Prvy nastrel projektu

Dostal som prvý nastrel projektu od projektanta a preto by ma zaujimalo co by sa tu dalo este vylepsit. Zatial chcem isto oddelit WC od technickej miestnosti prieckou a posuvnymi dverami + vstup do WC by som dal asi z vnutornej chodby. Vopred dakujem velmi pekne za vsetky napady.
Odpovedať
Môj názor je že komora takýchto malých rozmerov nemá zmysel. Bud ju zväčšite ale zrušte a potiahnite kuchynskú linku. 🙂
Odpovedať
Komoru neruste, pifla mna je jej velkost postacujuca. Technicku od WC oddelit tak ako planujete, ale dvere nechajte tak ako su.
Odpovedať
Profilova fotka
Ak sa vam pozdava riesenie kuchyna jedalen obyvacka tak ok. No urcite si nedavajte vystup na poval do chodby. Tie schody aspom co mam skusenost niesu zateplene a je to citit.
Odpovedať
@peto077 pôdorys sa mi páči. Nejaké drobnosti by som dala inak, ale to nestojí za reč. Pokiaľ je na druhom obrázku sever "hore" tak natočenie okien nepovažujem za najvhodnejšie. Možno by som aj celý pôdorys inak dala. Avšak netuším ako veľmi sú frekventované ulice.
Odpovedať
@zltalienka hore to je taky severo-zapad, co viem ze nie je najidealnejsie ale neviem ako lepsie by som natocil? Mate nejaky napad? Ulice nie su velmi frekventovane ale vstup s autom mozem mat len z tej dolnej ulice.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj. Tuna cerpal inspiracie projektant ?
Odpovedať
@peto077 okrem dispozicie sa zamerajte aj na technológie ktoré dat do domu. V dnešnej dobe postaviť len dom je škoda. Veľa ľudí si povie ze to sú také pikosky a doriešim neskôr, ale sám viem ze po dokončení domu to je už problém. Treba sa poradiť pri výstavbe lebo je to minimálne rovnako dôležité ako dispozícia.
Odpovedať
@peto077 teoreticky môžeš celý pôdorys otočiť proti smeru hodinových ručičiek tak, aby terasa bola na juh. Ale, vchod bude zboku od suseda vpravo, čo môže byť nevýhoda. Keď to necháš otočené takto, aspoň zväčši okná otočené na JV (kuchyňa, TM) a pri jedálenskom stole) a zmenši okná na SZ (obývačka) prípadne to druhé okno z detskej izby by som úplne vyškrtla. Prípadne ešte prehodiť obývačku a kuchyňu (kuchyňa pri terase môže byť super vec) a skúsiť na JV stenu dať 2 detské izby. Neviem či by to šlo.
Odpovedať
@zltalienka dakujem za napady, nad tym otocenim som rozmyslal ale vchod z boku od suseda ma od toho odradil, ale nad tymi ostatnymi napadmi budem isto uvazovat.
Odpovedať
@neutrino na co konkretne by som nemal zabudnut? Zatial planujem rekupreciu + kurenie a chladenie podlahou (tepelne cerpadlo vzduch-voda).
Odpovedať
@lenkito10 ano tento Euroline projekt som ja ukazal projektantovi ako jeden z mala katalogovych ktore sa mi pacia...
Odpovedať
@peto077 to je premyslený základ, ale ja som si dal robiť aj prípravu na vonkajšie žalúzie (ale nie na diaľkové ovládanie to je na nič), alarm, kamerový systém a následne smart home ktorý nie je len pohodlný ale aj šetrí peniaze. Dokáže spojiť všetky technológie v dome do jedného celku.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Tak projektant len prekreslil, kedze sa ti paci. Ten dom nie je urceny na tento pozemok. Ten dom je urceny aby sa donho vchadzalo zo severnej strany a teda mal obytnu cast aj detske smer juh +/- Nevyuzil by si skor juho vychodnu cast na zahradu? Nechcel by si skor juzne slnko a teda svetlo do detskych a dennej casti? Vies ci susedia budu prizemni ci poschodovi? Tak na tvoju prvu otazku co sa da vylepsit - je vymenit projekt. @neutrino mat smarthome a nemat v tom zaluzie je cudny pristup. V nepritomnosti otvoris, slnkom vykuris v zime, zatvoris v lete, kvety dostanu svetlo ked si na dovolenke. Nehovoriac o tom ze z postele "odostries" alebo ze jednym stlacenim vsetko otvoris.
