Individuálny projekt do L

Dobrý deň, Chcel by som vedieť čo si myslíte o nasledujúcom projekte, ktorý je v štádiu riešenia. Celkový pôdorys sa nám páči,ale rozmýšlame nad menšími úpravami/vychytávkami, ktoré by sa nám páčili/uľahčili život. Viete nám poradiť/povedať svoj názor možno aj z vlastnej skúsenosti čo zmeniť aby sa bývalo lepšie? Svetová strana: Sever je v pravom hornom rohu na obrazovke pri pracovni/hosťovskej (pravdepodobne to nebude detská izba). Okná nie sú ešte doriešené, pravdepodobne tie malé okná vedľa krbu vystrieda jedno veľké a v šatníku tak isto bude jedno úzke namiesto svetlovodu. Šírka domu môže byť maximálne 13m, tak ako je teraz. Rozmýšlam nad zmenami: - obývačka či je správne v takom rozpoložení ako je (kuchynský stôl bol pôvodne tam kde je krb a krb bol v ľavom hornom rohu domu za sedačkou) - šatník v spálni nemá ideálny tvar, možno by sa posteľ mohla posunúť na stenu pri technickej a šatník by bol na druhej strane? čo by ste ďalej zmenili? Ďakujem za Vaše názory 🙂
Odpovedať
Na spalni a detskej nemozu byt okna na tej juhovychodnej stene?
Odpovedať
@bzucso mne sa zdá, že pre umiestnenie jedálenského stola a gauča s TV takto je 5,3 metra veľmi málo.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka ja si myslim to iste 🙂 ja by som to vymenila s tym krbom ,ale takto nebudu vidiet na krb. Co by mne nevadilo...
Odpovedať
Ak je mozne ja by som dal vacsiu sirku v obyvacke, takto budes kluckovat medzi stolickami a gaucom stale ak chces vyst na terasu.My mame tiez podorys L, ale obyvacku mame 8x7 a chodba je cca v strede a takto zostava priestor ktory deli izbu na jedalensku a obyvaciu cast plus sa da lahko prejst na terasu.
Odpovedať
Na to, ake je to velke, je to vlastne male. Stiesnene.
Odpovedať
@bzucso ja mám na Vás otázku...aký typ strechy planujete pri tomto Vašom projekte? To je zámerne aby aj vnutorne nosne steny boli 300mm? Lebo keby ste už dali 250mm na tak veľkej ploche Vám to podstatne zväčší úžitkovú plochu. Lebo pri rozpone tych Vašich 2 častí L-ka by napr. Pri väznikovom krove ani ziadne vnutorné nosné steny nemuseli byť ( aj keď vnutorné nosne steny majú stužujúcu funkciu celej stavby...ale nemusia byť) Pri technickej miestnosti by som práve tú nosnu stenu presunula ..lebo ak tam máte zavesiť vsetku potrebnú techniku, zasekať káble, tak aspoň 250 mm stenu tam dať. Ďalej šírku technickej minimálne 2metre aby sa to tam pomestilo a dalo aj pohybovať. Ulička medzi regálmi v šatníku stačí 800mm, podľa mňa 1100mm je priveľa pre šatník Ja osobne by som vnútorný rozmer obyvacky rozsirila z 5,3 na 5,6 metra A ked už mate tak dobre umiestnenu technickú, spravila by som si krb s prikladaním odzadu z technickej..a z technickej by som si dala dvere do exterieru priamo.
