A0 od roku 2021 - je to povinné alebo odporúčané?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať je A0 od 2021 záväzné alebo "len" odporúčané pri stavbe rodinneho domu? Názor projektanta vs. stavebnej firmy a moje info sa rozchádzaju. Ďakujem
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@stefan222 Tak za prvé nikde v tej norme nieje napísané akú technológiu máš použiť len to aké parametre máš dosiahnuť. Čiže ak niektorú technológiu nechceš môžeš dosiahnuť požadované paramerte inou. Čo sa týka toho že niekto nemá viac peňazí, ak máte na stavbu vyčlenený presný rozpočet tak sa asi budete na konci diviť lebo pri stavbe vždy niečo vyskočí a druhá vec k tomuto keď nieje dosť peňazí tak treba alebo niekde ubrať alebo prišetriť. Viete mi povedať hociktorý iný obchod alebo službu kde vám predajú niečo čo chcete aj keď na to nemáte dosť financií. Keď chcete napríklad dovolenku na Bali pre dvoch ale máte na to len 1000 eur tak vás tam nezoberú len pre to že to chcete ale ponúknu vám možno Chorvátsko.
Odpovedať
@limitgirl pretože plocha obálky budovy má väčší pomer ako zastavaná plocha. Volá sa to faktor tvaru budovy a má veľký vplyv na výpočet. Dobrý projektant to vie zvládnuť
Odpovedať
@martosko prave som riesil minuly tyzden ze s foliami eletrickymi si na A0 prizemny bungalov ani nepisknem. tak viete mi poradit ako dalej?vodu v podlahe nechcem.
Odpovedať
Profilova fotka
@topfield presne ako vravis, moj dom postaveny 2010 by teraz mal A0, kedze sa zmenil faktor pre elektrinu a TC.
Odpovedať
Profilova fotka
@stefan222 tvoj problem nie je A0, strcis do domu krb a A0 dosiahne aj dom , ktory absolutne nesplnuje normu. Tvoj problem je splnit tu normu, ale kedze zatial som nevidel stavebny urad, ktory by bol schopny a ochotny to kontrolovat...
Odpovedať
Profilova fotka
@stefan222 Veď tak jasné že keď si vyberieš v súčastnosti asi ten najhorší spôsob vykurovania že ti s toho nevyjde pasívna stavba. Ale všetko sa dá Ak chceš silou mocou kúriť elektrinou tak fólie budeš musieť skombinovať napríklad s fotovoltickými panelmi alebo ak ti ide len o to nemať vodu v podlahe kľudne si daj vykurovanie pevným palivom alebo tepelným čerpadlo a radiátory.
Odpovedať
Uz ti to tu bolo naznacene ako sa veci na slovensku maju, tak len sa toho chytit. Ale treba pochopit vopred, ze odrbes len sam seba z dlhodobeho financneho hladiska. Bud na to mas a stavias, alebo sa na to vykasli a dosetri. Zivotna mudrost: najlacnejsia energia je ta ktoru nemusis vyrobit, tak hor sa do projektovania a realizacie dobreho zateplenia.
Odpovedať
@majkoj @martosko v projekte mam aj krb a na a0 som sa nedostal. aj reku aj klimu 😄 TC mam len na ohrev TUV. tiez mi to pride velka zahada. uvidime ked dajus tav povolenie a na konci na kolaudacii kde sa dostanem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@stefan222 to je vsetko o projektantovi, ak bude tvrdit ze dom vykurujes krbom, do A0 sa musis dostat.
Odpovedať
tak s tym suhlasim. ale bit sa do hrude ze do a0 sa dostqt je easy, nie je tak.
Odpovedať
Profilova fotka
@stefan222 ale je to tak ! staci mat v dome krb a deklarovat ho ako hlavny zdroj tepla. Ak je projektant trdlo a bude tvrdit, ze sa kuri elektrinou tak sa samozrejme do A0 nedostanes.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojtee. Prosim Vas je rekuperacia od 2021 povinna,ci nie? Od vsadial pocuvam ine info. Dakujem 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zuzana838 nie nie je, ale bez nej je takmer nesplniteľné sa zmestiť do 54kW/m2.a v primarnej energií.
Odpovedať
@peter977 dakujem za odpoved 🙂
Odpovedať
Aky mate nazor na vypocet mojho "odbornika" na energ. Cert.? Dom je z 300mm porobeton 15cm polyst. Stop 45cm vata Fotovolt 3kw + ostrov na 5kwh Krb je hlavny zdroj tepla-rozvody tepleho vzduchu. Podlaha 100mm izolacia a on vyratal triedu B! Je toto normalne?
Odpovedať
@profistavbari orientácia stavby na svetové strany, veľkosť presklenných plôch, faktor tvaru budovy to sú tiež faktory, kt. ovplyvňujú primárnu energiu. No na druhej strane aby mi nevyšla primárka s krbom a FEV, tak to už je trochu extrém
Odpovedať
@peter977 ved prave...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?