Odpovedať
@lenkito10 však samozrejme žalúzie sú základ, ako píšem smart home spojí všetky technologie v dome do jedného celku.
Odpovedať
@lenkito10 ja som radil iba nedať na diaľkové ovládanie lebo je tam špeciálny motor (ovládanie je priamo v motore a privádza sa trojzilovy kábel) to sa potom veľmi ťažko prerábať na Smart. So somfy motormi existuje brutálne draha tahoma. Takže ak chce mať človek smart home sú vhodnejšie žalúzie tlacitkove ktoré nie je problém prerobiť na ovládanie smart systémom.
Odpovedať
@lenkito10 dakujem za postrehy, ked si to tak zoberiem tak dve detské ktore smerujú na terasu maju hlavné okna ma Juh (juho/západ) co je fajn, spálňa ma taky severo/západ co na spálňu môže byt, potom hosťovská/pracovna v predu je taký východ (severo/východ) co moze byt tiez, jedine nad cim rozmýšľam ze v obývačke by som zväčšil to bocne okno ktoré ma juznejsiu orientáciu a zmenšil to hlavne presklenie smerujúce na terasu... Ono ak by som chcel mat ideálne orientácie izieb potom by stačilo len otocit tento projekt a tak aby bol vstup od suseda v pravo (sever) tak ako navrhla @zltalienka, ale taký bočný vstup sa mi velmi nepáči. A tiez si myslím že az tolko priameho slnka mi asi netreba, momentálne bývam v byte kde mi do všetkých okien svieti od skoreho rana do cca 13:00 priame slnko a výsledok je ten ze namiesto pekneho vyhladu sa pol dna pozerám na zastrete žalúzie 😞 aj ked tepelné zisky v zime nespochybnujem. Co sa tyka okolia tak su tam všade bungalovy na blizku, UPI povoľuje aj poschodovy ale nam viac vyhovuje bungalov.
Odpovedať
Profilova fotka
Pri otoceni domu by sa dal vstup prerobit na terajsi bok. Teda preusporiadat hosrovsku kupelka vstup a satnik. Vela developerov teraz stavia haj buj a tie svetove strany vedia vela ponuknut.
Odpovedať
@peto077 ibaže na takto otočenej terase na skoro čistý západ v lete popoludní/večer nevydržíš sedieť..až po západe slnka. Ak by si ju presunul, ako som navrhla, tak prudké západné slnko by na terasu nedosiahlo, lebo denná časť by zatienila terasu. Čo sa týka orientácie okien, tak čistý východ (ako máš zrejme v byte) a čistý západ sú veľmi náročné na zatienenie. Južne orientované okná sú v tomto smere najlepšie. Čo sa týka tepelných ziskov v zime, tak v týchto oknách z obytných miestností v zime nerátaj so žiadnymi. Je ich dosť veľa 😐 Čo sa týka TM, skús ju umiestniť tak, aby rekuperácia mohla v lete nasávať chladnejší vzduch zo severu. Ak bude TM na JV, dopoludnia bude reku nasávať rozohriaty vzduch.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto077 Pôdorys je dobrý , ale ako bolo vyššie spomenuté , nie na tento pozemok. Ak by som na ňom staval pre seba , tak by som dom viac posunul na severozápad, vchod by som dal zo severovýchodu a terasu dal do južného rohu. zo severozápadnej a severovýchodnej strany minimum okien . To že by som mal obytné miestnosti otočené do ulice , by sa dalo poriešiť vyšším plotom. Slnko z južnej strany je dôležité.
