Prestavba chaty. Ako začať?

Som uplny novacik a budem vdacna za kazdu radu :-) Kupili sme chatu, ktoru chceme zrekonstruovat, nadstavit jedno podlazie, dat novu strechu. Ale vobec nevieme, kde zacat. viem, ze si musime vybavit stavebne povolenie, ale este pred tym projekt. Avsak neviem co vsetko by mal projekt obsahovat a co naopak v projekte byt nemusi. Kedze ide o chatu a nie RD, nechceme do nej vrazit vela penazi :-p Mame k dispozicii aj stary projekt od byvaleho majitela, neviem ci sa da pouzit, my by sme chceli dispoziciu druheho podlazia inu. Staci nam projekt aj kde nebudu navrhnute materialy, elektroinstalacia, zdravotechnika? Prosim ak by bolo mozne, aby ste mi napisali postup v krokoch co mam zacat vybavovat najskor, aky dalsi krok nasleduje...DAKUJEM :-)
Odpovedať
Pokiaľ chcete meniť dispozíciu horného poschodia určite by som oslovil statika pre posúdenie stávajúcich konštrukcii. Zároveň ak žiadate stavebné povolenie je potrebné sa pripraviť na to, že následne musí prebehnúť kolaudačné konanie a k tomu je potrebné vypracovať projekt. Ten je potrebný aj ako podklad pre vystavenie stavebného povolenia. Pokiaľ budete zasahovať do elektroinštalácii resp. do inž. sietí budú k tomu potrebné všetky náležitosti od projektov cez revízne správy a pod. následne stavebný dozor, ten je totiž potrebný aj pri svojpomocnej práci. 1. projekt, 2. stavebné povolenie, 3. realizácia, 4.kolaudácia
Odpovedať
Profilova fotka
Mila @fan4, mame na FB jednu fotostory o tom, ako sme takto pred rokom rekonstruovali Zahradnu chatku DeLuxe. Mozno ta inpiruje k nejakym napadom. Pripadne mi napis na mail, rada ti poradim, kedze viem know-how, lebo som tam makala od svitu do mrku..
Odpovedať
Profilova fotka

Odpovedať
@palomati @zunastudio dakujem :-)
Odpovedať
Ak Vas to aspon trochu naviedlo som rad. Ak este nieco, odpisem.
Odpovedať
@palomati ahoj, prosim ta a co vsetko by mal obsahovat projekt? Dostali sme ponuku: Cena statiky: staticky posudok, realizacny projekt navrhu 400 eur cena architektury: podorysy buracich prac, podorysy noveho navrhu, rezy, pohlady, vykaz zabudovanych prvkov stavby (okna, dvere, klampiarenske vyrobky, zamocnicke, skladba podlah a strechy) 600 eur My ideme len nadstavovat jedno podlazie a chcem sa spytat potrebujeme aj statiku aj architekturu pre projekt??? Ci je potrebne len jedno z toho? Ak by sa dalo usetrit, ze zaplatime len 400 alebo 600 eur, boli by sme radi...predsa len 1000 eur za projekt rekonstrukcie chaty (nie postavenie celkom noveho domu na zelenej luke ) sa nam zda dost :-N Dakujem :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@palomati pekný deň , som v podobnej situácii ako @fan4 , chystáme sa prestavovať chatu postavenú v kopci - teda na pozemku kopcovitého rázu, takže pivničnými priestormi je z jednej strany v kopci.. určite bude potrebný statik, ale chcem sa opýtať, v tom poradí ktoré ste načrtli, statika osloviť až po vypracovaní projektu, alebo ešte pred - čo ak povie, že odporúča chatu radšej zbúrať a postaviť na novo?
Odpovedať
@zabka88, fan4 skuste oslovit len architekta, resp. projektanta. on ma urcite nejakeho statika, s ktorým spolupracuje. cenu si dohodnite s architektom, v tej cene bude aj cena za statiku. mozno by sa to dalo takto "stlacit " trochu nizsie ako ked ich oslovite zvlast. a budu spolupracovat od zaciatku, potom sa nestane, ze architekt navrhne nieco, co bude statik menit...usetrite aj cas.
