuduje novy dom. vo vasom pripade asi dosku rozbit a odrezat. vsetko ale riesit so statikom aby sa nestalo nejake nestastie.
Odpovedať
Profilova fotka
@agnetha tak ako napisal igor, najlepsie bude, ked to vsetko budete riesit so statikom, aby to bolo vsetko dobre spravene a aby nahodou nedoslo k niecomu zlemu. A najlepsie bude, ked dosku rozbijte a tym zasypete potom pivnicu.
Odpovedať
Premyslite si to. Voda sa da odviest, odcerpavat atd. Ja som to mal velmi podobne, pivnivu som nechal. Na staru dosku sa vyliala nova doska, spravila sa hydroizolacia, tepelna izolacia, poter. Nieje s tym najmensi problem a pivnicka sa vzdy hodi.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix. Aj v tom je práve problém, že súčasnú dosku v kuchyni nemôžem dvíhať (kvôli výške vo zvyšných miestnostiach, ak tam nechcem mať schod). Maximálne tak o podlahové s anhydridom + dlažba. Ale zateplenie musí byť od stropu v sklepe. Navyše po prehlbení pivnice o 0,5m som už pod základmi a budem musieť po odčerpaní vody tie základy spevniť. Okrem toho vykopať studnu, inštalovať čerpadlo, urobiť nové schody, zámkovú dlažbu a zatepliť komplet strop. Ak toto celé spočítam a pridám fakt, že som doteraz bývala v paneláku bez pivnice + zasypaním sa mi vytvorí miestnosť, ktorú môžem využiť ako technicku, vychádza mi ekonomickejšie aj reálnejšie zasypanie pivnice.
Odpovedať
Profilova fotka
@agnetha zbytočná práca, uzavretý vzduchový priestor pivnice je dobrá izolácia. Zatepliť odspodu a keď to nepotrebujete, uzavrieť. Zásyp môže zdvihnúť nasávanie spodnej vody do stien.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Ano, aj to mi radili, ale mám tam teraz 20cm vody. Ak ho zvrchu od vstupu uzavriem, čo s tou vodou, ktorá teraz stupla na 20cm ? A čo so základmi, nechať ich tak, v tej vzduchovej bubline ? Foto pivnice po prehlbení 17.11. a po zaplavení 3.1.
Odpovedať
@agnetha Mám tiež pivnicu pod kuchyňou. Zateplil som strop pivnice 10 cm EPS a v kuchyni je podlahové kúrenie (alternatíva je ešte stenové kúrenie v kuchyni, ak by si nechcel vytvoriť schod). Strop mám železobetón cca 12 cm hrubý a neviem si predstaviť ako ekonomickejšie a menej pracne riešenie preboriť tú podlahu v kuchyni do pivnice. Príde mi to ako úplne šialený nápad. Ale zas vodu v pivnici som nemal to je fakt. Lenže píšu ti tu, že to sa dá riešiť. Otázka je či tam bola stále takto voda, či je to zo spodnej vody, či to vzniklo až po odkopaní...Ale tej pivnice je škoda. Je to miesto, ktoré sa využije a po rekonštrukcii môže byť veľmi vhodné. Aj rozvody tade môžeš viesť, môže to byť technická miestnosť zároveň. Aj hodnotu nehnuteľnosti to zvyšuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@knedlik82 Tiež som mala prvý plán ju využívať, preto som ju prehlbovala. Vyše 25 rokov tam voda nebola, bola tam len vlhká, popraskaná betonova vrstva a pod ňou návoz ílu. Celkovo tam bola však veľká vlhkosť. Z detstva si matne pamätám, že tam bol problém i s vodou. Rodičia náhle zomreli, starí rodičia už dávnejšie , ja som sa o to nikdy nezaujímala a teraz sa nemám koho spýtať čo, kde a ako bolo. Prútkar skonštatoval, že tadiaľ ide prameň spodnej vody. Vodar mi neodporúča umiestniť tam ani bojler, ani pračku. Do pivnice sa ide schodmi s malej miestnosti (schody s velkým poklopom zaberajú cca 75 % celkovej plochy miestnosti). Zrušením tohto schodiska by sa mi práveže vytvoril priestor na technickú miestnosť – cca 6m2 . Pozdáva sa mi návrh od Jan45, len sa nechcem uponáhľať a neviem, čo s tou vodou, ak to uzavriem.
Odpovedať
Profilova fotka
@agnetha íl bola izolácia proti vode, betón bránil jeho vyplaveniu, vodu vytesníte len zasypaním do výška ako je voda. Keď to zasypete celkom, voda bude vzlínať po celej ploche a stenách. Aj po zasypaní treba nechať v stenách otvory na vetranie.
