Ci kurenie je tesne

Velmi by som ocenil nazory na utesnenie kurenia. Mam medene trubky, cca. 8 radiatorov a robim si kurenie svojpomocne. Vsetko je nainstalovane a predtym ako dam do systemu vodu som to chcel vyskusat so vzduchom. Myslim, ze ak to tesni vzduch, tak s vodou by nemal byt problem. Ale netesni. Netesnenie je vsak velmi mierne a z 2 barov mi to klesne na 1 bar za par hodin a na 0 asi za 12 hodin. A viem, ze pravdepodobne je netesnost v spojoch. Ked pouzijem mydlovu vodu, tak mi to moc neukazuje. Mate mozno nejaky napad ako jednoducho identifikovat netesnost. Resp. robi sa to takto bezne alebo tam rovno daju vodu a uvidia, kde to tecie. Ja tam mam parkety a pod a nerad by som riskoval kvapkajucu vodu. Idealne, ci nie je nejake farbivo do vzduchu (do media), ktore oznaci unikanie farbou. Dakujem za napady a myslienky.
Odpovedať
Profilova fotka
@paloky skuska vzduchom je vzdy nanic, ale pri poklese na 0 je uplne jasne, ze system je netesny. Napusti po sekciach a vyries problemy. A nic to nie je, obcas tecie spoj aj clovekovi s 30 rocnou praxou. Ked budes robit 10te kurenie, bude to dobre. Pod spoje sa da dat aj uterak 🙂.
Odpovedať
Profilova fotka
Pred cca 8 rokmi som tiež takisto tlakoval vzduchom systém (radiátorový s rozdelovačom) až pokial nepúšťal pretlakový ventil. Vtedy som zistil uchom kde to syčí. Na 2 miestach som mal slabo dotiahnuté radiátory. Potom som dal do malého postrekovača jarovú vodu a tá už nič neukázala.
Odpovedať
@paloky kúrenie sa netlakuje vzduchom (stlačitelný), ale vodou (nestlačitelná). Nevymýšľaj a natlakuj to vodou, tak ako každý iný (aj ja... ) Netesný spoj potom hneď zbadáš.
Odpovedať
@paloky dobre robíš, čo robíš... Máš prístupné premydlené všekty spoje? Ak áno, ešte ti môže orobiť problém expazná nádoba, alebo odzvudšňovací ventil. Nezabudni nai na odvzdušňováky na radiatoroch, aj holendre na radiátoroch. AK máš namontovaný aj kotol, tak ho zavri na ventiloch, aj v ňom je automatický odvzdušňovák.. Aby to neunikalo cez kotol. Voda ti cezeň utekať nebude, ale vzduch hej..
Odpovedať
natlakuj vodou. Ja som robil tlakovu skusku (voda aj kurenie, bez kotla) vzduchom. To rana tlak klesol. Okruh vody som dal kratkodobo na 8 atmosfer (rury znesu 9) a aj tak som nikde nezistil sycanie. Kupiul som z bazosu tu rucnu pumpu na tlakovu skusku, napumpoval som tam vodu, v najvyssom mieste som povolil spoj aby unikol vzduch. uz pri tlaku 3 atmosfer som si po pol hodine vsimol, ze dva spoje slzia. Pretesnil som a potom ani skuska s tlakom 6 atmosfer nic neukazala, ziaden dalsi unik. Ak sa bojis, ze ti vytekajuca voda nieco znici, tlakuj po sekciach, obal spoje papierom/handrou ak sa da a sleduj pozorne. Unik vody si bvsimnes skoro a voda ti nic neznci.
Odpovedať
Niektorí ľudia by sa radšej mali vyjadrovať k tomu, čomu rozumia. Napríklad, ako sa točí rožok v pekárni....
