Zapojenie elek.

zdravym vedel by niekto poradit ako mam zrealizovat rozvadzac v kotolni. Do kotolne som priviedol tri fazy. A potrebujem napojit bojler dve svetla jedbu zasuvku a obehove cerpadlo a vserko cez istice co mam kupit akr istice aku krabicu a ako to pozapajat
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Pokiaľ nemáš odbornú spôsobilosť tak nechaj tak. Môžeš ale kúpiť povrchovú rozvodnicu, ističe a káble, ale aj toto si majster, čo ti to príde spraviť, kúpi radšej sám...
Odpovedať
@kouboj15 keď ti tu niekto začne vysvetľovať istenie a dimenzovanie + prúdové chrániče, ale aj kusové skúšky rozvadzaca budeš vedieť ako to máš urobiť? Ak nie tak ako ostatní píšu zavolaj si elektrikára, ktorí ti to aj zakresli, zapojí, otestuje a vydá potrebné papiere.
Odpovedať
@kouboj15 Choď si radšej zastrieľať na terč na strelnici;-) a nerob" kovbojčinu" v elektrike, nechaj to na ľudí, ktorí sa do toho rozumejú ]-( .Prepáč,budeme Ti to vysvetľovať a aj tak to NEUROBÍŠ tak ako to má byť...Je lepšie Ti nevysvetliť nič, aby si Ťa neprišli natáčať na JOJ krimi že si zapájal neodborne elektriku..Máš jeden život a ten si chráň pokiaľ môžeš, nezahrávaj sa s elektrinou, pretože podľa tohto Tvojho problému o nej nevieš NIČ.. :-) Keď máš komplikovanú zlomeninu, budeš sa pýtať na MS ako to máš vyriešiť alebo pôjdeš po rady od uja Gúúúúgla??? :-D :-D
Odpovedať
@technik007 ako je veľa šikovných neelektrikárov ale na to treba mať aj hlavu, vo svojej praxi som videl veľa "elektrikárov" a do konca s vyjadrením že načo tri káble, vyhodené peniaze ... . Hlášky typu načo pospajanie vodovodu šak je tahany plastovou trubkou 😄, Prudovy chranič je draha hračka ktorá aj tak nič nerobí šak aj tak tam dávaš istič, Načo by si tam daval blezkozvod šak sused má ty nepotrebuješ, Ten blezkozvod treba vyohybať tak aby to vyzeralo pekne/aby ho nebolo vidno (a po mesiaci do neho baclo a vytrhol krytinu, komplet ho vytrhalo zo zateplenia ...), a najkrajšia hláška šak elektriku ti spraví hoci kto (potom príde revizák a buď sa chytá za hlavu ale zažil som jedného ktorému aj normálne slz vyhŕkla lebo trebalo vytrhať káble a už bolo vymaľované), nebudem tu písať že potrebuješ na to elektrikára (aspoň paragraf 22 a vyžšie) ale hlavne potrebuješ na to človeka ktorý vie čo robí a hlavne vie aký to má zmysel. Je tam veľa detailov ako selektivita istenia, postupnosť istiacich prvkov, kde dať a nedať chránič, ja osobne prepäťovku považujem za absolútnú nutnosť, navrhnuť popočítať aspoň ako tak nejakú tu symetriu na fázach, a hlavne všetko správne a poriadne zapojiť ... . Ako píšu hore vysvetliť sa to celé dá ale nie je to také úplne jednoduché ako si väčšina predstavuje (prívod - istič - zásuvka), samozrejme smerodajne sú aj aktuálne normy ktoré treba sledovať.
Odpovedať
@hancisk Na stavbe som mal jedného ktorý skončil školu, vedel teóriu na 1 ale prax bola niekde inde.. Tak na konci stavby sme kontrolovali zapojenia a zbadal som že na koncoch vodičov /svetlá/ nie sú Wago. Tak som mu povedal že nech si zoberie hromadu Wago svoriek že ideme wagovať svelá-vodiče.. Tak sa na mňa pozeral ako puk, že čo vlastne od neho chcem.. Tak som mu to vysvetlil a po čase prišiel za mnou že nemá dosť WAGO svoriek.. Ja som mu zo srandy povedal že nech "šetrí" a na 3-Wago dá všetky vodiče a basta :-D Potom som šiel kontrolovať jeho prácu a všimol som si že je hl.prúdový zhodený..Nevedel som prečo, lebo ráno bolo všetko ok.. ;-) Kontrola na ďaľších miestnostiach detto.. No a ako som pozrel na vývody svetiel som zistil koľká bije.. Tak on to dal ozaj všetky vodiče pod 1-3-itéWAGO. Pýtam sa ho že prečo to tak dal, odpoveď bola "u nás na východze to tak aj my občas zrobíme" a povedal som mu to aj ja :-| No a povedz mu na to niečo.. ;-) Tak dávno som sa nezasmial ako vtedy... Tak som mu kázal ísť do kontajneru po svorky a prerobiť to čo najskôr, lebo z druhej strany už preberali byty. :-) Ale ver, mi že chlapec bol veľmi šikovný a keď spolu telef. tak sa mi prizná že aj keď som bol na neho niekedy "pes" tak som ho naučil veľa na čo rád spomína a teraz robí samostatne ekektrikára v NL.. Nezabudnem sa ho spýtať či už stihol správne "nawagovať" svetlá.. ;-) Páčilo sa mi na ňom to že aj keď bol mladý a po škole nevedel o praxi veľa, naučili sme ho to čo potrebuje vedieť v živote a hlavne nebál sa roboty.. ;-)
Odpovedať
@mcsmekac ano dopratal vsetko je tam
Odpovedať
načo staviaš a nemaš peniaze na nebezpecne veci
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?