Pretlacenie HDPE 32 hadice cez elektrikarsku chranicku

Profilova fotka
Ahojte, stavitel mi dal HDPE 32 hlavnu privodnu hadicu vody do zakladovych pasov, problem je, ze ju vyviedol v obyvacke namiesto technologickej miestnosti (pan nepozeral projekt a nechcelo sa mu kopat tak to hodil do najblizsieho vykopu na zakladovy pas). Mimo domu trci cca meter nad zem, v obyvacke tiez. Problem je, ze hadica nie je dost dlha aby dociahla cez nosnu stenu do technologickej miestnosti do kotla. Musi sa nadpajat spojkou. Toto je podla mna absolutne nepripustne riesenie. Novostavba a uz sa musia veci lepit. Ta spojka by bola zasypana zemou a strkom + ubitie a bola by vedla DTcka pod zakladovou doskou. Raz to tam praskne a skoncil som. Preto by som chcel vymenit hadicu. Je v elektrikarskej chranicke a rozmyslam ako to pretlacit. Chranicka je na dlzke cca 8 metrov pod 60cm betonom, nema velke ohyby, su to celkom velke dva obluky s polomerom cca pol metra (90 stupnov). Akym sposobom to najlepsie pretlacat? Napadlo ma nejako na fest spojit novu hadicu so starou a tahat staru a nou aj novu. Klasicka spojka na HDPE 32 je velmi siroka a nevojde do chranicky. Idealne by bolo nejaky "jednosmerny" kolik, ktory zarazim do hadice ale uz ho nepojde vytiahnut kvoli zubom. Pripadne spojka, ktora ma mensi priemer ako hadica (alebo rovny, ak nieco take existuje). Pripadne nejaka roztahovacie hmozdinka, ktoru dam do oboch hadic, zakrutim a medzi ne dam nejaky stift. Skratka potrebujem extremne pevne spojenie dvoch HDPE 32 hadic, ktore ma mensi priemer ako samotne hadice. Ma niekto nejaky napad? Alebo skusenost? PS: hadica sa na spravne miesto podla projektu uz neda dat, znamenalo by to kopat 2 metre do hlbky pri dome a aj vo vnutri domu a podkopavat zakladove pasy. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_cechvala to nedáš ani keby si to namazal, keď sa HDPE vyrába, točí sa priamo z lisu na kotúč, hadica má prirodzene od výroby daný tvar a pokiaľ by si to aj tlačil do chráničky a z druhej strany to ťahal tak pochybujem, že ti pôjde vytiahnuť hadica ktorú máš teraz v chráničke, nie to ešte ťahať niečo za ňou + nejaký spoj ... vyskúšaj či vieš potiahnuť kúsok tej hadice v chráničke a podľa toho zistíš, či to pôjde. ..
Odpovedať
@martin_cechvala prevrtal by som obe hadice a zviazal ich drôtom nejakým silnejším....kľudne aj na viacerých miestach nech to drží, nič iné ma nenapadá 🤔
Odpovedať
Ako píšu vyššie, a potom dobre namazať saponátom ( jar, pur )
Odpovedať
Elektrospojka na hadici môže byť hocikde...
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_cechvala @dominik_galaba Ja som takto pretiahol HDPE 32 hadicu na vodu cez 50mm el. chranicku. Koniec hadice som zrezal do "špica", aby sa v ohyboch chráničky nezadrhávala. Poriadne som ju namazal (montážne mazivo, indulona,...). V el. chráničke som mal ešte špagát, ktorý som priviazal o HDPE hadicu. Samozrejme v tvojom prípade bude lepšie novú hadicu pripevniť o tú starú, aby sa mohlo smelo ťahať z jednej strany a tlačiť zo strany druhej. Ale musíš to poriadne namazať. Ak to nepôjde na prvý krát, vytiahni hadicu, znova namaž a skúšaj, ja som sa pri tom dosť zapotil. @dominik_galaba má pravdu, že tá HDPE hadica ma svoj tvar, drží si oblúky aké chce, ťažko ju pretočiť a pod. Ale to zistíš sám 😉.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Ja som tiez pretlacal hdpe 40mm cez chranicku 75mm. Urobil som to tak na koniec hadice som navrttal niekolko otvorov a priviazal to o tensie ocelove lanko a takto som to pretahoval cca 10m. Takto podobne sa pretahuju aj elektrikarske kable
Odpovedať
@mcsmekac to je akoze podla Vas bezna prax davat kolena na kurenie pod poter ?to pocuje 1x ... tak isto k tej spojke ...co ? to nemozete mysliet vazne tieto 2 vyroky ... vacsina problemov tu na fore je typu ...praskol spoj, kvapka spoj ... no hdpe je dost nepodajnne, ale pri troche snahy to urcite pojde este si nenapisal ako siroku mas tu chranicku 🙂
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@martin_cechvala Ak sa da, pockajte s tym pretahovanim rury do leta. Nechajte ju pol dna na slnku nech sa zohreje a bude poddajnejsia. Ak sa neda, nechat ju dnu v teple a tahat z domu smerom von.
