Vzdialenost balkona / zim. zahrady od susednych parciel RD

Dobry den, snazila som sa vycitat tuto temu v starsich diskusiach, ale vsade spominali balkon v panelakoch a bytovkach. Kolko moze byt balkon a zimna zahrada od susednych parciel, to ze stavba RD musi byt 2 m od hranice pozemku viem. Balkon bude do stvorca cca 2x2 alebo 3x3 a pod balkonom najskor terasa a neskor by sme to chceli zasklit na zimnu zahradu - pricom to bude aj druhy vchod na dvor. Na oboch parcelach su uz domy, oba jednopodlazne. Dakujem kraasne za odpovede.
Odpovedať
Nechapem, preco maju ludia potrebu sa tlacit k niekomu inemu. Bud si obstarat vhodny pozemok, alebo stavbu prisposobit danym dispoziciam. Dom je o sukromi. Alebo balkon, zimna zahrada neni sucastou stavby? “Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.“ “Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.“
Odpovedať
@frantisekca A kto tu hovori o potrebe tlacit sa k susedom? 😄 Balkon nechcem z ulicnej ciary ale za domom, a nejde tu iba o susedne parcely ale aj o to nase sukromie netuzim vidiet v lete pupkateho suseda ako kosi v lete bez tricka rovno z balkona, Chcem to dat viac vzadu prave z toho dovodu a ploty budu plne (zo zim. zah. vidiet nebude) a balkon to sa snazim nejak doriesit
Odpovedať
pozemok ma sirku 16 m
Odpovedať
@justasking “to nase sukromie“ Kazdu chvilu je tu tema o minimalnom odstupe. Ja si minimalny odstup predstavujem uplne inak. Aj dobre susedske pomery sa o roky mozu zmenit, susedna stavba moze zmenit majitela atd. A vzdialenost sa meria od vystupujucej casti vacsej nez 1.5m (balkon, terasa, pristresok a pod.)
Odpovedať
@justasking z balkóna budeš vidieť suseda na dvore, z poschodia budeš mať nádherný výhľad do dvora susedom.
Odpovedať
Pri sirke pozemku 16m uvidis nielen pupkateho suseda ako kosi bez tricka zahradu, ale asi im uvidis aj do tanierov, co prave papaju. Tam toho moc nevymyslis.
Odpovedať
Ja mam 18m pozemom a domy su hranicou. Pokial to nie su stare domy kde sa kazdy tahal na hranicu nepomozes si. Ja mam stare stromy tie mi robia sukromie, sused v novostavbe s kupenym travnikom a nula strommi je ako na dlani, nechapem co si tqk debilne osadil dom. Samozrejme sa hned zadekloval zelenymi plachtami... aj tqk ich vidim proti slnku 🤣
Odpovedať
@eeffka @frantisekca @zltalienka Asi by bolo dobre keby zajdem na ten stavebny urad rovno sa popytat co a ako, ale ak by bol dom do obdlznika 2 m od jednej parcely a ak by sa splnilo tych min. 7 m nakolko ten balkon by bol pre nas idealne do mensieho stvorceka nie do obdlznika tak hadam by to mohlo byt ok Ony maju vzadu aj tak len nasadene na zahrade tak no uvidime 😄 Jeden zo susedov ma napr. okno a nedodrzal 7 m je to menej ako 2 m do nasho pozemku (tak asi tam ma kuchynu) a tie si to "zazelenil" plotom
Odpovedať
@frantisekca Ak splnim 2 m od kazdeho pozemku, tak dom moze mat 11 - 12 m co je pre nas az az, balkon bude vycnievat akokeby a od jedneho suseda necham jednu stenu tak staci ak splinim podmienku 7 m iba od jedneho suseda? Vtedy to bude aj s tymi 2 m co musia byt od kazdeho byt a 7 m iba od jedneho lebo k tomu druhemu z jeho strany bude stena Alebo ak nie stena na balkone moze byt iba do nasej zahrady otvorena iba 1 strana, pod balkon by sa dala izba a zimna zahrada by bola najskor terasa a potom sa zaskli
Odpovedať
Najistejsie mate, ked zajdete na SU, tam im predostriete svoje plany, zamery a parcelu a oni vam to zhodnotia. Po podani ziadosti cakat, ako zareaguju dotknuti susedia…
Odpovedať
Profilova fotka
@justasking možno by som zvážila potrebu balkóna na RD. Téma často tu preberaná. Reálne využitie - 0, Never tomu že tam budeš nosiť kávu z dolnej kuchyne, ani vešať prádlo, ani vetrať periny. Predražená časť domu možno tak max na muškáty. A z pohľadu susedov... Medzi prízemnými domami narastie poschodový a ešte s rozhľadom z balkóna...Urobila by som všetko pre to, aby boli dodržané minimálne všetky vzdialenosti, ideálne žiadny poschodový dom. Občas je fajn byť empatický.
Odpovedať
@jankazb Tak mozno by bolo dobre dat namiesto balkona asi predsa len tu lodziu - a vyuzitelnost tam urcite bude z nasej strany 🙂 grilovanie, joga, cigaretka, mozem sa kukat na dvor ako sa deti hraju budem ich dobre vidiet ked budem chciet mat chvilu cas na seba ... atd atd ma to pre nas svoje caro A chceme to polozit viac vzadu ako maju vedlajsie parcely zahrady tak az tak im vidiet nebude Cize by bola otvorena len 1 strana predna strana a tie bocne by boli vlastne mur
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?