Ako kurite s akumulacnou nadobou (1200L)?

Dobry deň Chcem sa len spytať ako pouzivate akumulačnu nádobu ,resp akým spôsobom ju pouzivate a vykurujete ?? Vykúrite, napr na 80 stupnov ,potom ju uzavriete a kúrite na priamo a nádobu pustite otvorite napr. ráno keď idete do prace ,alebo keď proste vyhasne ? Alebo kúrite sučastne aj do radiátorov aj do akumulačky?? Dakujem
Odpovedať
@jankooo Kotlom vykurujem priamo 1000l AN. Termostaty spustaju podlahovku alebo radiatory, podla nasatavenej teploty. Nic nezatvaram neotvaram, do kotla prikladam podla teploty vody v AN.
Odpovedať
Ahoj sp4jo.Dakujem za odpoved ..mas kurenie samospadom?,alebo bez a regulujes cerpadlami?Mas zvlast vetvu aj cerpadlo na podlahovku a dalsiu vetvu z akumulacky do radiatorov s dalsim cerpadlom?Alebo spolocnu?Kurenie iba na tuhe palivo alebo aj plyn?
Odpovedať
@jankooo Ked vypadne elektrika tak samospadom mozu ist radiatory ked otvorim jeden ventil a ide voda priamo donich. Inak radiatory aj podlahovka ma zvlast cerpadla + zmiesavacie ventily, a este jedno cerpadlo je medzi kotlom a AN. Kurenie mam iba na tuhe palivo, kedze plyn mam cez cestu a muselo by sa pretlacat.
Odpovedať
@sp4jo ok,dik Ja mam praveze bez samospadu aj kurenie aj akumulacku cize cerpadla musia byt ale kedze mam zalozny tak je mi to v podstate jedno. Na tu akumulacku sa pytam preto lebo prevadzkujem oba sposoby vykurovani ale neviem ktory sposob je ten "spravnejsi'Ide mi o tom ze ked to necham tak ako pises ty tak sa mi po vyhasnuti vyrovnava teplota s kotlom a jednak v kotolni velke teplo,ktore uteka cez kotol a potom mi nepotiahne kurenie v dome tolko kolko by som potreboval ked som mimo ,a ked nahodou este aj kurim (realne)na nizsiu teplotu (a neuzavriem akumulacku) ako mam nahriatu akumulacku tak mi na kotli dusi,dechtuje lebo teplota sa prenesie s akumulacky do kotla a cez retiazkovy regulator mi uzavrie privod vzduchu... A zase kurit napriamo sa moc neda kedze kotol ma 24kw co je na 3 radiatory +cca 90m2 vela (ale + 1200 L akumulacku akurat) a kazdu chvilu sa mi prevari kotol ...takze musi byt velmi previdavy..a tak preto hladam a zistujem ako to maju strechari pozapajane a ako akumulacky pouzivaju..Dakujem
Odpovedať
@jankooo Asi chapem tvojmu problemu. Ono ja sa snazim kurim a prikladam tak, aby som zohrial vodu v AN co sa da pekne odsledovat na 4 teplomeroch, napr ked mam na druhom odspodu teploty 80 c tak neprikladam vobec nic a pahreba viacmenej dohreje zvysok vody a ked aj nie tak sa nic nedeje... Proste nesnazim sa stoj co stoj vykurit celu akumulacku. Keby si mal cestu do Beluse tak sa kludne mozes prist kuknut ako to mam doma :-)
Odpovedať
@jankooo Prispejem ti svojou technológiou kúrenia. Kúrim v splyňovacím kotlom 25 kW, AN 1000 l, zmiešavací ventil a radiátory. AN mám ku kotlu pripojenú paralelne, to znamená, že sa do nej ukladá len nadbytok tepla z kotla. Pri terajších vonkajších podmienkach (cca vonku 0 C, dnuká 23 C) nádrž vyhrejem za 4 až 5 hod. na teplotu hore 90 C, dole 80 C. Kúrim na plný výkon kotla. Po dosiahnutí požadovaných teplôt AN ručne odstavím a kotol ochladím pod 80 C cez bojler 150 l a kúrenie. Ďalej už neprikladám resp. ak tak len pri nízkych vonkajších teplotách. Kotol po odstavení AN ešte kúri cca 3 hod. Nakoniec kotol vypne keď teplota na komíne klesne pod 60 C. Čerpanie tepla z nádrže vykonávam cez elektroventil, ktorý je ovládaný spínacími hodinami podľa časového plánu. Náväzne na tento plán pracuje aj čerpadlo ovládané izbovým termostatom. Čerpadlá počas kúrenia v peci nikdy nevypínam. Kotol nádrž ( počas čerpania tepla z AN) neochladzuje, v tom mu bráni termostatický trojcestný ventil na spiatočke.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 na aku teplotu kuris v kotli ked mas v nadrzi 90 stupnov?
