Dohoda o vyuzivani spolocneho pozemku - siete, cesta

Dobry den, pred nasim pozemkom je spolocny pozemok, cez ktory sa ide aj k dalsim trom pozemkom. Cez tento pozemok chceme tahat siete a postavit na nom prijazdovu cestu (pre vsetky pozemky). S ostatnymi spolumajitelmi chceme uzavriet dohodu o vyuzivani spolocneho pozemku, kde by sme upravili, ake siete a ako sa budu tahat, aka cesta a kde sa postavi a ako sa budeme o spolocny pozemok starat. Uzatvarali ste uz niekto takuto dohodu? Co vsetko by mala obsahovat? Ako to naformulovat? Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@strelnica zájdite normálne radšej za právnikom a ten Vám najlepšie poradí. Takéto veci netreba podceňovať, raz sa vám to môže vyplatiť. :-) Tu vám niekto môže poradiť, kto s tým ma skúsenosť, ale zákony sa stále menia a keď to človek neovláda tak radšej zájsť za niekym kto presne vie.
Odpovedať
Profilova fotka
to sami len tak dokopy asi nedate. najlepsie bude ak si zabehnete na stavebny urad a za pravnikom. oni by mali vediet, ake nalezitosti by mala mat takato zmluva. no moja otazka este je taka, preco ta cesta nie je obecna?
Odpovedať
@strelnica Nie je potrebné uzatvárať nejakú zmluvu. Spoluvlastníctvo samo o sebe určuje pravidlá využívania a rozhodovania o veci vlastnených v spoluvlastníctve. My máme podobnú situáciu - sme 11 parciel, ktorých vlastníci sú vlastníkmi prístupovej komunukácie. Pôvodne to bolo pole, kde sa rozparcelovaním vytvorila jedna spoločná parcela, určená na výstavbu cesty a popri nej je tých 11 stavebných parciel. Zmluvu sme nespisovali žiadnu, ale poverili sme jednu právnickú osobu na výstavbu cesty a inžinierskych sietí (voda, kanál, elektrina, plyn, chodník, verejné osvetlenie). Nie že by som spochybňoval tvoje schopnosti, ale nemyslím, že to sami dáte. U nás si to niektorí mysleli, no po 2 rokoch to vzdali a poverili tým niekoho znalého. K tej výstavbe budete potrebovať projekt cesty, sietí, potom vybaviť stavebné povolenia na všetky osobitne (cesta, voda a kanál a osobitne povolenie na plyn a elektrinu). U nás to bolo 5 stavebných objektov. Tá právnická osoba zastupovala všetkých vlastníkov. Teraz po dokončení a skolaudovaní všetkých komunikácií a sietí sme ich spoluvlastníkmi. Neviem čo chceš upraviť tou dohodou, veď právo prechodu máte všetci, povinnosť starať sa a financovať opravy cesty budete mať po dokončení tiež všetci. Jedine, kde vidím riziko, je proces výstavby a jej financovania. Ak sa niektorý z vlastníkov zatne a prestane financovať, alebo nebodaj zomrie a potomok nebude mať záujem o dokončenie, sietí, tak zvyšný budú mať problém. My sme to vyriešili tak, že každý vlastník si založil účet v jednej banke, kde vinkuloval prostriedky na výstavbu cesty. Banka uvoľňovala prostriedky podľa presne dohodnutých pravidiel - napr. po predložení stav. povolenia na cestu a siete uvoľnila 50% prostriedkov. Doporučujem, aby ste sa stretli vy 4 spoluvlastníci a dohodli sa na postupe výstavby. Či si to niekto zoberie na starosť (pozor, musí to byť niekto, kto má čas, nie taký, kto je od rána do večera v práci - je to veľa vybavovania a behania), alebo tým poveríte nejakú firmu. Taktiež na spôsobe financovania. Ako som uviedol vyššie, neverte gentlemanským sľubom, že "však my to zaplatíme". Náhodou sa rozhádate a bude po ceste. Na začiatok by ste sa mali zložiť na projekt. Potom podľa projektu zohnať cenové ponuky a podľa cenových ponúk vyzbierať peniaze alebo ich vinkulovať, ako som hore uviedol. Je to zdĺhavý proces, u nás to trvalo takmer 5 rokov do kolaudácie.
Odpovedať
Dakujem pekne za reakcie. Dohodu samozrejme dame vypracovat pravnikovi, len predpokladam, ze on tam naformuluje to, co mu my povieme, ze tam chceme mat. Je to len maly pozemok, nie je to az taka komplikovana situacia. Siete budeme riesit vramci vystavby dvoch rodinnych domov (nas a dalsich spolumajitelov), dalsi sused uz ma dom postaveny a siete poriesene z inej strany, dalsia vystavba sa v najblizsich rokoch neplanuje.
Odpovedať
@strelnica či malý pozemok alebo veľký - je to rovnaké, ak chceš stavať cestu a siete. Akurát dlhšia cesta stojí viac. Naša cesta má niečo vyše 100 metrov. Papierovačky a vybavovania sú rovnaké. Držím palec, aby ste do po roku nevzdali. A ak to robíte iba dvaja - to bude dosť drahé. Ale daj vedieť, ako ste dopadli a prípadne ako pokračujete. Som zvedavý.
Odpovedať
A čo tak odpredať pozemok pod plánovanou komunikáciou obci za 1€ a nech už obec sa stará ?
Odpovedať
@fural ... a legenda hovorí, že vlastníci čakajú na cestu dodnes.... =-) :-D :-D :-D A ty si myslíš, že dnes obce riešia výstavbu ciest a sietí? Tie časy už skončili. Áno, obec odkúpi za 1 €. Ale hotovú cestu spolu so sieťami. Aj to iba skolaudovanú.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?