Riesenie plesne v zime

Zdravim vsetkych kutilov a fachmanov, rad by som sa pokial mozno rychlo, kedze leto mi uz na ciastocnu rekonstrukciu ubehlo a potrebujem byt dat do prenajmu na jesen (pokial budu energie) - dostal odpoved ako najlepsie na to. Bytovka z roku X (presnejsie 2007), okna 2sklo Rehau a v nej ostatnych 5 rokov pravidelne v rohu okna v spalni, ale nieco aj v obyvacke (2i byt) mi nabiehala takato plesnova rakovina pocas zimnych mesiacov, lebo v spalni zena a deti, co prisli na svet. Na jar som to zas ocistil... Teraz sme uz inde a toto treba poriadne vyriesit. Okna nove nemozme kupovat. Takze v tej dobe (nikto..ci aspon tento developer) netusil o izolacnych paskach na okna, a evidentne mam v osteni tepelny most, ked sa to tam vzdy vyburilo popri klasickej vyzrazanej vlhkosti na oknach od predychaneho vzduchu a otuzilcov v rodine nemam. Takze dnes som to odrypal pre finalne dotazovanie a vidiet, ze kazde okno ma nalepenu daku U listu, netusim na co - a ked tu listu vykrutim do strany sroubovakom, je prilepena presne na hrane okna, omietnuta dookola (podla zlabu v omietke) a vidno dalej daku dutinu v osteni, zrejme tam ani nikdy poriadne nedali PU penu, ci sublimovala casom... skratka nedostatok, ktory bud riesit v nejakej vyske okna (40cm?) od parapetu, alebo to urobit v plnej vyske (na kazdej strane)... Po precitani kdecoho na nete mi vychadza, ze poziadavka na vnutornu izolaciu je parotesnost/vodotesnost, a ked by som nemusel odsekat omietku tak, aby sa tam dala taka paska/folia, tusim su minimalne 7cm siroke, ze by som to urobil len minimalnym osekanim (do 2-3cm od okna), natiahol do hlbky PE povrazce (maju mat tieto vlastnosti), aby som vyplnil sparu na potrebnu hlbku a finalne sparu zakoncil povedzeme Izolacnym tmelom od Soudalu- (zas ma tie pozadovane vlastnosti, navyse sa prechody roznych materialov maju chapat ako dilatacne spary, pre ktore je urceny) a cele to zastierkovat. Co si o tom myslite? Ak by ste boli za masivnejsie sekanie omietky, doplnenie PU peny, regulernu izolacnu vnutornu pasku, tak aky profil by ste mi odporucili na ohranicenie novej omietky na osteni, lebo to nevidim, ze by mala ist uplne k oknu, ale by mala pred nim skoncit a ten priestor doriesit tym povrazcom a tmelom (resp. inym tech zazrakom). https://drive.google.com/drive/folder... Dakujem za poznost a odpoved snad niekoho, co toto robi ci robil... co najmenej sekania hlavne. Peter PS: To masivne cierne pod malovkou je grafitovy nater, nie plesen 🙂 mal som iste dovody pren kedysi...
Odpovedať
Profilova fotka
@peterg91 a vlhkost si meral ked sa ti robi plesen ?
Odpovedať
Tak vlhokost priebezne bola vyssia, ved sa jedna o zimne obdobie, ak ludia nie su otuzili az tak nevetraju, tak to vybieha. Z coho este by mala byt plesen ako nie z vlhkosti?
Odpovedať
tiez mi lride ze lricina je skor zle vetranie.
Odpovedať
Ľudia väčšinu riešia to čo vidia - pleseň. Ale to že bývajú v miestnosti s vydýchaným vzduchom a vysokou vlhkosťou je ok, lebo to nie je viditeľné. Netreba vetrať dlho, ale krátko a intenzívne - rýchla výmena vzduchu bez ochladenia stien a povrchov. Stačí ísť na pár minút do druhej miestnosti kým sa to vyvetrá. Kúrenie späť ohreje vzduch, takže netreba byť otužilec. Deti dobre spia vonku v zime, tak prečo im nedať čerstvý vzduch bez vysokej koncentrácie CO2 aj v interiéri. Vlhkosť držať medzi 40-60%. Bude sa lepšie bývať (vysoké CO2 spôsobuje únavu až bolesť hlavy,..) a bonus bude, že by nemali byť ani plesne. Ale k otázke. Pleseň vzniká pri nízkej povrchovej teplote a vysokej vlhkosti. Do rámu nadávať povrazec, lebo síce je pružný, ale nevie vyplniť všetky medzery. Tam sa používa preto pena alebo komprimačná penová páska, ktorá sa zväčší a vyplní objem medzery. Na to ide paronepriepustná páska, ale neviem či sa dá dostatočne nalepiť, keďže pri nových oknách sa lepí na rám pred montážou. A na zabezpečenie vyššej povrchovej teploty sa preto umiestňuje radiátor pod okno. Takže na ostenie nedávať zvnútra xps, aby sa mohla stena ohriať. Závesy a vnútorné žalúzie nedávať pred okno, tak aby malo okno a ostenie možnosť ohriatia a nemalo by potom toľko vlhkosti kondenzovať na povrchu. V noci sa vytvára dosť vlhkosti najmä dýchaním ľudí (menšia miestnosť, zavreté dvere,..). Inak vlhkosť môže vznikať aj z kvetov, varením, sušením prádla, z kúpeľne a iné.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?