Individuálny projekt priamo od stavebnej firmy alebo architektonického štúdia?

Je podľa vás dobré dať si vypracovať individuálny projekt priamo u firmy ktorá bude stavbu aj realizovať alebo je rozumnejšie nájsť si projektanta samostatne? Realizačný projekt by sa vypracoval na základe predchádzajúcej štúdie, takže dispozícia, materiály a technológie by už mali byť vybraté. Ak sa stavebná firma venuje aj projekčnej činnosti a vypracuje projekt, tak sa nebude môcť vyhovárať že projekt bol zlý a oni len postavili čo im bolo zadané. Na druhú stranu môže mať motiváciu spraviť taký projekt, ktorý sa pre nich bude ľahšie stavať ale zato bude mať horšie vlastnosti. Projektu od architektonického štúdia dôverujem, akurát nie som úplne presvedčený či je tam pre nás taká pridaná hodnota aby sme za projekt zaplatili 2-3 krát viac. Ďakujem za vaše názory.
Odpovedať
@dorny kazda z moznosti ma svoje pre a proti, ste si na otazky ciastocne aj odpovedali. ak ale na stavbe stavbyveducemu, ci dozoru nie je nieco v projekte jasne, tak ma v prvom skonzultovat s projektantom stavby a nie domyslat si a improvizovat. Samozrejme ani projektant nie je neomylny a inak vyzeraju niektore veci na papieri a ina je realita, kazdopadne mala by existovat vzajomna komunikacia v pripade potreby. Toto je pri projekcno-realizacnej firme vyhoda, kdezto ak je iny projektant a ina firma, tak projektant nemusi byt velmi napomocny, taktiez ci mate s projektantom dohodnuty autorsky dozor.....ako vzdy zalezi na ludoch a komunikacii. Ad firma postavi co im bolo zadane-pre toto by mal stavbyveduci a dozor aj trosku pohnut rozumom a ked vidia, ze je to kravina, tak premysliet ine/lepsie riesenie, resp.opat ->konzultovat s projektantom🙂 Ak Vam bude stavat firma, urcite si kazdopadne zabezpecte vlastny nezavisly stavebny dozor, ten by mal ustrazit napr. rozne "vymeny" materialov atd. Nebojte, to o co je lacnejsi projekt od rea firmy oproti studiu, si ta firma nazenie prave pri realizacii... Tazko vyslovene poradit a povedat jednoznacne, ze chodte do PD od studia alebo od rea firmy...to by chcelo vidiet projekty a pristup studia a rea firmy. Studio sa s PD moze vyhrat, rea firma moze len dat do stavu pre stavebko vas navrh a rychlo pome stavat...samozrejme aj ta rea firma ak nema projektovanie iba do poctu sa s PD moze vyhrat...ja keby som isla do domu, tak PD si dam od projektanta a realizaciu od rea firmy (ale to preto, lebo priatel je projektant😄 ) Kazdopadne , vy v tom dome budete desiatky rokov byvat, cena PD je oproti realizacii stavby viacmenej zanedbatelna, stoji usetrena tisicka dve na projekte za to? Ak je to mozne, pozistujte na rea firmu dake referencie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?