Sutaz na architekta

Ahojte, robili ste niekto taku vlastnu sutaz na architekta? Nechcem si vybrat 1 architekta na zaklade niekoho odporucania alebo ze som ho nasla na zlatych strankach a hotovo. Chcem vidiet zmysel pre detail aj inych architektov, ale samozrejme nechcem kazdemu platit 500€ za studiu. Chcem si hlavne vybrat dobre. Architekt je pre mna velmi dolezity, musi mi sadnut vkusom, zmyslanim aj ludsky. Mame predstavu o dome, ktory sme ani nahodou nenasli ziadny vhodny ani podobny v beznych projektoch. Takze tazko sa rozhodovat podla nejakych referencii. Ako sa robi takato nazvime to "sukromna sutaz"? Pre info: ma ist o ciastocne poschodovy dom s velkou 2 garazou (dole 3izbovy a hore 2 izby, so zelenou strechou). Dakujem za kazdu skusenost.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, myslim ze architekti maju tolko prace, ze sa nejakym vyberovym konanim u jedneho zakaznika nebudu zaoberat. Mozes dat na podnet TV sutaz.
Odpovedať
@elizita Neviem, ako si to predstavuješ. Či im chceš dať vypracovať nejakú štúdiu, alebo podľa čoho chceš vyberať, ale zadarmo ti nikto nič neurobí. Ja som vyberal projektanta tak, že som oslovil cca 8 projektantov, ktorých som našiel cez net, cez recenzie a pod. Z nich mi asi 6 poslalo cenovú ponuku na projekt rodinného domu. Z nich som vylúčil najlacnejšiu a najdrahšiu ponuku. Zvyšok som oslovil najprv telefonicky a ak boli ochotní sa stretnúť, tak som sa s nimi stretol. Zo stretnutí som potom posúdil, ktorý bol najviac ochotný komunikovať a ktorý mi názorovo sadol. Ak sa ti nechce robiť takýto výber, tak si vyber niekoho, koho ti doporučí niekto, komu dôveruješ.
Odpovedať
@chrobak7 jasne, ze to nechcem zadara... ale platit 5tim projektantom po tisicke netuzim... kazdy chce hned robit studiu... nemam potrebu mat najlacnejsieho, ale takeho, co pocuva a ma aj svoje napady..co si zadaval do tej cenovej ponuky? Zatial som volala s 2 a obaja chceli geodeticke merania, nase poziadavky a ze spravia studiu.. od 500eur a viac za studiu.. nemam koho vybrat podla odporucania zial... lebo nik si nedaval robit architektonicku studiu, ale rovno projekt..
Odpovedať
Profilova fotka
@elizita Veď väčšina architektov má svoje stránky kde prezentujú svoje práce čo ti môže napovedať akým štýlom asi robia. Ak si našla architekta ktorý robí štúdiu za 500 eur tak si kľudne daj urobiť, dobrá štúdia stojí tak 2-3 tisíc. Na záver ešte pozor kto hľadá architekta dostane architekta, ak si predstavuješ poschodový dom obdĺžnikového tvaru zo zelenou plochou strechou možno sa ti nebude vedieť trafiť žiaden architekt do vkusu, tam je lepšie postupovať tak že povieš svoje požiadavky a nechať architekta pracovať, veď na to ho aj platíš. PS : na archinfo som raz videl architektonickú súťaž na rodinnú vilu, akurát tam predpokladám že nešlo o projekt za 5-6 tisíc, len neviem ako to dopadlo nakoniec.
Odpovedať
@elizita pozri sa na to reálne. Zatiaľ vždy investori súťažia o čas architekta, keďže je ich málo. Žiaden nebude strácať čas a peniaze na účasť v konkurze kde mu reálne nehrozí veľký zárobok. Keby to bola investícia za pár miliónov, tak by sa do sútaže zapojili s vidinou veľkého zárobku na finalnom projekte. Ma robit robotu za tisícku zadarmo, keď nakoniec možno ani tých 5000 za projekt nezarobi? Pri tom ako sú vyťažení a môžu si vyberať z platiacich zákazníkov, ktorí im stoja "v rade pred dverami". Na také sutaze naozaj nemajú čas
Odpovedať
@martosko ved jasne,ze ktoremukolvek musim povedat svoje poziadavky 😄 nehladam hotovy projekt... akoze fakt neviem pod akymi heslami mam hladat to co potrebujeme, mnohi ani nemaju zverejnene podorysy... vo stvrtok idem k takemu,ze mi ukaze realizovane podorysy az v kancelarii.. to je jeden z tych odporucanych akoze znamym.. 500eur bolo uvedene ako minimum,co nam nehrozi,to mi je jasne.. ratam s komplexnym projektom okolo 7tis
Odpovedať
@zita19 taki,co im stoja zakaznici v rade su bud nic moc ale hlavne lacni alebo brutus premakani a pridrahi.. a potom vylucujem takych,pre ktorych rodinne domy nie su zaujimave a orientuju sa skor na specialitky a komerciu
Odpovedať
@elizita dobry architekt ma dobre meno a pred dverami frontu. Jasne aj lacny ma pred dverami frontu, ale ten zjavne nesplna tvoje (mozno vysoke) poziadavky.
Odpovedať
a mna by celkom zaujimalo, ako by mala taka "sutaz" vyzerat v praxi 😉 @elizita vedela by si strucne popisat, co si predstavujes pod pojmom "sukromna sutaz na architekta"? 🙂
Odpovedať
Dakujem. Mam to vyriesene. Aj vdaka tejto diskusii. Podaktori sa zjavne nechceli vyjadrovat takto verejne,co maju s tym skusenost.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?