Fotovoltaika?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim. Chcem sa poinformovat ohladne fotovoltaiky. Ake mate skusenosti nazory pripadne ak by sa nasiel niekto.kto sa tomu rozumie odborne pripadne priamo montuje budem vdacny. Jedna sa o dom spotreba cca 5500-6000kwh rocne strecha juh
Odpovedať
@foox A ešte si dohľadaj kto je oslobodený...
Odpovedať
@frantisekca 11 kW neprešlo? ani dodávka do siete? zas nejaká p..? Však ty tu vykladáš zákony, tak smelo do toho. Na osobu, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitného predpisu10a) a vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja14) v zariadení s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW, sa nevzťahuje § 9 až 14 a 41. Teda ak si do 10kW nemusíš hľadať oslobodenie od dane. Ak nie si, tak si dohľadaj.
Odpovedať
Ahojte, Robili ste niekto energetický certifikát s fotovoltaikou k výzve Obnov dom? Koľko vám vyšla úspora s fotovoltaikou a bez nej? Cca percent...
Odpovedať
@vebi34 20%, aj 70%... podľa inštalovaného výkonu... to je individuálne... dá sa aj vyše 100%, čiže do plusu ísť... otázkou je cena takej inštalácie
Odpovedať
@vebi34 ... a bez fotovoltiky som dnes v jednom starom dome dosiahla úsporu 50%... samozrejme, nie som spokojná, ale zákazníčka má svoju predstavu a na dotáciu to stačí inak normálne cca 80% úspora bez FTV ... čím horší dom, tým lepšie
Odpovedať
@blacksr dobrý deň, Nám vyšla 45% výmena okien trojsklá, dvere, izolácia podlahy a podlahy povaly. Steny nemôžme, kultúrna pamiatka v pamiatkovej zóne. Preto skúšame s fotovoltaikou,ak by vyšlo 60%
Odpovedať
@vebi34 Nech za s tým pokúsia pohrať, napr. pridať izoláciu na strop, použiť do podlahy EPS s nižšou lambdou, asi najviac by pomohla rekuperácia. Otázkou je, aké absolútne hodnoty spotrieb budete dosahovať. Možno fakt bude lepšia FTV, hoci jej cena je vysoká v porovnaní s rekuperaciou a vylepšenou izoláciou. FTV poriesi aj iné položky.
Odpovedať
@blacksr izolácia na strop by sa ešte dala pridať. Podlaha je už hotová aj s dlažbou a podlahovým kúrením. Dávali sme 40cm do podlahy, to je asi dosť... Na povale máme 32cm minerálnej vlny, dá sa ešte doložiť. Povala má výšku 7m 🙃
Odpovedať
@vebi34 40 cm EPS v podlahe je viac než dosť... nazvala by som to mrhaním zdrojov... a áno, strop má ešte potenciál úspory, ale na to mali myslieť pri výpočte... ak to nerobíte sami, platíte 2x prácu Ale pridanie vlny na strop už moc nezníži potrebu tepla. Skôr by som sa zamerala na rekuperáciu a vzala do úvahy aj TÚV. Lebo aj tá sa posudzuje. Ak ešte opatrenie, tak nech zabije jednou ranou dve muchy.
Odpovedať
@blacksr dobrý deň, tým, že máme kúrenie na elektriku, mala by vyjsť úspora s fotovoltaikou 60%. Lenže opäť odomna pýta zaplatiť plnú sumu za projekt, lebo vraj je to nový energetický certifikát. Pričom si myslím, že ide len dosadiť už do existujúcich parametrov a EC fotovoltaiku. Koľko stojí EC vo vašej firme? Ak sa smiem spýtať.
Odpovedať
@vebi34 Po právnej stránke ide o nový EC, lebo ho musí zaregistrovať do systému a starý EC tak stratí platnosť. Prácne to však nie je. Ja EC nevydávam, len robím tie mravenčie výpočty ako podklady pre ne.
Odpovedať
@vebi34 Skúste napísať pánovi @asex
Odpovedať
Článok sa načítava...
@vebi34 40cm izolácie do podlahy? 😮 Ty kokso...
Odpovedať
@toky1 strop aj tak je vo výške cca 4,2m. Priestoru bolo ajaj... Pôvodná suť ako izolácia bola tiež v takej výške.
Odpovedať
@vebi34 Akože OK, ja len že som sa s takou hrúbkou izolácie v podlahe ešte nestretol tak som mierne dalo by sa povedať v šoku. Ale kľudne aj 2 metre.
Odpovedať
@vebi34 ako chceš usporiť na kúrení elektrinou pomocou FV ked najviac vyrába v lete a v zime len minimum?, i TC vzduch voda alebo klíma je účinnejšie ,lebo relatívne teplo je i pri zamračenej oblohe, či hmle, no FV vtedy nevyrobí nič i pri VB to dosiahnúť nejde lebo požičaná sa spotrebuje ako prvá
Odpovedať
@toky1 boli sme na čistej hline, resp. klenby z betónu a skál pivnice. Išlo penové sklo, následne styrodur... Dom má 400 rokov.
Odpovedať
@vebi34 to je historická stavba? lebo také staré záznamy na portály nenájdeš ani ústnym podaním to nejde, pamätám prarodičov a už prišli bývať ako decká do postaveného , tak len odhadom podľa ich veku bol postavený niekedy okolo 1880, prababka tvrdila že doma nepoužívali kalendáre ani hodiny, záznam len v kostole,neboli potrebné,stojí dodnes,a je obývaný už mnohokrát rôzne úpravy
Odpovedať
@duzu prvá písomná zmienka je z roku 1640. Bývali v ňom vyznaní ľudia. Najznámejší boli asi Dušan Makovicky s manželkou, osobný lekat Tolstého, miestni notári, tiež zakladateľ 1.banky na Liptove a pod... Tak sú zápisy v archíve aj miestnej kronike...
Odpovedať
@vebi34 Musí to byť výzva dostať takúto budovu do dnešných energetických štandardov. Kalap dolu. 😉
Odpovedať
@toky1 u nás sú v takých historických budovách rôzne obchody služby,i zo 16 stor no nevykúria to nikdy predavačky v kabátoch
Odpovedať
@toky1 nie je to až také náročné, ale kus roboty sa urobil. Treba ísť na to premyslene. Zatepľovať nám nedovolia pamiatkári, ale múry majú 85cm a dom je absolútne suchý. Asi kvalitné pivnice... Vianoce sme boli tam, nakúrené bolo v nedeľu na 24C. Vypli sme kúrenie a nastavili temperovanie na 12C. V piatok som išla skontrolovať, v dome bolo 19C. Vymenené kvalitné okná, dvere, zateplená podlaha a strop, podlahové teplovodné kúrenie. Ja sa tam cítim komfortnejšie ako doma pri radiátoroch. Rekonštrukciu kúpeľne som už tu zavesila do fotoblogu😉
Odpovedať
otázočka: ak rozširujem fotovoltaiku a prirodzene som v skúšobnej prevádzke prekročil MRK, ako sa na to pozerá distribučka? hneď to pokutujú alebo majú pochopenie pre jeden a pol dňa skúšobnej prevádzky? máte niekto skúsenosť?
Odpovedať
pozrite ako môžu majitelia FV zarobiť https://ekonomika.pravda.sk/energetik...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?