Návrh pôdorysu domu - ktorý preferujete?

Zdrawicko. Potreboval by som poradit ohladom podorysu mojho buduceho domceku. mam dve varianty viete sa mi vyjadrit k obom varriantam...co sa vam viac pozdava co by som mohol prerobbit
Odpovedať
Aby som ne zabudol..schodisko je otvorene jednoramenne. A v miestnosti kde je pracka bude za prieckou sprchovy kut
Odpovedať
Profilova fotka
Toto (viď. obrázok) je myslené ako špajza? Dobre tomu rozumiem?
Odpovedať
Ano to je spajzka....povodne som chcel vchod z kuchyne, ale akosi mi to nevychadza kedze chcem mat zariadenu kuchynu ako mam navrhnute.. a vchod by zabral vela miesta
Odpovedať
Profilova fotka
Základná otázka, kde je SEVER ? Ako je dom umiestnený na pozemku, prístup ? Ten obrázok sa nedá zväčšiť, nevidno tam rozmery.
Odpovedať
Dom bude na mierne svahovitom pozemku o 1200m2. Zatial bez susedov. Vchod je z juznej strany, kde je aj pristupova cesta. Obyvacia izba je situovana severovychodne, kuchyňa juhovýchod. Povodne to malo byt opacne, ale kvoli teplym letnym dnom som sa rozhodol obyvaciu izbu skor na severnu stranu. Terasa je na vychode. Rozmyslame este dokreslit na lavu stranu garaz s vchodom zo zadveria. Ako sklad , a cista dielnicka na naradie.
Odpovedať
Profilova fotka
Kuchyňu budeš mať strašne teplú. Celý deň sa ti bude opierať do nej slnko, plus teplo pri varení, pečení... uvaríš sa tam aj ty, minimálne budeš musieť celý deň tieniť, inak ti bude svietiť ostré slnko. Vchod do špajze by sa dal umiestniť aj z kuchyne, ak by si ju preorganizoval, na priečku so špajzou dal vysoké spotrebiče, mohol by ti vyjsť vchod skrytý do kuch.linky (ako dvierka na vysokej skrinke). Z môjho pohľadu je praktickejší vchod z kuchyne. Ale ja to vec zvyku. Práčovňa + sprcha - nevidím rozmery, ale myslím, že sprcha je zbytočne veľká. Osobne by som tam dala aj WC, ktoré by slúžilo aj ako hosťovské. WC s umývadlom pod schodiskom mi príde zbytočné, ak nemá byť súčasťou spálne, avšak v tom prípade by bola vhodná aj sprcha. Schodisko - dlhá chodba vedľa neho je zbytočné mrhanie miestom, obzvlášť, ak chceš mať schodisko otvorené. Malo by to význam, ak by si nemal priečku s obývačkou, urobilo by to pekný efekt v priestore. Ak by si spravil schodisko dvojité (teda polovica schodov jedným smerom, polovica schodov nahor spätne alebo v pravom uhle - neviem, ako sa také schodisko nazýva), mohol by byť priestor pod ním otvorený alebo aj uzavretý s tým, že by si získal úložný alebo skladovací priestor. Inak by to celé príde také roky 70-te, samá priečka, samé dvere x-)
Odpovedať
Hmn s tym teplom mate pravdu, ale vsade kde citam pisu ze obyvaciu izbu a kuchynu je lepsie situovat na juhovychod kvoli prinosu tepla... Pomoze to aj v energetickej certifikacii tusim.. to schodisko sa mi paci jednoramenne otvorene len netusim ako ho pekne zapracovat povedzme k tej obyvaciej izbe. A navyse Problem vidim vo velkom rozpone medzi stenami.( Pri schodisku by trebalo nieco vymysliet v podobe zeleznej traverzy a stlpu). Niesom projektant ani statik..tak sa do toho moc nevidim,len tak uvazujem. Co sa tyka priecok je ich tam dost. Dvere do obyvacej izby a kuchyne nebudu len otvory tam budu, mam to zle nakreslene. Planujeme poschodovy dom bez pivnic. S poziadavkou, jednej izby na prizemi, A aspon ciastocne oddelenou kuchynou od obyvaciej izby s krbom. Paci sa nam ked je vchod do domu akoby pod domom cize prirodzene zastreseny pred dazdom.
