Rekuperácia v chalupe

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Chystáme sa stavať chalupu a nevieme sa rozhodnúť, či dať rekuperáciu alebo nie. Budeme tam cez víkendy, aj to tak max.2x mesačne, možno nejaké sviatky. Na dôchodok (ak dožijeme o 30 rokov) sa tam chceme presťahovať. Je to kuchyna s obývačkou a dve spálne, kúpeľňa, technická miestnosť. Ďakujem za rady a zdieľanie skúseností.
Odpovedať
@markus67 ano, aj kvoli tomu hluku sme to chceli riesit uz davnejsie. navyse sme mali kedysi problem s plesnami, a to nie takisto nie je nic prijemne. my sme totiz taki nachylnejsi na choroby, no a tie plesne nam k tomu moc nepomahali. tym vetranim by sa to rozhodne vyriesilo. a kedze teraz vetrame, s plesnami problem vobec nemame 🙂
Odpovedať
@nicholiacik ano, aj svagor mal obrovsky problem s plesnami, a to je taka hnusoba, ze velakrat uz je zrejme aj neskoro, ked sa zacne vetrat riadne ako treba az ked sa objavia. najlepsie este pred tym poriesit rekuperaciu, je to ista prevencia proti tym plesniam, uz sa toho totiz potom len tazko zbavuje.
Odpovedať
@markus67 no, veru, som rada, ze sme sa tych plesni nadobro zbavili. teraz je to uplne o inom, vobec sa nebojim, ze by sa nam to stalo znovu. celkovo sa nam dycha lepsie a my sme to jednoducho museli nejako riesit, kedze nas maly ma astmu, a to vazne nie je sranda, ked bol v interieri stale rovnaky vzduch, ktory sa nemenil, tak mu to len skodilo. sice sme vetrali normalne oknami, ale aj tak to jednoducho nebolo ono.
Odpovedať
je vela druhov tychto vetracich systemov, my sme sa rozhodovali dlho, cez koho ist, aku jednotku zvolit, no v konecnom dosledku to dopadlo dobre, som rada, ze uz to mame vsetko hotove. ked sme predtym byvali na byte, mali sme plastove okna a teplo nam stale unikalo, nevedeli sme nijakym sposobom usetrit. potom sme sa prestahovali do domu a uz je ten rozdiel citit aj po financnej stranke, celkovo sa tym vetranim znizili prevadzkove naklady, kedze nie je potrebne tak vela kurit ani vetrat.
Odpovedať
@pachi12 a ako je to s cenami? dali ste si robit viacero cenovych ponuk alebo ste zobrali prve, co ste nasli? tiez uvazujeme nad rekuperaciou, len nevieme, v akej cenovej hladine sa tieto systemy pohybuju, tak nech mame nejaku predstavu. odporucaju nam ju mnohi, tak chceme takymto sposobom aj my zlepsit to nase buduce byvanie.
Odpovedať
@victorka505 ano, jasne, ze sme si dali porobit viacej ponuk, ako som uz povedala, dlhsie sme sa rozhodovali a nevedeli sme uplne, ako to funguje, ktorou cestou sa vybrat. je to vyhoda vo viacerych smeroch. aj ked sme tiez najprv vahali, ci do toho ist prave kvoli tym financiam. ale kazdopadne nelutujeme, nakolko sa nam to neustale vracia v podobe komfortu, ktory si uzivame naplno 🙂
Odpovedať
@pachi12 presne tak 🙂 nie je nad to, ked sa vies zbavit vsetkych tych pachov v interieri bez otvarania okien 😄 v lete je to vyhoda, aspon to teplo ti nevchadza dnu. my sme sa parili v starom byte v jednom kuse, tam sa nedalo vydrzat, teraz je to uz uplne o inom.
Odpovedať
@nicholiacik tak poculi sme, ze celkovo je ta kvalita vzduchu lepsia, uz len kvoli tomu to stoji za zvazenie 🙂 len asi by sme nevedeli vybrat konkretny typ, nakolko je na trhu mnozstvo firiem, ktore ponukaju vselijake varianty a nevyzname sa. chceme vybrat co najlepsie, aby sa nam to v konecnom dosledku vyplatilo.