Odpovedať
@bzucso Ja zacnem od vstupu. Chyba mi tam plnohodnotna hlboka skrina na vesanie bund, hlboka 70 cm. Tych 30 cm by som nasla v kupelni. Sprchovy by som dala siroky 1,1 m. Zachod by som otocila a dala vedla dveri. Radiator by som posunula aby sa tam dali povesat uteraky. Dvere do kúpeľne by som posunula hore aby bol priestor na vypinac a ba zavesenie osusky. Napr my pri dverach mame dvojramcek - v jednom je dvojvypinac na svetla a v druhom dvojvypinac na externe zaluzie. Ty tam miesto na vypinac velmi nemas. Dalej stenu by som netahala az vedla skrine. Zbytocne si uberas z dlzky skrine. Postel by som nedavala ku technickej pokial nechcete spat so stuplami v usiach. Su dve moznosti, ze bud do spalne budes vstupovat akoze cez satnik alebo zo spalne do satnika. Uz sa len rozhodnut cibsatnik budu iba otvorene police takze by ho trebalo uzavriet alebo to budu uzavrete skrine a nebude to samostatna miestnost. Na obyvacku sa este pozriem 😊
Odpovedať
Tiež práve pozerám že dosť nosných stien v oboch smeroch. Špajza je obrovská a väčšia ako technická. Zmenšiť ju a zväčšiť o tu časť kuchyňu - tá nosná stena sa dá posunúť alebo aj vynechať (lebo nosná stena je od vstupu po začiatok kuchyne). Medzera medzi ostrovčekom a linkou stačí aj 1100, ostrovček býva 900/1200 (pracovné dosky s oboma hranami peknými) a v šatníku tiež stačí ulička 800mm. Na terasu sa bude treba prebojovať cez sedačku. Nebola by lepšia v tom strede akoby medzi spálňou a obývačkou? Niesť veci z kuchyne von by bolo praktickejšie ak by to bolo bližšie.
Odpovedať
Alebo ešte technickú vymeniť s wc (zúžiť špajzu a rozšíriť terajšie wc). Presunúť krb asi a rozšíriť obývačku - už by nebolo okno do technickej (terajšej).
Odpovedať
@zuzana838 - nechceme dávať okno na tú stranu, lebo tam bude asi státie pre autá (altánok). rozumiem,že to navhujete kvôli svetlejšej/teplejšej izbe keďže je to detská izba. @zltalienka - máte pravdu, čím viac sa na to pozerám tak si myslím, že by sme mali zväčšiť šírku obývačky. skúsime si to prekresliť a pridať tam aspoň 30cm,potom možno 50cm a nakoniec 70cm a uvidíme. @imilee - súhlasím, skúsíme zväčšiť šírku. Ešte ma napadlo, že jedálenský stôl tým pádom dáme namiesto krbu, sedačku a telku na stenu vedľa kuchynskej linky (kde je teraz jedálenský stôl) a krb asi tam kde je teraz telka... zväčší sa priestor pre obývačku,bude to vzdušnejšie ale tesnejšie pri kuchyni kde bude aj stôl (preto bude fajn zväčšiť šírku obývačky trošku) @Katarína Farská - neviem prešo sú tam nosné priečky, opýtam sa projektanta. Strechu ešte nevieme. Uličku v šatníku si premyslíme,možno stačí aj menšia tým pádom si vieme rozšíriť aj technickú o niečo. Krb sme chceli presne tak ako hovoríte,ale nevychádza to,preto sme z toho momentálne upustili,ale je to určite dobrá vec a ešte popremýšlame ako by sa to dalo realizovať. @wivik - predsieň - určite počítame so skrinou ktorá bude mať hlbku 60cm. Sprchový kút bola moja podmienka (čím väčší tým lepší 😉 ). Medzeru medzi ostrovčekom a linkou poradil projektant nakoľko by to mala byť štandardná vzdialenosť kvôli otváraniu skriniek (tak nám to bolo prezentované), ale opýtame sa. Spálnu a kúpelnu si ešte premyslíme...treba to určite ešte doladiť. Ďakujeme za názory, skúsime kresliť ďalej a zdokonalovať náš sen. Keď má niekto nejaké pripomienky sem s nimi. Človek sa vždy naučí niečo nové 🙂
Odpovedať
@ marsdm - nechceli sme kuchyňu na konci domu, keďže denno-denne nosiť nákup cez celý dom nebude to najlepšie. Ovela menej sa nachodíme z kuchyne na terasu...toto sme zmenili na projekte ako prvé. v špajzi bude aj mraznička tak preto sme chceli o niečo väčšiu,podľa mňa ju využijeme. technická fakt nie je najväčšia,skúsime sa s tým ešte trošku pohrať a nájsť tam nejaké centimetre. Spálna je zas dosť veľká čo nám až tak nechýba. medzeru v šatníku tu už hovorí viac ľudí,asi na tom niečo bude, premyslíme si to 🙂 medzera pri ostrovčeku som tak isto spomínal, navrhoval to projektant ako štandard keď sú otvárateľné skrinky oproti sebe.
