Oddelenie energií

Dobrý deň, bývame v 2 generačnom RD, dve bytové jednotky a chceli by sme si oddeliť energie alebo zakúpiť merače, aby sme vedeli koľko spotrebujeme, konkrétne za každý byt. Teda stačilo by asi len náš byt. Ide o elektrinu, vodu a plyn. Ide o to, že dve zástrčky, idú od spodného bytu, inak všetko ostatné máme pripojené v našej el. skrinke. Je tu niekto kto mi poradí? Stačia nám merače ako na to, aby sme nemuseli sekať búrať. A ako fungujú bezdrôtové merače?
Odpovedať
povadili ste sa vsak
Odpovedať
Profilova fotka
@menoee v rozdelení elektriny nejaký veľký problém nevidím, za predpokladu, že máte k dispozícii aspoň 3x25A istič od distribučky (rezerva), viete si k domácnosti kúpiť svoj elektromer na základe ktorého si viete medzi sebou rozúčtovať faktúru ktorú vám pošle váš dodávateľ energie. Ak by ste chceli všetci svoje vlastné hodiny, tak ťahať kábel nanovo, projekty, stavebný úrad atď ... a to je dosť za mňa v tomto prípade zbytočný proces. čo sa týka vody, tiež nevidím problém v tom, aby ste si zakúpili vlastný vodomer, a tiež si medzi sebou rozúčtovali faktúru od vodárenskej spoločnosti. Problém ale vidím v plyne a TUV (ak nie je riešená el. ohrevom) tam nejaký merák dať nevieš, za ďalšie určite máte kotol, tam by som aj zostal, a to by som ani nemenil. Tu je ale problém ako merať teplo ktoré každý z vás spotrebuje. Celkovo je to taký problém ... snáď som trocha pomohol 🙂
Odpovedať
@menoee meranie elektriny sa dá urobiť veľmi jednoducho, merače teplej a studenej vody v závislosti, kde sa nachádzajú stúpačky do tvojho horného bytu, podobne aj plyn. Presne posúdiť sa to dá len obhliadkou na mieste.
Odpovedať
Na vodu existujú podbatériové vodomery, ale vyzerá to hrozne. Elektrika, ak je v chráničkách, tiež sa dá prerobiť, plyn - treba vidieť. A teplo - koniec; ja by som sa odsťahoval...
Odpovedať
@dominik_galaba Ďakujem.
Odpovedať
@dedo758 zvažujeme všetky možnosti 🙂 preto sa informujem.
Odpovedať
@vrajmantak žeby vám to bolo známe? 😉
Odpovedať
@menoee A tie dve zástrčky zo spodného bytu budeš ako merať? Alebo ich nebudeš používať? Inak v ostatnom súhlasím s dominikom. Všetko záleží od aktuálnej dispozícií rozvodov, či sa dajú namontovať podružné merače. Dala by sa aj teplá voda merať. Existujú merače, čo sa napájajú medzi stenu a batériu. A teplo by si ste si mohli rozúčtovávať tak, ako sa to robí v panelákoch - namontovali by ste si pomerové rozdeľovače tepla na radiátory. A teiž je otázne, ako veľmi ste rozhádaní - lebo potom sa budete hádať aj o nákladoch na odvoz smetí.
Odpovedať
@chrobak7 aby nedopadli ako moji susedia a to bol syn z mamou, nakoniec si musel urobiť i vlastný vstup na poschodie, nakoniec to nevydržal a odsťahovali sa až do kanady za dcérou, no už sú dôchodcovia a ked sem idú na dovolenku musia si prenajať hotel
Odpovedať
ee-nie len toto nasvedčuje
Odpovedať
Neprišla som sem riešiť rodinné spory ale skôr hľadám možnosti ako sa vyhnúť tým sporom. Preto sa chcem informovať o možnostiach ako sa to dá, či nedá spraviť. Ďakujem vám za rady, vidím, že niečo sa dá a niečo nie. Jediná 100% možnosť rozbombardovať celý barák, aby každý byt mal samostatné energie a to sa nám teda neoplatí.
Odpovedať
@menoee všetko sa dá ak sa dohodnete, v panelovom dome sú zavedené určité pravidlá a každý ich musí dodržiavať
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?