Ekonomika el. kabla pri 200m

Zdravim, K tejto teme som uz nejake diskusie cital, ale este stale sa mi neobjasnil big picture... Preto nova tema. Fakty: *Mam zahradu s 3x32A pripojkou, kde aktualne pouzivam len 5f/32 zasuvky a predlzovacky *Chceme tam stavat novy dom, ale ten bude od danej pripojky vzdialeny 200m *Na to ze el.e. mam len pre spotrebice, mam relativne velku spotrebu oproti normalu (10 MWh rocne) Predpokladam, ze cisto co sa tyka noriem by musel aj CYKY-J 5x16 uplne stacit... Mam vsak akesi podvedome informacie o stratach v kabli a ze je casto krat z dlhodobneho hladiska vyhodnejsi drahsi kabel. Moje znalosti su vsak znacne limitovane a na to riesit projek pripojky je este skoro... Moje otazky su: *Potrebujem vlastne na privod od vonkovnej skrinky s hlavnym isticom a el. meracom 5 vodicov? Nestacia 3f + 0 a zem sa vytvri az v domovych rozvodoch? *Ma zmysel pouzivay na takuto vzdialenost medene vodice? Nestacil by AYKY? *Aky prierez by ste zvolili? Logicky ze cena hra rolu a teda som si pozeral CYKY 4x25 a od neho este lacnejsi AYKY 3x150+70, su pouzitelne? Alebo co by ste davali vy? Neviem presne aka je dnesna norma, ale prave ten AYKY mi pride ako najrozumnejsie reisenie, uz aj z dovodu, ze ma asymetricky prierez pre nulu. Predpokladam, ze konecne slovo bude mat aj tak projektat pripojky, ale mam rad veci pod kontrolou a preferujem poznat dovody konkretneho rozhodnutia. Dakujem!
Odpovedať
Profilova fotka
My sme tahali cca 130m a pouzil som ayky 4x25 cena za meter pred 5rokmi bola 2€.
Odpovedať
Ja ratam okolo ~10 eur s dph za 1m kabla zatial... Ak mi potvrdi elektrikar ze stacia 4 zily po domovy rozvadzac, pojde tam velmi pravdepodobne AYKY 3x 150 + 70. Trochu ma to prekvapilo, ze sa vobec este pouziva hlinik... Poslednu dobu som uz videl len med vsade. Cakal som ci tu budu reakcie typu ze od AYKY ruky prec, etc, alebo naopak, ze ano AYKY je do zeme v pohode.
Odpovedať
@lintux ja to iste ako @stanleykoooo u mna to bolo 180m
Odpovedať
Profilova fotka
@lintux AYKY 3x150+70 je až moc predimenzované. By si to nemal do čoho zapojiť. Keď chceš hliník, tak AYKY 4x25
Odpovedať
@lintux iba potvrdím, čo písal merak, na 200m pre štandardnú prípojku rod. domu postačuje AYKY 4x25, uložený v zemi, chránička, pieskové lôžko, fólia...
Odpovedať
@lintux a čo chceš napájať ulicu?
Odpovedať
@lintux taký silný prívod máme pre celú ulicu 20 domov asi 200m a nie pre jeden prívod 3x32 A, 4x32 máme pre tri posledné domy
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?