Odpovedať
Vacsinou s daralbajda nesuhlasim, ale tu musim povedat ze hovori spravne. Elektrotvarovka a hotovo. Zbytocne problemy s jednoduchym ukonom... Alebo jadrove vrtanie - prevrtat zakladovy pas, dat tam trubku a hotovo. Naozaj dakedy nechapem to zmyslanie a chut, komplikovat si zivot ked su uz take technologie... (BTW, mas pocit ze ked strojnik prekopne plyn a dava sa tam elektrotvarovka ze plynari pridu a povedia ABSOLUTNE NEPRIPUSTNE! a nechaju vymenit celu ruru az do... neviem kam? 😄 ) boze a daktore tie rady - nechajte ruru na slnku nech zmakne... tak to je teda sila
Odpovedať
Článok sa načítava...
vyskusal by som to vymenit za dlhsiu a ked by neslo tak potom riesil dalej pri troche prace ti to pojde ... aj keby si tam dal spojku, bude ta to trapit a zrat ... ale sak ak nemas este dosku zaliatu, tak by nemal by problem aj keby sa mal urobit novy vykop a proste to cez ten zaklad dostanes ... aktualne foto vzdy potesi aky je realny stav
Odpovedať
@martin_cechvala taky pruser s vodou je aj u mna, ako napisal @daralbajda, elektrotvarovky to vyriesia. @mcsmekac cital som na nete clanok, kde chlapikovi zacali v novom dome vlhnut steny, rozdrbal podlahy vsade, kde mal spojky na plasthlinik a nic, ziadny unik.. Po nejakom case prisiel nato, ze je netesny spoj medzi dvoma komponentami HDPE. Spoj pustal len pri hydraulickych razoch. -ked zavries vodu... prilozil k tej rozpravke aj skutocnu fotodokumentaciu.
Odpovedať
@rapidek tak no, elektrotvarovku skor ako spojku kazdopadne, treba aby to robil niekto kto naozaj vie ako to robit 🙂
Odpovedať
@marekjahoda neuveris ale bol som pri tom, ked takto jednu hadicu nevedeli pretlacit cez jeden 90stupnovy ohyb. Nechali ju na slniecku a potom sa im to podarilo.
Odpovedať
@shadowmilan tak na zvaranie tvaroviek potrebujes stroj, takze to nespravi barsjaky demeter.
Odpovedať
@rapidek to ano, ale pozicat si ho moze a katastrofa je potom na svete ono ta hadica trosku zmakne na slnku takze je ohybnejsia, nieco natom bude ...ale spoliehat sa nato v chladnejsom pocasi ... a do leta asi cakat kvoli tomu nebude 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Dami a pani dakujem vsetkym za rady, nazory a skusenosti. Som velmi rad, ze tak vela ludi mi na toto zareagovalo. Ako vzdy som to zobral od podlahy, fakt som tam nechcel spojku. Je mi jasne, ze natavovacia spojka "asi" nepovoli, ale robosi to planovali potiahnut az v podlahe a nie pod zakladovou doskou. S tym som uz vobec nesuhlasil. Takze hornbach - 18m HDPE 32, 8m el. chranicka 50tka a 1m HDPE 25. HDPE 25 som odrezal na 15cm, vopchal jednym koncom do existujucej 32 hadice, presroboval dvoma srobmi durch, zapustil hlavy, odrezal konce. To iste s druhym koncom do novej hadice. Tym som vytvoril spoj, ze by to ani kamion neroztrhol. Zacal som tlacit/tahat a pridaval vazelinu. Islo to ako po masle, za 5 minut bolo hotove. Takze obavy o nemoznosti pretiahnut HDPE 32 cez 50 chranicku sa nenaplnili. Chranicka je zaliata v 60cm x 60cm x 8m betone, ale nebola nim zdeformovana a ohyby boli priatelne. Davam aj nejake fotky.
Odpovedať
@martin_cechvala toz samozrejme ze to islo, a lepsie sa ti bude spat ale oproti tomu co ta caka to bude asi len taka prkotinka 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?