Odpovedať
@victorka505 aj my sme si davali pred nejakym casom robit rekuperaciu, pretoze sme chceli spravit nieco, co by nam zabezpecilo este lepsie a kvalitnejsie byvanie. v nasom okoli vsak nebol nikto taky, kto by ju uz mal, tak nas to troska mrzelo, dufali sme, ze nam v tomto niekto poradi. tak sme si pozistovali o danych jednotkach co najviac, po zvazeni vsetkych pre a proti sme sa nakoniec rozhodli pre decentralnu jednotku, ktoru nam prisli namontovat a takto s odstupom casu mozem povedat, ze sme spravili dobre.
Odpovedať
Profilova fotka
@markus67 v konečnom dôsledku sa zakaždým oplatí investovať do vecí, ktoré vám vedia niečo ušetriť 🙂 čo sa rekuperácie týka, musím sa pripojiť k tým, ktorí tento systém chvália, pretože nám sa takisto osvedčil. niekoľko rokov sme bývali v byte, veľakrát sa nám stávalo, že sme sa budili nevyspatí, bez energie. prišli sme na to, že to bolo vzduchom, ktorý nám nepomáhalo meniť ani vetraním, ten vzduch tam jednoducho vôbec necirkuloval. našli sme systém od wolfu a musím povedať, že odkedy ho máme, sa nám nielen lepšie spí, ale celkovo aj lepšie býva.
Odpovedať
Profilova fotka
@sladam6 vetracie systémy sú v tomto fajn aj pre alergikov, keďže filtrujú zvonku nielen zápach, ale napríklad aj peľ či prach. môj syn má všetko možné, najviac ho však vie potrápiť alergia na peľ. aj to vetranie počas teplých dní neprichádzalo u nás veľmi do úvahy, tak aspoň doma sme mu to chceli takýmto spôsobom uľahčiť.
Odpovedať
@fiel neviem sice, co to je mat doma alergika, ale my mame astmatika, ale tiez to nie je vyhra v niektorych veciach 🙂 takisto sme riesili rekuperaciu kvoli tomuto, sme radi, ze sme nakoniec sli do toho, lebo je vidiet, ze sa mu teraz dycha aj v interieri ovela lepsie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@nicholiacik tak pri takychto pripadoch sa clovek ozaj snazi hladat take riesenie, aby dobre bolo najma tym detom, vtedy si myslim, ze clovek absolutne nehladi na peniaze. vyhod je tam kopec, nielen teda pri astmatikoch ci alergikoch, ale celkovo si myslim, ze je to fajn investicia do buducna. aj sused veru olutoval, ze si to nedal. teraz je to uz taka samozrejmost v novych domoch by som povedal.
Odpovedať
@markus67 no tiez si myslim, ze kedysi sa taketo veci moc neriesili, teraz to uz ma fakt kazdy druhy. tak uz len podla toho usudzujem, ze nieco na tom ozaj bude. chvalia si to ludia.
Odpovedať
@fundasa Tak ja takisto nepoznam nikoho, kto by taketo rozhodnutie olutoval 😄 Jasne, ze zalezi aj aku firmu si vyberies, my sme si dost zistovali ohladom rekuperacie, ake mame moznosti, dali sme si spravit cenove ponuky roznym firmam, no a nakoniec sme sa rozhodli pre Wolf. Vsetko nam slape uz zo dva roky, nemenil by som.
Odpovedať
@jacks101 koľko cenových ponúk ste si dali nakoniec vypracovať? predpokladám, že tie ceny sa nejak extrémne nelíšia teraz.
Odpovedať
tak jasne, ze najlepsie je dat si ich spravit co najviac, pokial sa da. a pokial je to zadarmo teda, vtedy je to jednoznacne v pohode 😄 len tak sa da riadne rozhodnut, inak neviem, ze podla coho by som sa v takomto pripade rozhodovala ja.
Odpovedať
Podla coho? No napriklad aj podla skusenosti inych. Nam tuto spolocnost napriklad odporucil sused a teda som si isty, ze by mi narocky nechcel poradit zle 😄 My sme tu pociatocnu cenovu ponuku zadarmo mali, neviem teda ako veci funguju teraz, odvtedy sa podla mna vela zmenilo, ale toto je taka vec, ktora by mala byt bezplatna stale.
