Ako získať projekt od architekta v digitálnej podobe?

Potreboval by som poradit. Kupil som hrubu stavbu domu vcetne projektu. Potrebujem nakresy domu pre firmy co mi budu spracovavat cenove ponuky. Nakolko sa jedna aj o formaty A2 a aj otypicke velke formaty, a tu je dost problem s kopirovanim, tak som oslovil architekta a poziadal ho o projekt v digitalnej podobe, aby som si mohol vytlacit co budem potrebovat, alebo ukazat projekt v PC. Na moje velke prekvapenie mi ho odmietol poskytnut ! K povodnej zmluve medzi developerom a architektom sa uz nijako nedostanem, ale pride mi to absurdne, ked v dnesnej dobe niekto nedoda projekt aj v digitalnej podobe. Za dodatocnu obrovsku namahu prekopirovania na USB kluc by som mu bol aj ochotny zaplatit. Co mozem robit ? Ma zmysel napisat staznost na Slovensku komoru architektov ? Dakujem
Odpovedať
ahoj, ak si bol ochotny zaplatit architektovi a on je tak lenivy "pansky" ti vyhoviet, napisal by som do komory. Ako je to naozaj nepochopitelne, ze niekto odmietne urobit takuto "dodatocnu" sluzbu za zaplateny projekt (dufam, ze mu ho zaplatili) :-| nevidel som tie tvoje plany, ale myslim si, ze pri troske namahy pri kopirke by sa to dalo dako pokopirovat na A3. drzim palec
Odpovedať
tiež si myslím, že nie je problém dať to skopčiť na hoci aj A4 a poviem pravdu, že s tými dodatočnými vecami k projektom bude asi naozaj problém, bojím sa, že nie je jeho povinnosťou niečo Ti dodať, lebo projekt predal inej osobe a projekt je akoby neprenosný na inú osobu. Mal si to vybaviť cez pôvodného majiteľa, to by isto šlo. Ale naozaj, daj to skopčiť a bude to aj lacnejšie a aj rýchlejšie
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež si myslím, že je to len na dobrej vôli projektanta odovzdať ti to. Aj to je rozdiel niektorých projektantov – OCHOTA! Odkiaľ si? V TT je jedna firma – nebudem menovať, keď som začínal, chodil som tam kopírovať výkresy. Bez problémov aj A1, A0, dokážu ti to skopírovať a samozrejme aj zmenšiť na A3, a to už kopírovať nie je vôbec problém.
Odpovedať
som projektant a takto by som sa zachoval, ak by som povodny projekt nemal vyplateny. Dotycny arch si nerobi moc dobre meno....
Odpovedať
projekt ma urcite zaplateny. A ja som kupoval dom aj s projektom. Co mozem dolozit kupnou zmluvou a aj samotnym projektom v tlacenej podobe. Niektore vykresy som si nechal oskenovat, ale ono to nikdy nie je ono. Urcite by som chcel mat projekt aj v digitalnej podobe. Architekt je z Kosic :-S
Odpovedať
to matrix44: ak máte projekt k domu a všetku dokumentáciu, je asi zbytočné naháňať digitálnu formu výkresov na USB. Ak sú výkresy spracované v takom veľkom formáte a kvalite, bude oveľa väčší technický problém tieto vytlačiť na tlačiarni (pri A2 skôr plotri) nehovoriac že to bude aj drahšie ako jednoducho prefotiť v ktorejkoľvek reklamnej či podobnej kancelárii uršite v každom väčšom mestečku. Vlastná skúsenosť: projekt máme v troch rovnocenných paré ale pri ponukách v stavebných firmách si nakoniec aj tak robili pre nacenenie kópie iba toho čo potrebovali. Ak to v oslovenej firme nedokážu, skôr by som uvažoval nad tým, čo vlastne dokážu. Živnostníkovi na dokončovačky úplne postačí mierka 1:50. Projektanta netreba hneď odsudzovať, projekt je jeho dielo a jeho vlastníctvo a právne ošetrené aj spojené s jeho rozhodnutím ako s ním nakladať. Paradoxne už aj to kopírovanie bez jeho súhlasu problematické.
Odpovedať
ja mam moznost si vytlacit format A3, a nestalo by ma to nic, teda toner a papier, ale to nepokladam za naklady. A co sa tyka projektanta, tak je to sice jeho dielo, ale vyrobil ho na zakazku, a za ucelom vystavby. Ja nechcem jeho dielo dalej sirit, vydavat za vlastne, chcem ho ale v plnom rozsahu vyuzivat za ucelom akym bolo vyrobene a jemu zaplatene, tj. plany sluzia na stavbu, cenove kalkulacie a podobne. On mi brani vyuzivat produkt za ktorym som zaplatil v plnom rozsahu, a to nie je v poriadku a podla mna ani v sulade so zakonom.
Odpovedať
tak potom neviem prečo si to jednoducho neprekopíruješ. Zostane ti čistý originál a z toho si urobíš fúru kópií pre robotníkov, môžu na tom aj obedovať :-) Nežeň sa s projektantom do konfrontácie, kým skolauduješ bude totiž na koni on. S tým bránením riadnemu užívaniu ale určite nemáš tak celkom pravdu. Je niekde v dokumentácii uvedená jeho povinnosť poskytovať ti v priebehu realizácie projektu dodatočné podklady či ich kópie v iných formách ak ich už raz máš v zaplatenom projekte. Myslím že v tom súboji ťaháš za kratší koniec. Nepokazíš mu reputáciu, skôr pri nadsnahe sa môžeš dostať do problémov s negatívnou reklamou či ohováraním a za to ti to nemôže predsa stáť. Môj názor - kopíruj kým sa dá.
Odpovedať
OK, dakujem Vam za rady
Odpovedať
Michal si projektant,tak hadam najdeš trošku čas aby si mi presne napísal,čo má a musí mať spravny projekt?čo musí obsahovať teda okrem samotnej rozkreslenej stavby s rozmermi,pohľadmi jednotlivých strán,atd.Aby som mala istotu,ked si po projekt pôjdem,že tam je všetko,čo budú požadovať odomňa,ked si pôjdem vybavovať stav.povolenie.ďakujeeeeem.
Odpovedať
macka01: http://www.projektyrodinnychdomov.sk/...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?