Odpovedať
Vsetkym (okrem megdesign) dakujem velmi pekne za prispevky. Zajtra to este skusim so vzduchom a mydlovou vodou a ak to nebudem vediet identifikovat, tak pustim do toho vodu a budem pritahovat spoje, kde bude tiect (obalim ich papierom). Hadam sa dielo podari 😉. Vsetkym prajem prijemny vikend 😉
Odpovedať
Este len na doplnenie - zatial testujem len radiatorovy okruh bez kotla a expanznej nadoby. Rury su medene - stlacane hydraulickym lisom. Len dufam, ze to bude nejake sroubenie a nie lisovany spoj (lebo niektore lisovane spoje su na nedostupnych miestach).
Odpovedať
@paloky Normalne natlakuj vodou, neboj sa toho, ono zas tie parkety nie su z cukru, že keď ti tam kvapne kvapka, tak sa spravi diera, to sa neboj. To by museli dlhodobo tie parkety vo vode stáť, napr. týždeň, aby sa im niečo stalo. Predpokladám, že ich nemáš holé, ale nejakým lakom natreté, takže ak ti tam padne pár kvapiek, okruh potom vypustiš, parkety utrieš a nič sa nedeje. Nou stres.
Odpovedať
@paloky ja som ale točenie rožkov neodporúčal tebe... Tebe som normálne napísal, aby si to natlakoval vodou a nie vzduchom. Tak neviem, čo som ti také strašné urobil, že mne neďakuješ... Robiť tlakovú skúšku rozvodov vody alebo kúrenia vzduchom a mydlovou vodou je proste somarina. To nieje plynové potrubie...
Odpovedať
@megdesign Nepacil sa mi tvoj prispevok s rozkami. Kazdy, kto pisal sa mi snazil pomoct a niekto vie viac, niekto menej. Niekto ma vacsie skusenosti, niekto mensie. Dolezite je respektovat sa a mat diskusiu na urovni. A nie je to somarina s tym vzduchom, lebo ked som to spravil prvy krat tak mi tlak vzduchu padal velmi rychlo a odstranil som asi 6 netesnosti. A vobec som nemusel utierat podlahu. Uvidim ako to dopadne zajtra 😉 Natlakovane vzduchom cez kompresor to mam za 1 min. a vypusteny vzduch, za cca. 10 sekund. Len v momente, ked je ten unik slaby, a neviem to identifikovat, tak asi uz bude voda lepsia (a nebude to unikat az tak moc; mozno vobec). Dam vediet ako som dopadol 😉
Odpovedať
@paloky no takto. Mne sa tiež veľa veci nepáči... A k tomu vzduchu... Tiež som bol neskúsený, vodu aj kúrenie som si robil sám. A tiež som najskôr ako laik natlakoval vzduchom a tlak padal. Potom som počúvol múdrejších a natlakoval vodou. Zrazu všetko držalo. Nič som nerobil, nič nepretesnoval, nič nedotahoval. To bolo pred šiestimi rokmi a drží to dodnes deň... Takže somarina to je. Ale rob ako myslíš....
Odpovedať
Článok sa načítava...
ja som tiez tlakoval podlahovku vzduchom, poklesol ale nie na 0 vodou som to nechcel, zatial sa nebude hned pouzivat ani v najblizsich rokoch zatial, tak hadam nebude prekvapko 😄
Odpovedať
Takze len narychlo pre vsetkych, co mi pomohli. Pustil som do toho vzduch presiel vsetky spoje mydlovou vodou a nenasiel som netesnost napriek tomu, ze som pozoroval pokles tlaku cca. 0,1bar asi za 20 minut. Potom som vzduch vypustil a napustil vodu. Na 2 miestach boli drobne netesnosti v okoli pece - cca. 1 kvapka za 10-30 sekund. Dal som pod to nadobky. Jedna prestala tiect cca. po 10 minutach. Druhu som opravil. Potom som zacal kurit (so zapnutym obehovym cerpadlom) a pri jednom spoji do radiatora cca. po 30 minutach zacala voda tiect. Vsetko som zastavil, vypustil system a opravil spoj do radiatora. Potom som to zopakoval a fungovalo vsetko ako ma. Tak este raz vsetkym dakujem za nazory - bolo to velmi na pomocne - a snad to mozno pomoze aj dalsim ludom, ktori si budu robit kurenie svojpomocne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?