Napojenie krbu na komín

Ahojte, planujem stavat dvojpodlažný dom s obytným podkrovim. Začal som si dom navrhovať a chcel by som sa informovať či môže vzniknúť nejaký problém ak sa krb (ktorý je na prízemí) napojí na komin, ktorý začínal až na druhom poschodí a nachadza sa priamo nad krbom? Moze byt komin vstavený do priečky? Môže byť za krbom vstavaná skriňa? Ďakujem Vam za relevantne odpovede ktore mi isto pomôžu pri plánovaní 😉
Odpovedať
@bluebuilder no, prva relevantna odpoved znie, ze komin by mal mat zaklad, netusim, ako chces stavat komin na druhom podlazi 🙂 a este nad krbom 🙂 a "vstavany" do priecky? to je ako? jedina rada (podla toho, co citam) je, oslovit niekoho, kto tomu rozumiem, nemas za co 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Podľa mňa jedine ak priznaný komín (nerez). Ale vstavaný.. Ono takto, komín čím väčší priemer, tým lepšie. Na krb (rozumej spaľovanie tuhého paliva) potrebuješ min. priemer 150 (možno sa mýlim, pýtaj sa tu napr. @juko@kozuby-juko.sk @schiedel_maros_plsko ). Kondenzačný kotol možno menší priemer. Takže, ak chceš komín vstavaný, skrytý, (bavíme sa napr. o nerezovom), potrebuješ izoláciu. A už si na šírke minimálne 250mm (komín 150mm,izolácia 2x po 50mm, stierka a pod), čo je v podstate šírka nosného múra.
Odpovedať
@quintes zabudol som napísať že komín na ktorý mam priestor je cca 36 cm, len ma zaujimalo či sa to môže vstavť do priečky s tím že na jednej strane bude vyčnievať, alebo musí byť samostatne postaveny pri priečke. Ďakujem za odpoveď 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@bluebuilder Skús osloviť kominárov tu na MS, čo len ja viem, je tu zástupca Deltako, Juko, Schiedel, poradia ti s izoláciou. Tvárnicový systém (schiedel a pod) ti asi nik neodporučí na poschodí, možno áno, ale je to váha. Priemer komína záleží aj od výkonu danej vložky (napr na 11kW vložku ti nikto nepovie že pohoda, daj 100mm priemer), si myslím. Ďalší faktor je dĺžka komína, čo si pamätám, tak min dĺžka akéhokoľvek komína je 5 metrov, aby malo aký taký ťah. Ale určite presnejšie info ti dajú odborníci.
Odpovedať
Profilova fotka
@bluebuilder Môže vzniknúť nejaký problém ak sa krb (ktorý je na prízemí) napojí na komin, ktorý začínal až na druhom poschodí a nachadza sa priamo nad krbom? Nie, pokial je to urobene spravne v zmysle legislativy. teda zvisly dymovod podla Vyhl. 401/2007 so splnenim 4 podmienok: - max. dlzka 8 m - odnimatelny deflektor v spotrebici - v najblizsom vyssom podlazi cistiaci otvor - na vyusteni krycia hlava Pocitat musite s tym, ze cokolvek padne, stecie do komna, skonci v spotrebici. A bude to komin ocelovy, teda pocitajte s potrebou obostavby, zabraneniu dotyku s ludskou pokozkou. Teplota kovoveho komina na tuhe paliva nie je prijemna dotykova, ale moze dosiahnut vyrazne cez 100°C v zavislosti na case prevadzky a teplote spalin. Keramicky komn v tvarnici - mi nie je zname, kto by ponukal systemovy prvok na prechod z kovoveho zvisleho dymovodu do keramickeho (v bet.tvarniciach) komina. Moze byt komin vstavený do priečky? Ano, moze Môže byť za krbom vstavaná skriňa? Ano, Moze. Rozumny stavitel krbu ho zaizoluje tak, aby neohrozil okolite konstrukcie vratane skrin. Ďakujem Vam za relevantne odpovede ktore mi isto pomôžu pri plánovaní Niet zac, verim, ze povazujete moje odpovede za relevantne. 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?