Rekuperácia v chalupe

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Chystáme sa stavať chalupu a nevieme sa rozhodnúť, či dať rekuperáciu alebo nie. Budeme tam cez víkendy, aj to tak max.2x mesačne, možno nejaké sviatky. Na dôchodok (ak dožijeme o 30 rokov) sa tam chceme presťahovať. Je to kuchyna s obývačkou a dve spálne, kúpeľňa, technická miestnosť. Ďakujem za rady a zdieľanie skúseností.
Odpovedať
@nicholiacik tak chlapi su v tomto taki, a podla mna je to dobre ze si vsetko preveruju, moj to tiez tak robi a mam v nom spolah ze vie vybrat alebo sa rozhodnut pre to najlepsie 🙂 my ked sme riesili rekuperaciu, mame od Wolfu, tak to bolo tiez take, ze proste zistoval, rozhodil informacie aj po vsetkych hadam svojich znamych 😄 to bolo 😄 ale dobre nechal si aj poradit 🙂 ze nejde tvrdohlavo len podla toho co si mysli on.
Odpovedať
@doritt jasne ze hej ved to sa podla mna ani inak neda, nemyslim ze prave pri takejto veci, ci uz sa bavime o rekuperacii alebo rozneho typu vykurovania napriklad, to si treba zistit, co je na trhu ako to funguje za aku cenu, nejaka zaruka servis atd.
Odpovedať
@doritt ale prosim ta 😄 nie vsetci sa takto rozhoduju, ze ukazu prstom a taku firmu si vyberu. ale suhlasim, akoze da sa vybrat uplne v pohode, hlavne teda pokial sa clovek vopred nejako dohodne a odkomunikuje si to aj s danou firmou, si myslim ze to je najlepsie tak, lebo vies co od toho ocakavat, a co vsetko tomu prislucha.
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež ma to pobavilo 😄 Akoby povedal jeden herec: ,,Zapichl sem prstem do jednoho z pojmu" 😄 Nie nie pri takýchto veciach treba premýšľať to nemáš na rok na dva, takže keď tak sa hneď na firmu obrátiť. Ale zase aj my máme vetranie od nich a presne som to spravil aj ja tak, rozhodiť siete, a kto čo vie, to sa k tebe už dostane a ostatné parametre dostaneš už od firmy.
Odpovedať
Profilova fotka
No a ta centralna sa viac oplati, co sa tyka ja neviem napriklad vykonu? Keby si to chcem napriklad porovnat s lokalnou alebo teda decentralnou?
Odpovedať
Marko9902 tak podla mna na tom nieco bude, kedze si to poriesis takto v ramci hrubej stavby vies aj co sa tyka rozvodov a podobne a pri tej decentralnej to mas skor lokalne umiestnene. Ale ved lepsie ako nic ako sa hovori, aj to podla mna bude dobre, no a ty akoze uvazujes ci uz nad jednym typom alebo nad druhym ?
Odpovedať
@krakovskaa hej hej vies co poriesit aj dodatocne, len to si treba fakt poriesit s firmou oni ako odbornici ti budu skor vediet povedat ze kde a co treba vyburat alebo ze aky velky povedzme zasah to bude mat do nejakej steny podla toho kde to potrebujes.
Odpovedať
Profilova fotka
@marko9902 tak asi záleží aj na možnostiach aké máš, ak to riešiš do chaty, alebo do nejakého bytu povedzme tam skôr lokálnu by som asi povedal, pokiaľ sa stavia dom, skôr by som išiel do centrálnej. keď sa pýtaš, máš aj predbežne že konkrétny typ na nejakú, ktorá sa ti pozdáva?
Odpovedať
@sebasto počuj a ako vlastne prídeš na to, že aký konkrétny typ je vhodný? že to podľa čoho akože vyberáš? veľkosti domu?
Odpovedať
@habit celkom jednoducho 🙂 nechas si poradit. ono vies najlepsie im to je podla projektu domu a potom to uz ide. aj ked je ale viacero typov alebo moznosti, nie je to az take zlozite. vy uvazujete ze by ste si dali nainstalovat?
Odpovedať
@doritt to sa tak jednoducho cita, ale vlastne asi je to cele aj o tom. a vy mate od koho taketo centralne riadene vetranie? 🙂 @habit i ked myslim ze podla tvojej otazky je mozno vhodna aj odpoved, ci to ides alebo chces riesit dodatocne alebo pri stavbe.
