Je od 01.01.2016 v novo stavanom dbungalowe povinná rekuperácia ?

Zobraz úvodný príspevok
Vraj domy musia od 01.01.2016 splať energetickú triedu (A) a tam je povinná aj rekuperácia. Je to pravda ?
Odpovedať
1
2
@jan45 zmenil si názor na rekuperáciu?
Odpovedať
Profilova fotka
@lubossss nezmenil, normálny dom 10x10 s podkrovím sa stačil vetrať sám. Ale vtedy platila norma o prievzdušnosti okien. teraz sa používajú iné okná a vetranie musí byť nútené. Som proti rekuperácii z hygienicckých dôvodov, dobre urobená rekuperácia ja pre naše možnosti veľmi drahá, alternatíva je lokálna rekuperácia. "Drahá", nie je o cene jednotky, tam treba ináč dimenzovať priemery ako si to robia amatéri, iné materiály na rozvody a hlavne treba pravidelnú údržbu. Tá nie je len o vyčistení filtra na vstupe.Treba dezinfikovať a čistiť celé potrubie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Chcem sa opytat na koho sa vztahuje A1 norma? Ked ste podavali minuly rok ziadost na stavrbne a vdaka slovenskemu statu a nasich uradnickych pipipip stavebne nadobudlo platnost az tento rok tila sa norma aj nas?
Odpovedať
Áno
Odpovedať
@jan45 ako sa čistí a dezinfikuje spiro? Všetky spiro rozvody sú spájané texami, neviem či sa tadiaľ dá niečo pretiahnuť ... Zaujíma ma to, lebo mám rozvody zo spira a keď som sa o to zaujímal ešte pred realizáciou bolo mi povedané, že na slovensku sa rozvody necistia, dokonca ani v nemocniciach ... Ja by som to veru rád sem tam prečistili/dezinfikoval.
Odpovedať
Inac, keď sme pri rekuperacii, pri tomto trende bude v zime nepoužiteľná ... Mam na okolí pár domov čo kúria drevom a keď zakuria musim vetranie vypnúť lebo je vnútri ako v udiarni. Neviem či uhlikovy filter čo to pomôže ...
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter preto sa rozvody majú nahrhovať priame a s prístupovými otvormi, redukovanie prierezovje tiež diskutabilné, priame úseky sa otvoria a mechanicky prečistia a dezinfikujú niečo ako vymetaniekomína.. Ale dôkladne vyčistiť sa to nedá. Preto sú špecializované firmy, ktoré majú prípravky na uzatvorenie systému, napustenie a postupné odsávanie. Doma by som to robil asi tak,že do výustky by som povtiahnutí ťažného lanka vsunul upchávkový balónik na hadičke obalený dezinfekciou napusteným poťahom, ten by som ťahal k vyústeniu a postupným zvyšovaním tlaku zväčšoval priemer. (naprhttp://www.tesnici-vaky.cz/).
Odpovedať
@jan45 @kriloter ...ma spiro spajane texami... Tam mechanicke cistenie (pretahovanie predmetov napustenych dezinfekciou) velmi nieje mozne...
Odpovedať
@jaro_v všetci vzduchari spiro texuju ...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ako zistim ci ju musim mat.? Tiez mi ju tam projektant navrhol pre istotu... Ak to nemusime mat urcite to nechceme.?
Odpovedať
Mozte mi niekto poradit ako zistim ci musim mat tu rekuperaciu? Mam tepelno technicke posudenie stavby aj energericke posudenie v projekte. Co tam je rozpisane sa moc teda nevyznam. Same vzorce cisla. Na konci ziadne scitane hodnoty. Ako tu niekto pisal do 50 kw m2 nemusi byt. Ja tam nikde v tych papierov vysledne cislo nevidim. Projektant mi navrhol rekuperaciu no mi ju nechceme... Ak by niekto vedel prosim poradte...
Odpovedať
@cucesino Už to bolo nespočetne veľa krát napísané... NEMUSÍŠ MAŤ. Musíš len splniť požiadavky na energetickú náročnosť domu. Ak ti projekt bez rekuperácie spĺňa energetické požiadavky, tak to nerieš. Ak máš v projekte rekuperáciu, tak si daj prerobiť projekt bez rekuperácie, alebo si daj vypočítať predpokladaný EC bez rekuperácie. A načo máš rekuperáciu v projekte, keď ju nechceš? Prečo si projektantovi nepovedal, že ju tam nechceš mať? To si kúpil hotový projekt?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Viem ze ak splnam tak ju nepotrebujem... Sme v stadiu hruba stavba to si mam teraz vypracovat ebergeticky certifikat? Mam ho urobeny no nikde nevidim polozku ako rekuperacia... Projektant mi povedal ze pre istotu ze nevie ako to bude....jasne ze sme mu vraveli ze ju nechceme. Povedal len tolko ze ak to bude takto neskolauduje polovica domov...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?