Odpovedať
OK,Dakujem ked niekedy pojdem tou stranou tak rad sa pridem pozriet...A este ta poprosím ,asi mas teda aj podlahovku aj radiatory zapojení na jednu vetvu ak som dobre dedukoval keďže píšeš že mas 4 teplomery. Keby si mal 2 vetvy+ kotol tak by si mal obsadených cca 10 vývodov z AN. A inak ani tomu ohrevu ,resp.”fyzike “ ohrevu vody vôbec nerozumiem keďže ja ma iba dva teplomery,jeden hore,druhý dole a väčšinou mi to nahrajte na viac stupňov hore ako dole ale stalo a stáva sa mi že mi to občas nahreje viac dole ako hore...,ale preco to fakt netuším..
Odpovedať
@pepe16 nastavených mám 90 C, t.j. maximum, ale v skutočnosti to prechodne vždy skočí na 91 až 93 C. To je kritický okamžik kúrenia, treba sledovať.
Odpovedať
Inak este by som doplnil ,kurim klasickým kotlom na drevo a kúrenie je usmerňovane cez 3cestny ESBE ventil kde si vlastne ja zvolím (ručne 🙁) či pojde teplo do nádrže alebo do radiátoru alebo teda pomer akým sa ma teplo deliť...
Odpovedať
@jankooo ano podlahovku a radiatory maju kazdy svoju vetvu a svoj zmiesavaci ventil. Z AN mam obsadene 4 vyvody, dole spiatocka hore stupacka a v hornej tretine vstup z kotla no a + mam v 4 teplomery, na foto je to vidno... Inak neviem ako ti moze najskor nahriat vodu dole ako hore, tepla voda by mala byt hore a aj ked sa AN ochladzuje tak najskor dole a hore az nakoniec.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 a aky kotol.? Ja mam vigas,stary,a mam tam problem ze kotol mi ukazuje 85stupnov a prvy teplomer na kotli 79 stupnov.V AN som nevidel vyzsiu teplotu ako 75 st. No kurim zatial iba dva tydne,no javi sa mi to tak ze ten kotol proste ukazuje inu teplotu aka tam v skutocnosti je.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpovedať
@pepe16 ja mám tiež Vigas, už piatu zimu. Ten rozdiel teplôt je dosť vysoký, treba asi zlepšiť kontakt teplomeru v jímke.