Odpovedať
veď jasné, tiež zvyknem dať na odporúčania iných, to je predsa normálny by som povedal. a vy ste teda hneď vedeli, že si idete dávať rekuperáciu alebo nie? akože boli ste o tom od začiatku presvedčení?
Odpovedať
Bol som, jednoznacne. Isli sme do toho s manzelkou proste bez debaty. Akoze ja mam otvorene okno rad, ale nevyrovna sa to rekuperacii. Lebo ved dychat kadeco z vonku, to som rozhodne nechcel, nie som fajnovy, ale tieto veci mi odjakziva robili zle. A to ani nemam astmu, taki astmatici si to musia pochvalovat dvojnasobne.
Odpovedať
@jacks101 no my praveze doma astmatika mame, ale tak my uz byvame dlhsiu dobu, uz teraz je asi tazko riesit rekuperaciu, no nie?
Odpovedať
@fundasa No, povedal by som, že už teraz je to viacmenej pasé, ak nie je vo vašom záujme si to celé pekne krásne od základov rozbúrať 😄, ale tak nad lokálnou rekuperáciou sa ešte teoreticky uvažovať dá. Aj svokrovci si dávali nedávno robiť takto do kúpeľne od Wolfu. Tvorili sa im plesne neustále, tak im to prišlo ako najlepšie možné riešenie.
Odpovedať
@tomasjur tak s plesňami je fakt neradno sa zahrávať. môžeš mať ozaj nemalé zdravotné problémy, je to proste pliaga, ktorej sa zbaviť je veľakrát náročné.
Odpovedať
@habit no tak tomu verim a uprimne, som rada, ze s tymto problem nemame, musim si zaklopat🙂 a co sa tej rekuperacie tyka, s nou je teda zarucene, ze sa tie plesne neobjavia? mas skusenost?
Odpovedať
@fundasa Objaviť sa môžu vo výnimočných prípadoch. Ak je v dome chladný vnútorný povrch, ktorý aj pri normálnej RV vzduchu dokáže spôsobiť kondenzáciu, pleseň sa objaviť môže. Je to krajný prípad, ale možné to je. Rekuperácia nie je všeliek, ale v drvivej väčšine plesni zabráni, keďže udržiava na primeranej úrovni tú relatívnu vlhkosť. S teplotou na povrchu steny (preklad, veniec bez zateplenia) však nič nezmôže.
Odpovedať
@fundasa Tak vieš ako sa hovorí, stopercentné nie je ozaj nič, ale povedal by som, že je to veľmi dobrá prevencia a je oveľa vyššia šanca, že sa ti to tie plesne objavia bez rekuperácie ako s ňou, keďže znižuje celkovú vlhkosť v interiéri. Teraz je to také dosť bežné, každá druhá novostavba má vetrací systém.
Odpovedať
@tomasjur ano, ved prave, tiez o tom momentalne pocuvam z kazdej strany, tak preto ma to zaujalo🙂 ze ci je to teda skutocne taka uzitocna vecicka, ako vela ludi tvrdi.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasjur A odkiaľ ste kupovali rekuperáciu, prosím ťa? Nie je zložité vybrať konkrétne firmu, keď je toho na trhu toľko?
Odpovedať
@sebasto Bolo, aj pre nás, neboj sa 😄 Nakoniec sme sa rozhodli pre Wolf. Dávali sme si robiť cenovú ponuku, tu sa nám to vtedy zdalo najvýhodnejšie, tak sme neváhali a šli sme do toho. Takisto aj brat mal dobrú skúsenosť s rekuperáciou všeobecne, ako bolo už vyššie spomenuté, ten vzduch je úplne o inom. Máš pravdu, firiem je veľa, takže si myslím, že každý má tento problém s rozhodovaním 😄 Asi aj preto vidím všade otázky tohto typu.
Odpovedať
no my sme sa napriklad rozhodovali ohladom rekuperacie kvoli svokrovi 😄 to bol taky prvy popud, ktory nas nasmeroval, ze by to bolo asi najlepsie riesenie. vzhladom na to, ze sme s nim zili niekolko rokov (uz chvalabohu nie, ale to je iny pribeh, dufam, ze to tu nejakym sposobom neobjavi 😄), viackrat sa stalo, ze ho pri otvorenom okne seklo, my sme vkuse vetrali. tak prisiel taky napad, ze rekuperacia by asi nebola zly napad.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?