Návrh domu - globálne otepľovanie - zmena klímy

Od vydania stavebného povolenia ma už delí len zopár dní. Čoraz častejšie a intenzívnejšie uvažujem, ako optimalizovať môj aktuálny projekt RD vzhľadom na aktuálne výkyvy počasia u nás aj v zahraničí. Aká bude situácia o 10,20,30 rokov ? Čo môžem pri výstavbe ešte urobiť, aby dom odolal neznámej budúcnosti ? Ako príklad uvediem, že po odporúčaní architekta, máme plochú ŽB strechu, ktorá podľa štúdie odoláva najlepšie silnému vetru/tornádu. Aké sú Vaše typy, odporúčania ? Vy čo už bývate v RD, ak by ste mali možnosť, čo by ste urobili ináč vzhľadom na globálne otepľovanie a všetko s tým spojené ? Vopred ďakujem za vecné postrehy, ktoré pomôžu nie len mne, ale aj ostatným.
Odpovedať
Profilova fotka
Rozdelit vodovodne potrubia v dome na uzitkovu a pitnu vodu, a nejak vodu recyklovat, pripadne vyuzivat dazdovu.
Odpovedať
*zelene vegetacne strechy *obmedzit sklene steny, cize nedavat cele steny plne okien, obrovskych hs portalov *okna skor rozumne orientovat na strany (ludia davaju mega okna na juh a zapad, ale potom davaju zaluzie a klimu aby vychladili dom).. *klasicke okna v izbach *obmedzit betonove plochy na pozemku (zanechat prirodny a zeleny relief na pozemku, ziadna sterilna rovina, tiez zastromcekovat, "zalesnit", zatravnit, lebo byt v "dubajskej betonovej dzungli" tiez nie je bohvieco) *vytvorit bezpecny priestor bez okien, pivnica, ci daka komorka v pripade tychto problemov, nech sa viete schovat Uz ma nic nenapada, ostatni doplnia..
Odpovedať
@purplesticks vybudovať riadne hlboku pivnicu, v nej aspoň 300m vrt a zalozny zdroj Do garaze pancierovany Tatrapan Pozemok obohnat 3 m vysokým betonovym plotomzo zakladmi aspoň 1,5m - bez slabeho miesta, keby sa vylial potok, aby sa k vam nedostal. Na strechu solar... Ale nie, na všetko sa pripraviť nedá. Kde bude dom stáť? V Komarne alebo v Poprade? Hrozí skôr tornádo alebo lavína? Aký bude veľký a aký je rozpočet- neobmedzený???
Odpovedať
@hroma doplním...veľké presklené plochy asi áno, ale pred južnú-až západnú stranu predsadiť hlboké pergoly. Dnes sú už moderné "bioklimatické" ( nech je už pod tým slovom myslené čokoľvek ) pergoly. Alebo si vytvárať atriá, ktoré prevetrávajú dom hlbšie do dispozície... To isté platí o chladnej prevetrávanej pivnici. Tam, kde je to možné, treba spraviť zelené strechy, zátrávnené plochy a vysadiť množstvo a množstvo stromov a hospodáriť iba s vlastným drevom, pokiaľ je to možné... Zadržiavanie dažďovej vody na pozemku. Ostatné bolo už bolo spomenuté.
Odpovedať
@purplesticks spálňu na sever, na západ by som dala to, co sa teraz bežne davalo na sever, cize technická a kúpeľňa s malými oknami. Z juhu poriadny presah strechy, terasu na dve svetové strany, pre mňa ideál je V, JV, J. Z juhu sa dom az tak neprehrieva, ako zo západu. Zelená strecha, fotovoltaika, kompostovacie WC alebo korenova čistička, dvojité rozvody vody (studňa), systém na dažďovú vodu, bud do zberných nádob, alebo rovno rozdistribuovat na pozemku ( my máme spravený systém, ze ked prší veľmi, tak ide do vsaku, inak mame vyvedene do záhrady (co je 90% casu v dnešnej dobe).
Odpovedať
@akvi nadviazem.. Zo vyvedenie do zahrady vyzera ako? Iba rurka zasypana?
Odpovedať
@a247 to je sicesuper ideal s tými stromami, ale.kde ich dat, ked su pozemky okolo 500m...
Odpovedať
Koncepcia podobná krtkodomu?
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanby Máme 550 m2 pozemok . Dvor na juh a západ. No proste výpek. Na západnú stranu chceme zasadiť figovník. Ten narastie 2-4 m a koruna bude tiež široká. Na južnej strane chceme aspoň dve čerešne presne pred terasou. Sused, že čo blbnem, že mi z pozemku nič neostane, ak ho zasadím stromami. No veď za 15 r keď budem na dôchodku , tak už snáď tie stromy zatienia terasu a bude tu príjemne a jemu sa pôjdem potom pozrieť na ten jeho vykamienkovaný dvor . Aj olivovnik planujeme sadiť. Sú už do -15 čo vydržia.A za pár rokov rátam , že už ani -5 nebude v zime . Sme západné slovensko.
Odpovedať
@stefanby najdes aj zakrpatene verzie stromov... Radsej stromy ako kamen ci beton.. Ze povodne a zaplavy caste, no ked sme si vyrubali pol Slovenska, tak vsetko to stecie dole a potom su z toho povodne... Stromy plnia ucel, snad najvacsi v ramci bioklimy.. Len ti kompetentni tam na tom urade to snad nepochopili.. 🙄.. Chapem ze stare vyrubat, ale malo by to ist takym tempom.. Stare rubem, nove sadim.. A vypocitat to tak, aby to nove zvladali.. 🤷🏻‍♀️
Odpovedať
Profilova fotka
@hroma @stefanby Moja kolegina stavala dom v rakúsku a ku kolaudácii museli mať tri parkovacie miesta a tri stromy na pozemku v dvore alebo pred domom zasadené. Tak asi ak chcete mať betón na parkovanie, vysadte aj stromy .
Odpovedať
@hroma hej, len rura, ani nie zasypaná 😁 Ide nám poza dom rovno k ovocným krikom a stromom. Estetika nic moc, preto som to spomenula, ze na to treba myslieť. My sme nemysleli a dorabali dodatocne. Ale za domom to nevadí a vidno len posledné cca dva metre neestetickeho zlabu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kuratko22222 ja rozumiem, odpovedal som na "a vysadiť množstvo a množstvo stromov a hospodáriť iba s vlastným drevom, pokiaľ je to možné." Ja som zastanca stromov, ich sadenie "ma psychicky uspokojuje" 😄 Mame cca 1350m2 a zasadil som 2 orechy, 2 ceresne, 2 visne, 4 jablone, 2 liesky, bazu, 4 slivky, 4 hrusky, dub a množstvo krikov, na pozemku zostali povodne: orech, visna, ringlota, 2 hrusky, 5 jabloni, 4 slivky + okolo plota cca 70m dlhy pas stromov - sliviek. A este som chcel dokúpiť ďalší pozemok, ale už nebol na predaj... Na hospodarenie iba vlastným drevom, by clovek musel vlastniť les aspoň 20 000m2.
Odpovedať
Pekný deň, tí, čo máte dvojité rozvody vody, je to treba riešiť priamo s projektantom ešte pred stavbou? Kam zbierate dažďovú vodu ktorú potom využívate na splachovanie? Kde všade sa dá využiť dažďová voda? Ďakujem Sme v štádiu projektovania, chcela som pôvodne zelenú strechu ale financie nepustia.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?