Odpovedať
sp4jo,pozeram ze tie teplomery nemas vo vyvodoch z AN.Alebo ano?To potom znamena ze mas vyvody vo viacerych osiach.Ja mam vsetky nad sebou v jednej osi.A uvazujem ze by som dal to zapojenie prerobit .V prvom rade aby som mal kurenie do akumulacky samospadom,asi budem musiet zasekavat spiatocku do podlahy ale aj tak neviem ci mi potom tiez nebude tu teplotu z akumulacky vraciat do kotla a tie samostatne vetvy zvlast na podlahovku a zvlast na radiatory ,to by som chcel aj ja ale neviem ci to bude vobec mozne kedze mam aj "zalozne" kurenie na plyn ktore sa spusta automaticky ak teplota poklesne pod nastavene minimum ( a toho by som nerad akokolvek zasahoval,mam v nom ohrev TUV) ale to sa mi este nikdy nestalo,akumulacka nikdy tak nevychladla aby mi teplota klesla na 18 stupnov.Kurenie mam sice nove ,zapajal som asi pred 2-3 mesiacmi ale az teraz prichadzam na to ze akumulacka je fajn vec ale nemam to asi dotiahnute kedze mi to vracia teplotu do kotla a vlastne kotol sa stava radiatorom.. A to obcasne porusovanie fyzikalnych zakonov pri nahrievani akumulacky neviem , mozno je sposobene premiesavanim cerpadla a mozno urcitej odchylke teplomerov,horny je kapilarny ,spodny je prilozny..fakt neviem
Odpovedať
@jankooo No tie teplomery su v jednej osy, neviem preco dalo fotku takto, vkladal som ju normalne :-) Inak su vo vyvodoch a poskytuju pekny prehlad o nakureni.. No nechcem ta strasit, ale akumulacka samospadom ti fungovat asi nebude, mozno keby si ju mal nad kotlom v druhom podlazi.. Trosku nerozumiem ako ti moze vracat teplu vodu do kotla, to jedine zeby si kuril az tak ze je AN vykurena, ale to mi pride zbytocne...
Odpovedať
@sp4jo mohla by som sa opýtať ako dlho ti trvá kým nahreješ vodu v nádobe na 60 stupňov? Manžel rozmýšľa že by sme si tiež zaobstarali túto nádobu. Odkedy sme zateplili tak máme zbytočne silný kotol na tuhé, že by sme ho takto využili...
Odpovedať
@sp4jo .Ano ,su na fotke v jednej osi ale ja mam na akumulacke vsetky vyvody v jednej osi (12 otvorov)aj na pripadne teplomery aj na privody a vyvody.. Myslis ze nebude fungovat akumulacka samospadom?Dedukoval som ze ano kedze v pracovni na tej istej urovni ako mam kotol(nu) som mal aj stale mam klasicky radiator a fungoval a hrial ako mal aj ked som mal este povodne hrubotrubkove ,beztiazove kurenie... Preco by nemalo fungovat?Ci prave preto ze bude pripadna spiatocka do kotla zasekana do podlahy ? A k tomu "Trosku nerozumiem ako ti moze vracat teplu vodu do kotla, to jedine zeby si kuril az tak ze je AN vykurena, ale to mi pride zbytocne..." ved o tom to vlastne cele je ze vlastne neviem ktory zo sposobov pouzivania AN je vlastne "košer".Ale na viac ako na 80 stupnov ju nikdy nenahrievam a ked sa rozhodnem ze je nabita a chcem ju zavriet aby som si teplo v nej uchoval tak neviem kam z momentalnym teplom,na tie 3-4 radiatory je to v tej chvili vypnutia nadoby strasne vela a nie je ho kam pustit...a hned sa zenie teplota ku 100fke..
Odpovedať
@hrmawica na 80 ma zohriate za 4-5 hodin. @jankooo No stou samotiazou kotol s AN fungovat to mozno bude, ale pre mna ako zmaturovaneho kuchara je to tazko odborne posudit :-), skor si myslim ze ak to aj funguje, tak je skor ziaduce aby nejake to cerpadlo transportovalo vodu do kotla a napomahalo k zohrievaniu vody a optimalizovaniu ucinnosti kotla. Skus sem hodit nejake to foto kotolne ze ako mas co pozapajane, a mozno aj fundovany odbornici ti budu vediet poradit...
Odpovedať
@sp4jo .no ved to ,ja som tiez strojar,nie kurenar.Foto nepojde,je to neodfotitelne,kotol v jednej miestnosti a nadoba na opacnej strane miestnosti s trubkami ponad dvere,skor skusim nacrtnut schemu.. A tomu nahrievaniu,ja 1200L nabucham za 3-4 hodiny ale max na 70 ,viac nenahrievam ,bud vypinam cerpadlo k akumulacke a uzavriem gulaky alebo necham vyhasnut bez uzavretia AN a potom mi to kuri aj do radiarov aj podlahovky alebo aj cez samotny kotol a skor sa my vybije kedze v kotolna je vyhriata aj na 25-27 stupnov a na vyhasnutom kotli mi ukazuje skoro tu istu teplotu ako je momentalne v akumulacke..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?