Kopaná studňa - zakalená voda

Ahojte, chcem sa len poradiť, mám staršiu kopanú studňu cca 5m vodný stĺpec, ktorú sme komplet vyčistili a jedno poškodené medziskružie utesnili. Voda bola dobrá, rozbor OK, len tvrdosť - vyriešené zmäkčovačom. Teraz sme okolo prvej nadzemnej skruže odbagrovali cca 50 cm, čiže ostala na povrchu čistá hlina. Odvtedy mám vodu zakalenú-špinavú. Myslíte si, že sa to samo vyčistí - studňu budem pravidelne odčerpávať. Alebo čo s tým? Napadlo ma okolo skruže textíliu a na vrch kamene... Vďaka za rady
Odpovedať
Profilova fotka
@giacommo práve naopak, okolo skruží bol íl, ten bránil vtekaniu a zakaleniu, treba bentonit , vrch utesniť a okolo skruže na povrchu zabetonovať plochu
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 presne - vzniklo to práve tým vyňatím pôdy od skruží, teraz ti tam tečie voda s blatom.
Odpovedať
Dakujem za radu. Treba tu skruzu alebo viac odkopat a bentonit dat tam? Prva skruza nad zemou bola a je nad urovnou terenu,vlastne az druha skruza je pod zemou, bol tam strmy svah cca 45°. Vyspadovali sme to miernejsie. Il tam nebol vobec vidiet... medzi 1 a2 skruzou je z vonku studniarska pena a z vnutra studne tmel. Vybetonovat okolo treba kolko?
Odpovedať
Profilova fotka
@giacommo doporučenia sú až 2 m, ale ak to nie je pitná vody aj menej. Bentonit nemusí byť dostupný, , betón tiež splní túto požiadavku.
Odpovedať
@jan45 takze az 2 m do hlbky? Zvrchu sme zobrali od 50cm do 15 cm hliny, predtym problem nebol...
Odpovedať
@giacommo pan Jan myslel 2m na povrchu nie do hlbky, nepanikar 🙂
Odpovedať
@adius 🤣 tajne som v to dufal, neboj, nepanikarim Takze vlastne vybetonovat ,,platnu,, okolo skruze, ten bentonit ako pouzit, pod betom alebo do betonu? Vdaka za rady pani
Odpovedať
Profilova fotka
@giacommo okolo rúry, obsypať pol metra, zvyšok zemina, dorovnať
Odpovedať
@giacommo bentonit spracovavaju v Ziari nad Hronom fy Envigeo ak by si toho chcel viac. v drobnom sa to predava ako podstielka pre macky, raz som to omylom kupil namiesto zeolitu a teda dost som sa divil co sa stalo, ked som to polial vodou 🤔
Odpovedať
Pozdravujem Vás, myslíte, že môže byť aj tento vinársky bentonit? https://www.agrokomp.sk/obchod/benton... má napučiavosť 25 ml / 2g. Ďakujem.
Odpovedať
Ešte Vás poprosím o radu, mám kontakt na dodávateľa bentonitu, takže si ho viem zabezpečiť. Otázka: stačí nasypať bentonit v nejakej výške na terajšiu hlinu a zahrnúť opäť hlinou? Pokiaľ áno, v akej hrúbke dať bentonit a naň zeminu? Alebo aký je správny postup? Alebo neriešiť bentonit a spraviť okolo skruže betónovú platňu? V tom prípade medzi betón a skružu treba niečo? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@giacommo - ty potrebujes urobit ilove tesnenie hlavne okolo skruze a povedzme max 1m od nej. bentonitove loziska a vyrobcov mas tuto, co viem ZiarNhronom a nizny hrabovec https://sk.wikipedia.org/wiki/Bentonit Ale, ak nakopes hocikde il, funguje to rovnako. Ilove tesnenie sa pouziva aj do zemnych hradzi ako tesnenie. Niekedy boli pri dedinach ilove jamy, kde sa taketo veci dali nakopat. Ak mas bager, ja mam na pozemku aluvialny il kolko chces, ak mi dovezies namiesto neho ornicu ber kolko chces. Ale bager nutny 🙂. Zahorie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mgx vidíš, ornicu som pred časom dával preč 🙂 zle načasované... práve nemám nikde v okolí íl, bentonit mi ponúkli z GENES a.s., vrecovaný 30kg/6,73 EUR s DPH. Do akej hĺbky okolo skruže, či stačí len zvrchu? Ja mám práve problém, že pri skruži je starý základ na plot (cez 1 m hlboký) a vedľa je betónová pivnica cca 25 cm od skruže. takže obkopať skruž z jednej 1/2 sa mi moc hlboko nedá...
Odpovedať
Profilova fotka
prilozil som nacrtok. Pri bentonite staci 20-30cm. Zvrchu nestaci, treba vykopat cca 50cm a bentonit zapecatit aspon 20-30cm. Ak je to take problematicke miesto, tak este zhora poistit 10cm vodostavebnym betonom a prepojit so skruzou. Tam kde je to pristupne, odkopat okolo skruze 50cm, vysypat bentonitom 20-30cm do vzdialenosti neporusenej zeminy (moze byt az 1m) a poslednych 10cm bud ornica, alebo betonovy konus. zelene je bentonit, ale nad nim moze byt este zemina. toto je schema naft. vrtu, ale to ty nepotrebujes 🙂
Odpovedať
@mgx dakujem ti za vysvetlenie. obkopem apon trochu skruz, zasypem bentonitom, spravim salung a vybetonujem platnu okolo skruze. Moze byt? pripajam nacrt, aky je stav...
Odpovedať
Profilova fotka
@giacommo odkopas musis minimalne taku hlbku,aka bola narusena. Ak ste kopali do 1m, tak tolko. Ak das menej, tiez sa to casom vycisti, len to bude chvilku trvat. Cielom je aby sa dazdova/povrchova voda nedostavala pod povrch a popri skruzi s blatom do studne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?