Odpovedať
Profilova fotka
Píšeš (ospravedňujem sa za tykanie, lepšie sa mi tak píše), že pôvodne mala byť kuchyňa a obývačka opačne. Ja by som to dala skôr tak.(mám kuchyňu na JV a obývku JZ a je to fajn, terasu pred obývačkou mám prestrešenú, takže tadiaľ slnko priamo nedosvieti. Jasne, že keďže nemáme klímu, je tam v lete teplo, ale je to znesiteľné. Viac by ma štvala vyhriata kuchyňa :-) ) Namiesto toho wc pod schodami by mohla byť špajza. Návštevy ti nepôjdu okolo kuchyne, ale rovno od vstupu do obývačky. Kuchyňu by si vedel oddeliť aj dvokrídlovými zasúvacími dverami. Inak kvitujem to oddelenie kuchyne, tiež mi vadí priamy kontakt kuchyňa-obývačka. Mne stačí, aby niekto pustil v kuchyni vodu a už nepočujem dobre telku :-D A čo sa týka vstupu - neviem, ako široký ho máš nakreslený, ale možno by nebolo zlé posunúť ho vpravo ako máš práčovňu, tým pádom v tej časti, kde je vstup teraz by ti vznikla miestnosť na šatník, prípadne práčovňa, trebárs aj s WC a namiesto špajze by mohla byť malá kúpeľňa (sprcha, umývadlo).
Odpovedať
Profilova fotka
@chavlanik Keby som ja videl takýto náčrt tak by som si myslel že to je nejaký dom pred rekonštrukciou. Čo ťa prinútilo pustiť sa samého do pokusu o navrhovanie miesto toho aby si pohľadal v katalógoch alebo si dal urobiť projekt na mieru. Píšeš že pozemok je v miernom svahu neviem síce koľko to je ale to mi príde ako dobrý dôvod pre to dať si urobiť projekt na mieru. Čo sa týka toho čo si nakreslil keď nebudem pozerať na orientáciu lebo som nevidel pozemok, tak sú tam schody, kam do pivníc či na poschodie toho nákres tam už nieje. V jednom aj druhom prípade je stôl umiestnený dosť odvážne a podľa mňa je tam na neho málo miesta, rozmyslel by som si rozdelenie obývačky od kuchyne takto je to také ani tak ani tak a príde mi to dosť nepraktické, kúpeľňa mohla byť pri izba aj tak tam bude chodiť maximálne človek s tej izby a WC mohlo byť pri dverách aby to mali aj návštevy bližšie. Rád by som vedel aj o tom prevýšení na šírke domu a prečo si vlastne zvolil tvar štvorca a kto vie čo by sa ešte našlo keby sa tie obrázky dali zväčšiť lebo takto tam aj tak moc nevidieť. Ja by som na tvojom mieste začal od znova alebo lepšie keby si zašiel za niekým čo to vie robiť.
Odpovedať
Profilova fotka
Kuchyna nie je najstastnejsim riesenim. Na jedalensky kut tam je velmi malo miesta. To taky kut ani nemusi byt by som povedal. Tie nejako vchod do spalne popod schody a mi moc nepaci.
Odpovedať
Profilova fotka
@chavlanik keby si clovek musel z tychto dvoch variant vybrat, tak ten prvy je lepsi. no podla mna sa skus s tym este trochu pohrat.
Odpovedať
@chavlanik ahoj, prepac, ale navstiv nejakeho projektanta, lebo tento projekt je naozaj ako pred rekonstrukciou (cize stary dom spred 50 rokov) Velmi zle rieseny zachod a kuchyna, rozvody vody budu nekonecne. Velmi dolezite je aj to ako bude vypadat poschodie. A posledna vec, schodisko chces mat otvorene jednoramenne, velmi drahy variant, no zaroven to vie byt dominanta domu. Ale preco chces mat dominantu domu ohranicenu dvoma stenami? to schodisko bude najtmavsia cast tvojho domu. Pre mna nakomplet cele zle. Pozemok mate krasny, utekajte za odbornikom urcite nieco vymyslite 😛
Odpovedať
Článok sa načítava...
povedzme, ze toto je nastrel, kde mas vsetko co chces v dome mat. A teraz to zober k projektantovi, nech to prekope a nakresli podorys, ktory bude aj pekna aj funkcny. Funkcny by mal byt v prvom rade. A este by to mohlo byt riesenie, ktore zbytocne nepredrazi stavbu a aj prevadzkovanie objektu bude v pohode
Odpovedať
Bráško niečo spolu poriešime. Som ti dlžný. Tak ako ja som odstranoval priečky a prevzdušnil som obzor vyzera to ako moderna novostavba...
Odpovedať
Ako úplne zlé to nie je, ale viem si niektoré veci predstaviť inak aby vznikol vzdušný priestor, aby to nepôsobilo tak že je tam toho veľa na malý priestor. Tiež by som toto vzala a šla za odborníkom, nech sa na to pozrie a navrhne vhodné riešenia 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?