Isla cena prace tak hore?

Ahojte, kupili sme byt v povodnom stave a naplanovali sme si rekonstrukciu. Priznam sa, ze od zaciatku sme do toho isli budgetovo, teda co najviac si spravit svojpomocne. Sam som vypratal cely byt (stare jadro, kuchyna, zarubne, dlazby...), sam som spravil komplet elektrinu aj usadil krabice. Nasli sme si majstrov, ktorych uloha bola oskrabat stare omietky, urobit nove, sadrovy strop a vymurovat a oblozit jadro. Za pracu chcu 6800e a ze za material sa bude platit podla vydajky zvlast. Pride mi to celkom dost na to ze este som musel nosit sadrac a vynasat staru omietku za nich. Potom prisli vodari, zhodili 4 radiatory, spravili vodu a odpady a povedali ze beru 15e/h v cistom. Prisli trikrat po robote na byt a zapytali 600e len za pracu, a ze to nie je za komplet ale len za to co spravili a ze este pridu dokoncit veci za co sa bude platit opat. Cize 9 hodin x2 ludia = 600e Su tieto ceny v poriadku a ja som bol moc idealisticky ked som si myslel ze prerobim byt za 15 tisic? Inak byt je 3 izbak 70m2 v Partizanskom. Dakujem
Odpovedať
@radovan255 no dnes uz aj pomocnik pyta 10 eur , murar 12,vodar instalater 15....No moc nenavyberas...Vratil sa socializmus ..Ti co maju peniaze obsluhuju "chudobnych"....A ak Magor Itovic zacne davat tie pridavky a peniaze zadarmo , bude este horsie...musis co najviac urobit sam...a to este bud rad ,ze ti niekto pride urobit taku drobnost...U nas take veci robia dochodcovia (elektrika ,voda ,kurenie)..
Odpovedať
@radovan255 no mohol si sa dohodnut dopredu za vykonanu pracu a nie na hodiny.Napr.ja ked som menil radiatory,kupil som si vsetko sam a zavol som na bytovy podnik a poslali mi svojho vodara.Povedal ze chce 50 e za 1 vymenu radiatora.Vies teda dohromady ze to bude 200e a za vodu sa tiez vies dopredu dohodnut kolko to bude stat.A nebude ta potom trapit kolki pridu,kolko pytaju na hodinu atd.To iste omietky.Mal si sa opytat na m2 za oskrabanie,penetraciu,omietka a vies dopredu kolko ta to bude stat.Inac uz niekolko rokov su to velmi drahe veci,ale asi nam nic neostava,len to akceptovat,pokial si to clovek nevie urobit sam
Odpovedať
Vsetko slo neumerne hore, tak ako material tak zjavne aj cena prace. Podla mna ma na to vplyv korona a takto si chcu vykompenzovat pripadne straty, ked nemohli robit
Odpovedať
Profilova fotka
tak ale 6800? to je ako podla mna extra vela? mate od nich rozratane aj jednotlive polozky?
Odpovedať
Prácu už spravili alebo len pôjdu roboty, lebo dať niekomu robotu a nespýtať sa na výslednú cenu môže byť na konci zaujímavé..ak sa ešte nezačali, hľadajte ďalej, majte aspoň 3 protiponuky a uvidite
Odpovedať
Ono to vyzerá, že si účtujú cena práce : materiál v pomere 1 : 1. Nie že by robili kvalitnejšie, ale keď ide materiál hore, ľahšie sa im počíta cena práce..
Odpovedať
@radovan255 zle si sa dohodol, ale aj bezohľadu na to, ceny všetkého išli hore, ale práce až tak nie. Keď píšeš, že niekto prišiel po práci (predpokladam, že jeho práci) tak je to fuškár, ktorý má zamestnanie a plat a príde niekomu niečo spraviť v čase jeho voľna bez záruky, načierno a možno s cudzím náradím, a keď nájde somára čo mu zaplatí 30€za hodinu, lebo nemusí bojovať o prácu a dať konkurenčnú cenu, lebo keď nepôjde na fušku, pôjde na zmrzku za peniaze z práce. Byt za 15tis. sa dal zrekonštruovať tak pred 10timi rokmi.
Odpovedať
koniec srandy s robosmi to nie sediet ale vediet
Odpovedať
Kamarat prerabal 70m v TN za 15tis. pred 6 rokmi, takze asi si bol naivny. A ako zaznelo hore - urcite si nedohadovat placu za hodinu, ale za ukol.
Odpovedať
Moja skúsenosť je, že skúšajú koľko pusti zákazník, ako na trhu zjednavat dohodnúť dopredu. Sú majstri co majú roboty na rok dopredu a tak "do vzduchu" ti povedia prestrelenu sumu a keď sa chytis pôjdu ti to urobiť lebo sa to predsa oplatí. Ja mam v rodine majstrov od každého remeslá ktoré si spomenul a nevedia co skôr celý rok, ceny majú zlatý stred a aj tak je to 2-3x drahšie ako keď si to urobíš sám, len ten čas, ktorý ty pri tom stratíš je obrovský. Napr ja som minul 1000e, na 30m2, dve izby, radiátory, omietka nová, malovka, nivelacka, elektrika, voda, sdk strop, v cene je materiál a všetko svojpomocne za mesiac popri práci, ďalšie 3000e stali veci ako podlaha, svetlá, komoda, postel, skriňa,2 dvere a oblozkova zárubne,. A viem aj presne koľko by to stalo keby tu prácu robila firma, a bolo by to za týždeň hotové. V košickom kraji. To len reálna skúsenosť počas tochto obdobia zdražovanie.
