Zmena dispozície v panelovom byte

Dobrý večer, mal by som na vás otázku, myslíte, že by bolo možné zrealizovať úpravu dispozície v panelovom byte ako je uvedené v škici ? Jedná sa o 3-izbový byt v 4poschodovej bytovke. Ďalšia vec šachta na odvetrávanie spolu s meračom plynu rozdeľuje kúpelku a WC (čo mám informáciu, tak s plynom by sa malo dať hýbať. Hlavný prívod je mimo bytu). Rozmýšlali sme aj o tom že zmenšíme WC ale nevieme, čo s tou šachtou. Je to byt na zvyššenom prízemí. Ďakujem za každú odpoveď.
Odpovedať
@dirkoo blizsie opiste tu ,,upravu dispozicie" ako by ste si to predstavovali?
Odpovedať
@mellie111 dvere vedúce do spálne posunúť aby sme predĺžili priečku smerom ku spálňi. Vybúrať panel na ktorom je otvor na vstup do WC. Zabudol som zakresliť dvere do kúpelne aj tú čas vybúrať aby sme mali spojené WC + kúpelňa. S tou šachtou nevieme, či by bola možnosť nejako to meniť.. WC je príliš veľké, ak by bol nejaký spôsob a bolo by to možné, chceli by sme väčšiu kúpelku.
Odpovedať
@dirkoo este taky detail..neviete si najst Vas podorys na byty.sk ? To by dost pomohlo..taketo nacrtky bez hrubky stien maju malu vypovednu hodnotu...
Odpovedať
@mellie111 Pôdorys budem mať k dispozícii až koncom januára. Našiel som len niečo takéto.. A steny by mali byť hrúbky 15 až 30 cm...
Odpovedať
@dirkoo no mne pride ze kupelna sa da zvacsit takto nejak 1.kde bolo wc by bol sprchovy 2.za sachtou by bolo nove wc a vedla pracka 3. Pod oknom umyvadlo
Odpovedať
@dirkoo Ten pôdorys mi pripadá ako typ Bauring s priechodzou obyvačkou. Na 99,9 % zabudnúť na búranie stien v panelákoch. Nehovoriac o tom že aj na menšie zásahy je treba vyjadrenie statika a súhlas správcu bytov /ak máte/. Šachtu s odvetraním by mohol upraviť- zrušiť len obyvateľ na spodnom najnižšom podlaží tým že by sa odrezal od odvetrávania alebo odstránil aspoň spodnú časť a od digestora viedol kanálom popri stene a povale do stávajúcej. Inak prerušiť ju na vyššom poschodí to by susedia zo spodu asi neboli nadšení. Existuje vyhláška tuším ministerstva výstavby to bola kde sa udávajú povolené zásahy do stavby podľa jednotlivých typov panelových domov. Tú výhlášku som v minulosti čítal a povolený zásah do steny . priečky v bauringu bol tuším do 2 dm2.
Odpovedať
V blízkej dobe budem rekonštruovať rovnaky typ bytu.. 3i bauring s nepriechodnou obývačkou. Postnem fotky ked prídem domov ako si to predstavujem ja. Inak v tom tvojom skice nemas zakreslenu stenu co predeluje chodbu na 2 casti... Neviem ci je vyburana alebo si to len nezakreslil. Ďalej rozmery obyvacky su 4x5m nie 4x4.
Odpovedať
@mellie111 Ďakujem. Je možné, že sa to bude dať len takto dať. Ešte musím počkať a uvidím, čo s tým vlastne budeme môcť urobiť.. @neprd Pôdorys k bytu, ktorý riešim zatiaľ nemám. Budem ho mať za týždeň zhruba. Jedná sa o nepriechodný 3 izbový bauring. Samozrejme budem to riešiť so statikom aby sme vedeli čo môžme a čo nie.. Tie vnútorné majú 15cm a okolo šachty pod 10cm.. @dbl Áno, chýba mi tam. Ďik za info. 🙂
Odpovedať
Tak ja chcem vlastne posunúť priečku (7cm hruba) z kupelne po WC ako je znazornene na obrazku. Dalej by som chcel zvacšiť otvor z chodby do obývačky (čo výchadza 70cm). V podstate to posunúť až po dvere. Ale ta stena ma hrúbku 15cm, takže je potrebený statik, a neviem či to povolí, ak by to povolil vyzeralo by to nejak takto.
Odpovedať
dalej
Odpovedať
@dbl V podstate obidvaja hovoríte asi o rovnakom byte. Vybúrať tie zbytky priečky do kúpeľky čo ostanú po odstránení zárubní /cca 20 a 10 cm/ asi pôjde. Čo si pamätám tak bolo povolené rozšíriť aj prechod medzi prvou a druhou chodbou odstránením tých zbytkov ako pre osadenie zárubní. Či to bude možné až po strop je už otázne - nepamätám. A vybudovať novú priečku pre osadenie nových dverí až na hranicu s dverami do WC je podľa mňa možné ihneď, len zhodiť pôvodné dvere a zárubne do kúpeľne a ani by som sa nikoho nepýtal. Aj potom riešil búranie. Vybúrať - rozšíriť vstup do obývačky na vyše 2 m už bude ozaj otázka na statika, Doporučujem vyhľadať tie Zásady pre stavebné úpravy panelových domov ako som spomínal vyššie, ak sú ešte dostupné na nete.
Odpovedať
@dbl A dobre spracovaná vizualizácia. Akým programom je to robené?? Ď.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@neprd Pre kolízne otváranie dverí kúpeľna a WC ja by som asi riešil zalamovacie dvere do kúpeľne otvárané k stene s izbou.
Odpovedať
@neprd Vizualizacia robená cez stránku https://home.by.me/en/ Myslíš tu prvú stránku zásady nosných konštrukcií ? Pdf dokument. Je to tam na strane 79 Bauring Camus. https://www.google.com/search?q=minis...
Odpovedať
No ono pokial tam chcete aj nieco burat tak rozhodne so statikom riesit, inak si myslim ze ok a kvoli tym dveram, to by som asi trochu inak zriesil lebo asi tu uz odznelo ze by sa asi buchali.
Odpovedať
Dvere v takom prípade by boli najlepšie asi zašuchovacie alebo respektíve na koľaľničkách. Neviem akú máte presnú predstavu o búraní, no to bude treba riešiť so statikom aj tak
Odpovedať
@dbl Ďakujem. Mám dojem že toto je novšia tlačová verzia. Na obr. 4.13.7 je ľavý byt s nepriechodnou obyvačkou, pravý s priechodnou.. Ale z toho popisu neviem veľa. Je tam napísané "vyznačené priečky" ale ako sú vyznačené???
Odpovedať
So statikom to budem určite riešiť. A dvere problem nebudu, maju to tak susedia sice to vychadza na chlp ale v pohode.
Odpovedať
@neprd tiež som z toho zmätený, myslím ze statik bude mat k tomu nejaké podklady.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?