Obývačka na SZ?

Ahojte, prešla som tu veľa diskusií o orientácií domu, tak pridávam náš projekt. Ide mi hlavne o obývačku, keďže to veľké okno bude na SZ, druhé okno s východom na terasu bude pod strechou, nebude to trochu málo presvetlené? (zelenou sú zakreslené okná)
Odpovedať
@tinca8 pre osvetlenie stačí 1/7 plochy miestnosti, no okno na SZ pre obývačku by som ja nechcel., v zime ju nikdy nevykúri slnko,viac ako pol roka tam slnko svietiť nebude a to je denná miestnosť, a v lete teraz ked je slnko najvyššie ju bude pred večerom prehrievať musí byť vonkajšia žalúzia, moji starkí mali domček okná len na sever a to bolo strašné slnko len v lete iba ráno a večer, viac ako pol roka vôbec, teraz mám dom kde sú všetke okná pre denné miestnosti na juh slnko vždy ked svieti, viac ako pol roka i kúri v lete je slnko vysoko a cez južné okná dnu nesvieti, pre mňa ideál
Odpovedať
@duzu len čo keď máme tak pozemok, že záhrada je proste na SZ a chceme mať výhľad do zadu na záhradu a nie na bok na susedov dom 😞 Viem že ideálne by bolo využiť juh. Žalúzie plánujeme, západné slnko mi až tak nevadí, v rodičovskom dome je terasa na Z, som si vedomá čo to obnáša. Ešte môžeme meniť projekt, ale neviem čo iné by sme vymysleli
Odpovedať
Vo vyšom prípade bude málo svetla, + previs strechy bungáča . Toto západného je fak málo, no v lete to vie pekne skomplikovať život. Máme sz orient obývačk - halo + kuchynu a práve cez tie západné okná to je na nevydržanie. / nemáme zatiaľ externé žalúzie / Ja by som na vašom mieste skúsil do riešenia / ak trváte na dispozícii/ zahrnul L- kové rohové ohno zo stplikom, a pokojne aj otváravou častou ako máme my,
Odpovedať
@janopopovec myslíte rohové Lkové okno na južnú stranu, kde je terasa? tam bude okno terasové (je to znázornené zelenou čiarou) ale je pravda, že to bude pod strechou, čiže tiež veľa svetla nepôjde. Asi by sa zišlo teda dať nejaké okno aj mimo toho terasového prestrešenia, do rohu...hm .....
Odpovedať
@tinca8 Pozerám že to nie je čisto severná orintácia izby ale SZ, to obrovské terasové okno čisto na SZ je už dosť veľké, ale tam som myslel to rohové. Alebo rozsíriš to druhé čo je pod strechou. Celkovo sú bungáče kvoli previsu strechy a malej výške dosť tmavé, pokiaľ to nie je južná orientácia, no zasa chládoček.
Odpovedať
@tinca8 ja by som riešil vhodný pozemok a možnosť natočenia domu,okná na sever pre mňa sú vyhodené prachy za pozemok i dom, ani keby mi zaplatili by som ho nechcel, zatieniť ide vždy, no slnko zo severu u nás nesvieti
Odpovedať
@duzu to veľké okno z obývačky neni na sever úplne. Sever je po pravej strane domu a možno do polovičky-štvrtiny tej obývačky? neviem presne ako to bude vychádzať. Viem že ideálne to nie je asi
Odpovedať
@duzu kolko svetla si uzijes na tej juznej strane ? Ak si pracujuci clovek a cez den v praci tak ked prides po 15 tej uz je na zapadnej strane a juh len lize z kraja. Najidealnejsua je juhozapadna irientacia ale len s externymi zaluziami. Cez nase zapadne 4m terasove okno je tolko svetla a tepla ze si ani neviem predstavit cisto juzne, bez chladrnia ani omylom.
Odpovedať
My staviame dom A0 a rozhodli sme sa okna na SV aj keď to nieje ideálne ako každý píše deň už v zime nieje taký problem a v lete je slnka veľa a tak svetla bude dosť ale nebude nám prehrievať cely dom pretože celu zadnú stranu domu mame presklenú v podstate. A tak bude snáď príjemnejšie v dome a v zime má tých par EUR nezabije za kúrenie. Skôr myslím na to že nemusíme robiť klimatizáciu... (zatiaľ)
Odpovedať
@tinca8 Tiež máme orientovaný pozemok ako ty. Teda obývačku a terasu som riešil v projekte na SZ. Z obývačky bude na terasu 4m francúzske okno a terasa prestrešená. Slniečko bude svietiť do okna asi až podvečer aj to iba v lete lebo celú zimu je lokalita kde ideme stavať bez slnka. Nerobím si z toho ťažkú hlavu - 1. Teraz bývam v byte a do obývačky slnko svieti len doobeda (situovaná na V) + 2. Aspoň sa dom v lete nebude prehrievať. Jedine ma mrzí že v zime budeme bez slnka, no to asi neovplyvním.