Odpovedať
Profilova fotka
@lennaa vyssie doritt spomenula firmu od koho ma rekuperaciu 🙂 tiez mame od nich. Ono je to fajn hlavne tym, ze netreba vetrat ako vazne nepotrebujes uvazovat, ze ked prides do vnutra aky vzduch tam bude lebo prave toto ti zabezpeci optimalnu a pravidelnu vymenu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
no a teda rekuperacia je len o tom, ze netreba vetrat? 🙂 lebo celkom o tom pocuvam z kazdej strany, ze jeden znamy to ma druhy znamy to ma, priznam sa blizsie som sa na to nepytala, ale veru ma to zaujima 🙂
Odpovedať
@victorka505 vies co nie je to len v tom, ako ano odvadza ti vzduch a privadza novy, ale je to pre dobro stavby povedzme, ked napriklad zateplujeme alebo sa vymienaju okna, tam sa straca prirodzena schopnost vymeny vzduchu, takze aj pre toto je dobra rekuperacia. tak v skratke 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dominod tak super 🙂 a ako si vedel, ze aky konkretny typ chces alebo teda bude v poriadku ked si ho das do domu? 🙂
Odpovedať
@viktorka505 no tak ako v principe ano ale ma to aj ine vyhody ale tak ked chces vediet viac, pripadne zvazujete ze by ste si to dali do domu, tak asi firma ti vie najlepsie poradit 🙂
Odpovedať
@viktorka505 a vy vlastne uvazujete ze by ste si ju dali nainstalovat alebo preco sa pytas? 🙂 lebo myslim ze asi len tak bez dovodu to nebude 🙂 chces aj konkretny typ alebo firmu poradit alebo ako ? 🙂
Odpovedať
@dominod aha super dakujem 🙂 som to asi nejako prehliadla 🙂 podla toho co citam, ty mas zrejme tiez taketo vetranie vsakze? a to sa da nastavit ako chcem aby to fungovalo, ze napriklad kedy si to spustim alebo akou ja neviem intenzitou?
Odpovedať
Profilova fotka
@lennaa ano presne od Wolfu 🙂 my mame vetranie rovnako tak od nich. tak ono ku vsetkemu takemu by si mala dostat nejaku instruktaz ak to tak nazvem ako nieco ovladat, zapinat, chapes ved aby ste vedeli co s tym ked uz to mate, alebo teda budete mat doma 🙂
Odpovedať
aha, jasne rozumiem, cize okrem vymeny vzduchu je to fajn aj v ramci nejakej tej novostavby - co sa kvality zivota napriklad v nej tyka? spravne chapem? @brenimus a podla coho si si vybral od nich vetranie? @doritt ano presne aj tak poradit mozno nasmerovat spravnym smerom ze po com sa pozerat - ako laik predsa len 🙂
Odpovedať
@victorka505 hej presne, tak celkovo v ramci stavby, lebo predsa len ak sa aj zatepluje a menia sa okna, taka ta prirodzena cirkulacia vzduchu moze chybat a potom sa zbytocne robia plesne alebo neviem co vsetko.
Odpovedať
@victorka55 tak asi je potom lepsie ak sa pytas, ze podla coho, porozpravat sa s odbornikom nech vam poradi presne nejaku tu vetraciu jednotku prave pre vas dom vhodnu.
Odpovedať
@nicholiacik a aj vy mate taketo riadene vetranie? 🙂 ono sa to teraz oplati aj skrz tie horucavy nie? 🙂 @jacks101 ten vyber tiez podlieha nejakym technickym parametrom ze podla coho treba vybrat?
Odpovedať
@victorka505 áno aj v takých horúčavách sa oplatí. Prívod vzduchu máme umiestnený na SZ strane domu, takže do domu privádza príjemnejší vzduch ako keby som teraz vetrala oknom otočeným na JV.
Odpovedať
@viktorka505 ano mame od Wolfu 🙂 to ma nespocetne mnozstvo vyhod a nielen teda teraz v lete ale vseobecne pocas roku 🙂 najlepsie je aj ked sa s nejakym odbornikom o tom pobavis, ze aku mas predstavu, aka jednotka alebo teda aky system by bol do vasho domu ok. je to cele na vas to rozhodnutie.
Odpovedať
Profilova fotka
ked ste este boli vo faze rozhodovania, s kolkymi firmami alebo odbornikmi ste sa teda stretli. mali ste viacej stretnuti, alebo ste uz na zaciatku vedeli, do coho chcete priamo ist
Odpovedať
Profilova fotka
@uhrovkova aj ked mas podla mna ako taku prestavu je fajn si prejst aspopn 3 firmy a dobre si porovnat, co ti ktora ponuka a to aj v ramci komunikacie, servisu a podobnych veci
Odpovedať
heh hej presne ono clovek by sa mal zamerat aj na ten nasledny servis, proste aby mal vsetko podchytene tak, aby v pripade nejakeho problemu nemal s nicim problem. na to by som teda tiez zvlast prihliadala
Odpovedať
@uhrovkova davali sme si robit ponuku trom firmam, ktorych cenove ponuky boli uplne rozne. nechali sme si poradit aj od znamych, ktori uz tieto veci riesili a zistili sme, ze pri tomto vazne netreba hladiet na cenu, kedze je to skvela investicia do buducnosti, ktora sa ti zarucene vrati v podobe komfortu a lepsieho, kvalitnejsieho byvania. je to totiz citelny rozdiel, ktory sme zacali vnimat od sameho zaciatku pouzivania.
Odpovedať
@nicholiacik jednoznacne suhlasim, myslim, ze je to skvela vec, nakolko si viem nastavit vetranie podla individualnych potrieb. v lete mame dlhsie chladno, v zime dlhsie teplo, ziaden hluk neprenika cez okna.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?