Odpovedať
@zltalienka co sa tyka tej rekuperacie, tak to co javi ako nevýhoda v lete nebude zase vyhoda v zime?
Odpovedať
@vladohe ano tiez som nad tym uvažoval ale potom sa mi dostalo do ruk územné rozhodnutie k tejto lokalite a je tam definovaná maximalna výška nepriehladneho oplotenia na 90cm a priehladneho na 150cm, co je velmi malo. Ako druha vec je ze susedia tam niektorí majú aj ovela vyššie a neprehľadné oplotenie ale neviem ako im to prešlo a ak by bol s tym náhodou problem tak mat vsetko orientované do ulice s nízkym oplotenim (aj ked velmi pokojnej) by sa mi nepacilo.
Odpovedať
Zltalienka a lenkito ti dobre radia. Pôdorys je síce sám o sebe dobrý, ale absolútne nevyhovujúci pozemku. V tomto prípade sa ti budú v lete zbytočne prehrievať izby kvôli nízkemu východnému a západnému slnku a zase v zime nebudeš mať ani kúsok slnka, pretože v zime takmer vôbec slnko na východ a západ nesvieti, iba na juh. Teda vtedy, keď slnko najviac ocenis, tak v tvojom prípade ho "odseknes". Ďalšia vec - byt a dom je ooobrovsky rozdiel. Byť nepotrebuješ ani zďaleka toľko vytapat 🙂 V byte máš ohroevnaie z každej strany (z iného bytu) a preto ti tolko teplo a slnka na byte nemusí chýbať. V dome južne slnko vyslevene neskutočne ocenis, nakoľko ti aj krásne vyhreje v zime interiér a okrem toho v lete keď je na juhu vysoko, tak sa ľahšie tieni. 🙂 Ale vo všetkom tomto ohľadom slnka a orientácie vám má poradiť projektant, preto je smutné, že vás v tomto nenasmeroval. Orientáciu a slnko naozaj nepodcenuj, pretože potom to už nebudeš môcť zmeniť a dokáže to veľmi pomôcť, alebo naopak skomplikovať človeku život. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@peto077 tak mi to vychadza ze si spokojny s projektom tak ako je. Tak sup sup stavat. Len aby si potom nelutoval.
Odpovedať
Profilova fotka
Ked si rekuperacia v zime nasaje studeny vzduch, vyhreje si ho, resp ohreje sa lebo sa automaticky kuri. Ked si nasaje v lete teply vzduch, treba ho schladit, co uz nemusi byt tak automaticke kedze sa neklimuje stale. To je moj laicky nazor. K oploteniu, Zivy plot rastie pomerne rychlo. 90 i 150 na plot je malo. Postavis nepriehladny plot 90 cm a potom dorobis horny zvysok podla potreby. Dom bude mat presah strechy, byt to nema. Vychodne slnko je prijemnejsie ako zapadne, jedno okno na zapadnej strane v obyvacej casti, ktore mozes zatienit hocikedy, ked riadne svieti a pritom mat dostatocne velke juzne, aby bolo svetlo. Nechaj si to ulezat v hlave, zvaz pre a pro.
Odpovedať
@wyrky My máme výlez na povalu z chodby a žiadny problém - schody sú zateplené, s požadovanou požiarnou odolnosťou...
Odpovedať
@peto077 kedysi som kdesi čítala, že je jednoduchšie/lacnejšie ohriať priestor ako vychladiť. Neviem či je to pravda, ale ostalo mi to v pamäti. Čo sa týka teplôt vzduchu v tieni a na slnku, tak v lete je medzi nimi značný rozdiel, aj 10 stupňov. V zime neviem, ale popravde, keď je oficiálne teplota vzduchu -10 stupňov v tieni (lebo oficiálne teploty sa udávajú v tieni), tak sneh sa vtedy netopí, keď na neho zasvieti slnko. Z toho usudzujem, že rozdiel medzi teplotou vzduchu na slnku a v tieni v zime nie je taký markantný ako v lete.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?