Odpovedať
@janopopovec ja si užívam svetlo kedy kde chcem, výhoda južných okien je pre solárne zisky, a zo SZ ich v zime nemáš vôbec ak ti vyhovuje bývanie ako v base nech sa páči ja som to zažil pri starkých len občas a stačilo mi
Odpovedať
@tinca8 idealne ti nieje ale da sa s tym zit. Zalezi aky mate rezim. Ste cely den v praci a na vikend na chalupe? Alebo pracujes z domu a zena na materskej? Mate radi vela svetla? My mame obyvacku orientovanu na SSZ a vobec mi to nevadi. Svetla tam je dost vecsinu roka. Nepriameho, priame ani nie je ziaduce. Nepoznam nikoho kto by mal okna na juh a sedel v lete pred oknom. Skor ma zaluzie+zaclony+zavesy a tie zatiahnute vecsinu roka. Pokial to nie je na orave tak pri nizkoenergetickom dome zacina byt problem skor uchladit dom ako ho vykurit. Ake mas tepelne straty? 5-10kW? A ake tepelne zisky v lete? cca 1kW/m2 okna.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@svetlo1 je to TT kraj, takže tepla bude asi dosť. Celý deň v práci cez víkend doma 🙂 Ale som si uvedomila, že v rodičovskom dome sme mali okna v detskej na východ a obývačka mala malé okno na západ a susedov dom bol vysoký v tesnej blízkosti a vlastne mi to nikdy neprišlo, že by tam bola tma alebo tam chýbalo svetlo. Tak myslím že to bude ok .)
Odpovedať
@duzu takú sme mali aj my pôvodnú predstavu využiť tú južnú stranu, tiež si myslím, že je to lepšia orientácia, no bolo tam veľa kompromisov, tak nakoniec sa dom osadil takto
Odpovedať
@svetlo1 žeby som bol len jeden kto má okná na juh?nemám žiadne záclony ani závesy, zbytočne na ne sadá prach , mám vnútorné žalúzie , slúžia len na zatienenie aby nebolo dnu vidieť , od mája do septembra slnko dovnútra nesvieti lebo je vysoko stačí malý presah strechy takže neprehrieva, nikdy nemusím chladiť no kúri sa v priemere 240 dní, najmenej sa vykuruje v Komárne 204 dní,
Odpovedať
@duzu okna na juh s vhodnym presahom je to najlepsie. Len by som nemaloval certa na stenu ze ked bude okno na sever nebude dom presvetleny. Skutocne ti bezal kotol 240dni? Alebo o kolko dni/kWh/€ viac by bezal keby si nemal tie 2-4 okna na juh?
Odpovedať
@svetlo1 kotol mám zapnutý nonstop celý rok, zapne sa vždy ked poklesne teplota niekedy len na hod denne zvyčajne ráno alebo večer,môžem porovnať spotrebu pri slnečnom počasí celý deň, vtedy je i chladniejšie v noci i cez deň mráz, no spotreba je nižšia ,ako ked je zamračené, hmla a teplota okolo 0-+5 miestnosť osvetlí i severné okno no veľmi chladí, z južnej strany je vždy teplejšia stena i pri zamračenej oblohe ako severná, ja mám odpor na severné okná od decka, ked som bol občas pri starkých, naviac tam bol od juhu veľký kopec takže 8 mes úplne bez slnka i na záhrade, z toho som bol chorí špatná nálada brrrrr, chodieval som tam len pozerať vlaky, lebo starký bol výpravca a býval v domčeku od železnice zdarma do práce len cez dvere, kúrenie mal tiež zdarma a mal i druhý dom na južnej strane kde chodieval len ked mal viac volna
Odpovedať
@duzu ok, mas nejaku subjektivnu averziu k oknam na sever. Preto ta nikto nenuti to tak mat. Moji starky mali kuchynu na juh (tam sme boli vecsinou) ale cez tu "dierku v stene" toho vela nepreslo. Zato chlad z nich salal aj na jar. Nemozes porovnavat stary zeleznicny dom a moderny dom s francuskymi oknami z trojskla. Hoc mam teraz okna v obyvacke na sever, mam z nich mozno aj viac svetla a rozhodne z toho niesom chory spatna nalada brrr. Naopak, zjavne som veselsi 😛 Teraz k tepelnym ziskom. V decembri dopadne na m2 z juhu 47kWh. Zo severu 7kWh. Rozdiel ktory treba dokurit 40*0.2= 8€ V lete z juhu 100kWh a zo severu 30kWh Rozdiel ktory treba uchladit 70*0.07=5€. 8-5=3€ a to ratam kurenie elektrinou. Pri plyne je uz drahsie oknk na sever. Samozrejme ratam teoreticky rok/okno/ziadne tienenie/ziadne straty. Kazdopadne sa tu ale bavime o rozdiele radovo desiatky €/rok. Co je urcite super ale clovek na tom nezbohatne. Teda ked je pozemok inak vyhovujici neriesil by som to. Hlavne kedze tie dobre orientovane su o tisice drahsie.
Odpovedať
@svetlo1 to záleží od toho kde kto žije, potom subjektívne každý ináč vníma klímu, je rozdiel bývať kde je takmer stále zima ,kúri sa i v lete, alebo niekde na juhu kde sa pečieš nonstop, bol som na návšteve v Zl. Klasoch tam bol pre mňa neznesiteľný hic, ako na dovolenke v Chorvátsku 2 týždne to vydržím väčšinou len vo vode no vyspať sa tam nedá, tam to nevadí lebo tam spávať nechodím, no žiť by som tam nevedel
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?