Odpovedať
Veľa rozumných veci tu už bolo spomenutých. Ja len dodám, že mrazničku do špajze určite nedávajte - bude vám tam tvoriť teplo. Ak chcete mať veľký plnohodnotný mrazák porozmýšľajte skôr o tom, že kúpite vstavaný vysoký mrazák do kuchyne rovno ku chladničke a bude to aj pekne vyzerať a aj to bude praktické. Prikladam screen z instagramu, kde som to našla 😉 Potom môžete špajzu trochu zmenšiť a to miesto sa vám zíde inde. A ešte k technickej miestnosti - určite by som ju urobila vačšiu. Technika ako kotle a rekuperácia, prípadne v budúcnosti solar a fotovoltika sú veci, ktoré aj vnútri potrebujú trochu miesta. Takisto ku práčke a sušičke- mysli na to, že k nim potrebuješ dať koše na prádlo a pracie, prípadne čistiace prostriedky. Popremyslaj tiež, kde budeš mať uskladnení zehliacu dosku, sušiak a čistiace prostriedky, lebo v kúpeľniach nemáte veľa miesta na to. A tá obývačka aj mne príde mala, resp. Zle riešena, tomu sa určite povenujte.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bzucso návrh bol premiestniť terasu (do toho vnútorného rohu L), nie kuchyňu presúvať. Bol by to východ v podstate aj z obývačky aj kuchyne, aj zo spálne by sa dalo ale to je asi zbytočné.
Odpovedať
skúsme druhé kolo 😉 toto by mala byť finálna úprava. je tam niečo čo by ste zlepšili? zmenili? Ďakujem
Odpovedať
V návrhu sú 3 obytné miestnosti a každá z nich susedí s kúpelňou, wc, alebo technickou. Miestnosť dole v pravo, keď sa vedľa bude niekto sprchovať, tak uvidíte, že to bude ako za trest byť v tej miestnosti. Obdobne to bude aj v tej technickej, pustí sa tam práčka a sušička do toho tam bude rekuperacia, neviem ja by som to takto nechcel a snažil sa toto nejak eliminovať.
Odpovedať
Profilova fotka
ako ten treti vidno, ze uz je viacej doladeny hlavne co sa tyka obyvacky, toto riesenie isto ocenite. inak v celku fajn, ako kludne by som to uz takto aj nechal
Odpovedať
@bzucso mne by jedine vadil ten 200mm odskok chodby pri TM...toto bol tiež zámer? Ja osobne by som TM o tých 200 mm rozšírila a zarovnala chodbu na 1300 mm po celej dĺžke Ešte by som oddelila priestor vstupu aspoň celopresklenými oceľovými dverami...kvôli teplu v chodbe https://www.google.com/search?q=celop... Mne osobne sa už tento upravený návrh páči
Odpovedať
@bzucso do spajzi ak planujete mraznicku,alebo nejaky iny spotrebic si nechajte 70cm otvor 🙂
Odpovedať
@mellie111 v tom odskoku budu police/skrina...bude to zarovno s chodbou a nebude tam odskok. Vsade bude 1,3m chodba. Vstup sme este neriesili,ale moze to byt dobra alternativa. @zuzana838 planovali sme mraznicku,ale odhovaraju nas,ze to bude robit teplo v spajzi co nie je idealne,takze mraznicka je zatial vo vzduchu 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Celkom fajn uprava. Mne sa nepozdava ten prielez na strechu. Bude tam uz dostatocna vyska strechy?
Odpovedať
@wyrky dobrá pripomienka, zistím 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
finálny stav projektu vyzerá nasledovne (viď obrázok RD final 2023). Podľa územného rozhodnutia obce musíme mať 3 parkovacie miesta (1 musí byť verejne dostupný). Máte nejaký návrh ako by to mohlo byť čo najpraktickejšie aj estetickejšie? Altánok by sme chceli mať aspoň pod jedným státím (ideálne pod dvoma). Vstup do domu je SV. ďakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?