Odpovedať
@breja dakujem, idem hneď pátrať po nejakom dobrom architektovi :-)
Odpovedať
Profilova fotka
my staviame novostavbu chaty, ale aké papiere budeme potrebovať nám povedala teta na stavebnom úrade. Stačil jej jednoduchý projekt stavby a osadenie na pozemku. Dokonca nám dala kontakt na projektanta, tak sme vedeli, že čo donesieme, bude ok. Nakoniec sme zistili, že to bol jej kolega z kancelárie. Takže osobne by som začala zisťovať práve na stavebnom úrade, aby ste zbytočne nevybavovali čo nemusíte.
Odpovedať
@barracuda32 ďakujem :-) smiem sa spýtať koľko vás ten projekt + statik stál ? Aby som sa vedela rozhodnúť, keď mi prídu ponuky.. kludne aj do IP ... idem niečo také vybavovať prvý krát v živote, takže každá rada nad zlato...
Odpovedať
Profilova fotka
@zabka88 aj my sme vybavovali prvýkrát stavebko. Projekty sme mali dva - jeden na chalupu a druhý na garáž a spolu nás to stálo 400 eur. Projekt statiky sme nerobili.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@barracuda32 nám to ten statik asi nadzvihne.. prosím ťa a žumpu ste riešili zvlášť alebo spolu v rámci projektu už? alebo máte pripojenie na kanalizáciu?
Odpovedať
Profilova fotka
@zabka88 žumpa je v projekte. V obci nie je kanalizácia.
Odpovedať
@barracuda32 super správa, myslela som že budem riešiť žumpu zvlásť :-) už zháňam projektanta... vy už máte zrekonštruované,či ešte prestavujete?
Odpovedať
Profilova fotka
@zabka88 my staviame novostavbu, v podstate malý montovaný drevený domček na pilieroch. Minulý víkend nám akurát doviezli z píly drevo a tento víkend chceme murovať stĺpy. Do zimy to potrebujeme dostať pod strechu. Som zvedavá, ako postíhame, keďže sme len sami dvaja a máme na to len víkendy a trošku dovolenky.
Odpovedať
@barracuda32 jejda, tak to ti držím palčeky, ale neboj máte celé leto a jeseň .. to dáte, určite :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@zabka88 len už viackrát nám plány prekazilo počasie, ako inak... Ale minulý víkend sme museli poukladať hranoly dážď - nedážď. Teraz potrebujeme betónovať stĺpy, tak som zvedavá, či to zase neostane len pri zbožnom prianí :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@fan4 zdravim, idem sa pustit do citania fora...mna totiz caka nieco podobne a velmi uvitam akukolvek radu..pretoze rovnako neviem kde zacat :)
Odpovedať
@tulama moja rada by znela, nerekonstruovat ale postavit nove :-p
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
ahojte..prosila by som o radu.Chceme zateplit chatu, plys zvacsit o verandu,plus hornu terasu zastresit. Budeme potrebovat stavebne povolenie.Neviete poradit architekta, pripadne aj cloveka,ktory by vedel.pomoct aj so stav.povolenim v oblasti Pribylina,Podbanske...Nemame s tym skusenosti...Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@podbanske777 vieme, nech sa paci. V pripade zaujmu piste e-mail.
Odpovedať
@fan4 tak to ste na tom este dobre, ja taktiez idem prerabat chatu a architekt mi dal cenu 4 500 eur + 250 za zameranie povodneho stavu. Pritom chata ma cca 40 + 40 m2
Odpovedať
@jurajjurajjuraj :-o vymen architekta :-p
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 rokoch
@fan4 na Slovensku sú príjmy väčšiny ľudí malé takže to vaše stláčanie ceny chápem ale 600 eur za projekt nie je veľa, berte to tak že 600 je hrubá suma z ktorej projektantovi ostane max. polovica. A prácu projektanta na vašej prestavbe odhadujem tak na 2 týždne. Opýtam sa ja vás, zarobí váš manžel menej ako 600 eur na mesiac? Ak teda je kvalifikovaným pracovníkom s vysokoškolským prípadne stredoškolským vzdelaním ;-x Mimochodom živnostníci majú cca 300 eurový dôchodok.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?