Odpovedať
@radovan255 ako aj iní píšu, nikdy nedohaduj hodinovku. to je výhodné iba pre jednu stranu, a tou ty nie si... keď sa dohodnete na komplet zákazku (resp. jej časť), tak majstri nebudú mať dôvod naťahovať čas (výhoda pre teba), a ty sa nebudeš cítiť, že ťa oberajú o peniaze. mimochodom, tie hodinovky sú v pohode, ale nie ako hodinovky. totiž keby majstri spravili vopred ponuku na úkol, tak by im to vyšlo v konečnom dôsledku na hodinu ešte viac. ver tomu. 6800 za pár dní roboty? fuu, a to som si myslel, že ja staviam draho ploty. ale ak si to rozmeníš na drobné, tak dajme tomu 4 chlapi, 10 dní roboty, 8 hodín denne, tak to vychádza cca 21€/hod. to by bolo v relatívne pohode (szčo by pod 20€ na hodinu nemal robiť). lenže "problém" je ten, že oni to stihnú za 5 dní (je to klasická týždňová prerábka bytu). A to vychádza už 42,50 na hodinu. čo je pekná pálka.
Odpovedať
Treba si to všetko dopredu zisťovať a viacerých sa popýtať a potom sa dohodnúť. Nie je dobré vziať prvú ponuku a nevedieť jak to bude, čo bude.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Všimli ste si,že by platy išli hore? Nie.. Všetko je to len o nenažranosti (dopytu) a stavbár si môže účtovať čo chce,keď má roboty na rok dopredu. Nám zadrel stavbár (malá firma jedna partia) len za prácu na HS 50 000€+ dalsie 45 000€. A potom nám dal iný 36 000€ a nakoniec som našiel v meste stavbára,izolatéra a na strechu,ktorý to majú blízko a dokupy by to malo stáť na 15-17k podla toho,co my budeme robit 140m2+27m2 garaz. Oslovujte priamo zivnostníkov a stejne to budu ty istý ludia,čo zavolá stavebná firma a prihodí si na tom.
Odpovedať
Profilova fotka
Hlavne cena materálu išla hore, kamarátovi sa stavba predražila o pekných pár € čo chcel investovať inam :/ Bohužiaľ platy hore nešli čo tak sledujem :/ No zato dobrý majster si vypýta o niečo viac ako pred rokom
Odpovedať
Uz to tu odznelo v niektorej diskusii, ze su lacni majstri, drahi majstri a nenazrani majstri. Asi pred 2 tyzdnami sme natrafili na nenazranych, nevahali si zapytat za pracu 2tisic EUR na osobu na tyzden (zateplovanie). Asi si mysleli, ze sme na hlavu padnuti, zvalili to na to, ze cena prace aj materialu isla nehorazne hore. Je to smutne, ze aj takyto su. Treba si vyberat majstrov. Vyhovarat sa na zdrazovanie je jednoduche, treba pouzivat zdravy rozum pri vybere majstrov a hodnoteni ich cien. Stavebnictvo nie je atomova fyzika.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja jako řemeslník jsem si teď účtoval 90tis Kč za celý byt jádro vybourat vyzdit obložit instalace vody odpadu a sanity, nové omítky chodba kuchyň koupelna WC obývák štuky sádrokarton všude nové podlahy vše plovoucky a dlažby koupelna WC. Zpětná montáž kuchyně zapojení všech spotřebičů vymalování odvoz odpadu a převezeni materiálu vše bez ceny materiálu! Necelé 3tydny ve dvou napohodu ale makačka 😉 ceny lze najít na netu pro živnostníky vždy brát prci od metra!
Odpovedať
@radovan255 Pane, zakladna chyba dohadovat cenu na zaklade hodinovej sadzby, vsetko bude trvat dva krat dlhsie a automaticky sa predrazi, treba sa vzdy dohodnut za vykonanu pracu. Drzim palce.
Odpovedať
Tak ako ok nejake zdrazenie je, no toto je podla man riadny prepal. Ako podla mna to chceli len skusit a naivne dufaju, ze im prikyvnes. No ja by som na taku sumu teda rozhodne nepristupil
Odpovedať
No instalaterom sme to zaplatili. Robota bola spravena tak som nechcel robit chuja. Dalsiu pracu sa uz dopredu spytam na cenu a podla toho sa rozhodnem. Majstri co robia murarske prace budu poziadani o rozpis prac pri vyplacani a tam sa uvidi ci je cena adekvatna. Takto to spravil kamarat ked sa mu cena zdala vysoka a stiahol tak cenu o 40%.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?