Odpovedať
@agnetha No ja ti neviem, nechaj si to všetko ešte radšej rozležať v hlave. Mne fakt nikdy ani len nenapadlo zrušiť svoju pivnicu (uzavrieť ju naveky alebo ju zasypať). V tom malom priestore kde máš poklop do pivnice máš asi aj výlez na povalu, aspoň tak sa to robilo a je dobré to tak aj zachovať. Ak v pivnici 25 rokov nebol bazén, tak treba zistiť prečo sa tam teraz voda vyskytla a ako sa to dá vyriešiť. Vysoká vlhkosť v pivnici je normálna, resp. žiadúca. Osobne ti radím nepúšťať sa do rekonštrukcie staršieho domu, ak máš také radikálne nápady, že zrušiť pivnicu alebo robiť veľké dispozičné zmeny. Radšej potom všetko nechaj zbúrať a začni od začiatku nový dom podľa tvojich predstáv...to je taká často opakovaná rada, ale je to dobrá rada v mnohých prípadoch.
Odpovedať
Nie som odbornik, ale syn mal (ma) podobny problem v pivnici. Vybetonovali jimku kde sa im voda zbiera, nie vzdy, len ked je vhodne pocasie, v nej je ponorne cetpadlo s plavakom. Ked hladina stupne, plavak zapne cerpadlo vodu odcerpa do kanalizacie. a vec vybavena. Strop pivnice zaizolovali, rovnako ako zaizolovali dekel na vleze do pivnice. Skladuju v nej iba take veci, ktorym velka vlhkost nevadi a v zime v nej drzia zeleninu a hluzy kvetov na policiach pod stropom. Pred zasypavanim pivnice ich varovali, kvoli vzlinaniu vlhkosti. Okolo jimky maju nasypany makadam a na nom polozenu betonovu dlazbu aby sa dalo chodit.
Odpovedať
@agnetha pomohli by fotky z exteréru. je to dom v kopci alebo na rovine? Tá voda sa dá vždy odčerpať, odkopať hlbšie a spraviť drenáž z makadamu, následne spraviť steny a podlahu pivnice z vodotesného železobetónu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@agnetha Na odstranenie vody z pivnice su technologicke postupy.Najst skuseneho stavbyveduceho.
Odpovedať
@agnetha A samozrejme nemyslel som to tak, že by si mala do pivnice dávať pračku alebo bojler, to je veľmi nepraktické riešenie. Pračka aj kotol nad ňou nezaberú veľa miesta v kúpeľni alebo WC. Mne vedie cez pivnicu hlavné kanalizačné potrubie z kúpelne a WC aj z kuchyne a von z baráku a mám tam aj revízny diel na kanalizáciu. Zároveň voda zo studne aj verejný vodovod sú privedené do pivnice a ďalej distribuované cez pivnicu, sú tam filtre na vodu na vstupnom potrubí..
Odpovedať
@agnetha A ešte otázka, lebo píšeš, že pivnica ma výšku 2 metre. Nechápem prečo ste pôvodnú podlahu v pivnici rozbili a vykopali ešte naviac cca 50 - 60 cm zeminy??? Aspoň na foto to tak vyzerá...to tiež nebol najlepší nápad, zvlásť keď ten kto kopal videl, že už blato vyberá.
Odpovedať
@knedlik82 Možno hladal zlato :-) Tú pivnicu vie pekne dokončiť a tá coda nie je až taký veľký problem :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Veľmi pekne ďakujem za radu, zvažujem tento postup.
Odpovedať
Profilova fotka
@knedlik82 Ďakujem za radu. V miestnosti, kde sú schody, nie je nič iné, len dvoje dvere: von z domu a do komory. Vchod na povalu tam zrejme pôvodne bol, ale už cca 25 rokov je strop nad miestnosťou, ktorý je zároveň doskou povaly, zamurovaný, rovnako, ako celá doska povaly. Rebrík je zvonka budovy. Mojim zámerom nie je radikálna dispozičná zmena, práve naopak. Chcem zachovať túto časť domu, len vo zvyšných miestnostiach som vybrala 30cm podlahy, aby mohla byť vyhrievaná. Komplet celý dom som podrezala. Len v kuchyni nastal problém, keďže je podpivničená a musím riešiť každý centimeter výšky dlažby, nakoľko chcem zachovať pôvodné staré zárubne i dvere a doska je zároveň nulou pre celý dom, vrátane novej prístavby. A do toho ta voda ... Preto hľadám pomoc, ako to najefektívnejšie vyriešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@knedlik82 Pivnica má výšku 2m po vykopaní. Bola 1,5 a preto som ju znižovala, aby som mohla zatepliť strop a zároveň som sa tam mohla ako-tak pohybovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@petinko1982 Áno, aj statik mi vravel, že to všetko ide vyriešiť. Len mi nevedel (alebo nechcel), povedať hrubú cenovú kalkuláciu. A ja skutočne nemám s tým skúsenosti.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?