Medzera medzi garážou a domom

Čaute Chcem sa spýtať či niekto staval alebo má dom so samostatnou garážou ktorá ide súbežne s domom a akú dal vzdialenosť má prípadne koľko by podľa vás mala byť minimálne od domu. Zatiaľ som navrhol medzeru 3m tak či to bude stačiť alebo môže byť aj 2,5m nakoľko chcem zo strany kde sú izby nechať väčšiu vzdialenosť od suseda nakoľko ten pozemok je teraz ešte prázdny tak aby nám v budúcnosti netienil. Garáž chcem určite samostatnú a aj dom už mám nakreslený ako by mal vypadať.
Odpovedať
Minimalna vzdialenost stavby od hranice pozemku je 2m. Da sa aj menej, ale musi s tym sused suhlasit. Vzhladom na malu sirku pozemku zorganizoval by som to tak, aby som bol co najviac posunuty na sever pozemku. Takto ti na juznej strane kde mas okna ostava len 3.8m a ked si sused postavi aj bungalow tak okna aj pozemok pred nim bude zatieneny cely rok. Dal by som garaz pred dom, aj ked viem ze to nie je velmi privetivy pohlad na dom. Da sa to nejako dizajnovo vyriesit.
Odpovedať
@xaxaxaxa vzdialenosť 2m patrí pre domy nie pre garáže a ostatné stavby tam je hranica 1m a po dohode aj menej a ak tam nechám 3,8m tak on nebude môcť postaviť dom bližšie ako 7m t.j. 3,2m od hranice tam si budem musieť dať spraviť asi štúdiu aký veľký dom by niečo zatienil. No ak dám garáž pred dom nezostane za domom žiaden priestor. Keďže zo západnej strany je cesta a v zadu by sme chceli nechať miesto na súkromie
Odpovedať
@jumt Ahoj my sme mali taktiez taky problem. Od ulice 5m sme nesmeli stavat a manzel chcel samostatnu garaz. Nakoniec musel ustupit, mame garaz spojenu ale je vysunuta kvoli dveram do garaze. Nechceli sme to mat prepojene s domom. Na odstupove vzdialenosti si radsej dajte pozor. Nas sused takto chcel stavat ako vy, naprojektoval si dom a nakoniec mu to sused z druhej strany nedovolil. Musel prerobit cely uz naprojektovany projekt. Samo ho to daco stalo.Pripominam ze tam nemal nic nestavene.
Odpovedať
@katuch Ahoj tomu sa chcem presne vyhnúť. My projekt ešte nemáme ja si len robím predstavu čo by som chcel. To si načrtnem a pôjdem na stavebný úrad že či to take môže byť a potom to dám skresliť na statiku aby
Odpovedať
@jumt na stavebnom ti povedia, ze by si mal dodrzat odstupove vzdialenosti 2 a 5m. Ale ze mozes mat aj mensie, pokial s tym budu suhlasit susedia. Osobne, ak by som bola tvoja susedka a nemala by som tam nic postavene, tak by som ti to nedovolila. Lebo, ak by som ti to dovolila, tak by som ja na to doplatila, lebo by som musela dodrzat vzialenost od tvojho pozemku 2 a 5m.
Odpovedať
@katuch všetko co píšete je pre domy t.j.2 a 7m tých 5m má asi určené váš stavebný úrad pre drobné stavby a neobytné priestory platia iné rozmery a to 1m lebo to nie je súčasťou domu
Odpovedať
a prečo nechcete garáž napojenú na dom, ja som za to rád, suchou nohou idem rovno domu.
Odpovedať
@jumt ja to tak mam pozri albumy dakde budu fota. Vzdialenost je okolo 3m, ak chces mozem.odmerat presne, kebdbudes mat mensiu garaz je to este viac v pohode
Odpovedať
preco az 6 m od hrance pozemku? nezabije sa s tym vyuzitelny priestor ? otazne je, ci ten 1m prida na sukromi viac, nez uberie na preistore zo zahrady (ten isty meter) nie je vstup od ulice, takze preto som to nacrtol.. inak 300 vs 250cm - mysli na rozne situacie.. stahovanie.. navstevy, otazka je, ci by nebolo krajsie, vhodnejsie, aby garaz bola v 1 linii s domom (tj rovnaky odstup od ulice zo zapadu) - neviem ci to nebudu vyzadovat na uradoch, len tak, zo zivota hovorim... nech myslite na akykolvek horrorovy scenar.. medzi domom a garazou mozete mat pristresok a nohy budu suche tiez..
Odpovedať
inak, mozno by sa islo pohrat sa s garazou.. 4x6 metrov do napr 3,5 x 7 metrov... namiesto policiek po stranach ? ide o to, ze v 4 metroch, tam sice narves 2 auta, ale bude to dost onicom.. taky je plan? ale len cite pre 1 auto, aj keby je siroke 190cm,alebo ratajme 200cm, ak mas 1 meter pre kazde dvere na otvorenie, co je sice komfortne a super, ale otazne je ci by nestacilo 75cm+75cm a mas 50cm k dobru... ale asi nie, nestoji to za znizeny komfort.. jedine to nejak vyskusat, ale podla mna garaz vzdy rasdej s rezervou ako naopak. 6 metrov na dlzku, no auta mau dajme tomu 5, nikdy nevies ake budu v buducnosti.. potom mas 20cm na branu a 80cm vzadu... teraz je v mode primitivne limitovat slobou a 25m2 stavba moze byt fasisticky zdanena, tak neviem, asi je ciel sa zmestit do toho limitu vsakze? 24,99 periodickych je potom asi limit
Odpovedať
@sysell pozrel som tie tvoje fotky a to vyzerá super aj pri takej garáži ako máš ty ak by sa ti dalo odmeraj to prosím. Ďakujem
Odpovedať
@okarols garáž sa nebude stavať spolu s domom. Najskôr chcem dostavať dom tak aby sme sa mohli presťahovať a neskôr garáž zo zbytkov čo ostane a čo už mám odložené ako súčasť domu by som to do múrov nedal. Takto sme stavali v rodine garáž a bola hádam o polovicu lacnejšia ako keď ju mal známy súčasťou domu + keď tam budem niečo majstrovať aby nezhorel celý dom keď sa niečo nepodarí:)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dusantt pôvodne som to aj mal v jednej linií len sa mi zdalo že takto nebude garáž zasahovať až do polovice domu ale čo som pozeral fotky čo má sysell tak to vyzerá že by to bolo v pohodičke. Zoberiem nákres a na úrad ešte len pôjdem aby som vedel čo si vôbec môžem dovoliť aj keď podľa ulice kde mám pozemok žiadne pravidlá neexistujú:) a 4m šírku som počítal len na jedno auto na steny pôjdu bicykle a maximálne strešný box. To si dal celkom dobrú poznámku že spraviť kúsok užšiu a dlhšiu potom si na koniec môžem dať širší pong. Ďakujem
Odpovedať
@jumt je to cca 3,2 m hodil som foto do albumu pozri si v upozorneniach
Odpovedať
@sysell to vyzerá to super som sa bál že či to nebude stiesnené ale v pohode. Ďakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?