Počítačový stôl - s výsuvnou doskou alebo bez?

Ahojte, chcela by som si dať spraviť u stolára počítačový stôl. Respektíve všeobecne povedané pracovný stôl, ale využívať ho budem predovšetkým na prácu s počítačom. A mám dosť veľkú dilemu, či je lepší počítačový stôl s výsuvnou doskou na klávesnicu alebo je lepšie zvoliť radšej počítačový stôl bez výsuvnej dosky. Neviem sa rozhodnúť. Zaujíma ma to najmä s ohľadom na to, čo je lepšie so zdravotného a ergonomického hľadiska. Chcem si dať ten stôl spraviť tak, aby práca na počítači mala čo najmenší negatívny vplyv na moje zdravie (chrbtica, zápästia, ruky, oči, atď.). Stôl bude mať šírku cca 140 cm. Čiže aj tá výsuvná doska by bola dosť široká. Ešte neviem, akú bude mať hĺbku, lebo to bude závisieť od toho, či bude mať výsuvnú dosku na klávesnicu alebo nie. Ak bude mať výsuvnú dosku, tak hĺbka bude cca 55 cm a ak nebude mať výsuvnú dosku, tak hĺbka bude cca 75-80 cm. Výšku tiež ešte presne neviem, najprv si chcem ešte kúpiť otočnú kancelársku stoličku a potom sa podľa nej pokúsim odmerať tú výšku tak, aby mi to dobre sadlo na moju postavu. Ale tá výška bude tiež samozrejme čiastočne závisieť aj od toho, že či bude mať ten počítačový stôl výsuvnú dosku na klávesnicu alebo nie. Zaujímali by ma Vaše názory a skúsenosti, že či je lepší stôl s výsuvnou doskou na klávesnicu alebo bez nej. A tiež ma zaujíma, že aké ďalšie parametre sú pri počítačovom stole dôležité - na čo by som nemala zabudnúť, keď si ho budem objednávať u stolára. Vopred Vám ďakujem za Vaše názory, postrehy a skúsenosti :)
Odpovedať
Ak chces pozerat na zdravotne hladisko, tak si myslim, ze ani nie tak stol,ale kvalitna stolicka je dolezita. Ta sa stolu da vyskou prisposobit
Odpovedať
ja by som volila jednoznacne vyskovo nastavitelny stol - tak aby sa pri nom dalo stat aj sediet. mame take v praci a je to vyborne riesenie :-)
Odpovedať
@sandrila obycajny co najvacsi, vysuvna klavesnica urcite nie, odporucam do L kde sa vies vtlacit a mat celu ruku polozenu na stole. http://www.zive.cz/clanky/pocitacovy-...
Odpovedať
Mal som s výsuvnou doskou na klávesnicu. Blbosť na n-tú. Nikdy viac. Kúp ako sysell poradil.
Odpovedať
@majki555 Ahoj majki555, samozrejme, že aj stolička je dôležitá - ako som už písala aj tú si idem kúpiť. Už mám predbežne aj jednu vybratú. No a teraz riešim ten počítačový stôl - podľa mňa je aj to dôležité. No a pritom stole som sa jednoducho zasekla na dileme, že či výsuv na klávesnicu alebo nie. Neviem sa rozhodnúť. A keď už si ten stôl idem dať spraviť u stolára, tak si chcem dať aj výšku toho stola na mieru - čiže tak ako mi to vyhovuje podľa mojej postavy. Stolička sa dá síce stolu výškou prispôsobiť, ale to prispôsobenie môže mať potom aj svoje negatíva - napríklad nohy, ktoré nedočiahnu na zem. Takže najideálnejšie určite je, keď je ten stôl vo výške vyhovujúcej mojej postave. Už sa mi raz stalo na jednom podnájme, že stôl bol príliš vysoký a síce som si k tomu prispôsobila stoličku, ale nohy som mala potom vo vzduchu (nedočiahli na podlahu) a musela som to riešiť všelijakými zrolovanými koberčekmi, prípadne krabicami, ktoré som si musela dávať pod nohy. A nebolo to teda veľmi pohodlné ani zdravé, lebo nohy majú byť pevne opreté o zem a zároveň tak aby boli kolená v 90-stupňovom uhle.
Odpovedať
Profilova fotka
@alamahapalamlaa a aj to vyuzivas to ze mozes za tym stolom aj stat? Tiez som rozmyslal nad takym stolom len ci to naozaj aj vyuzijem
Odpovedať
Profilova fotka
hlavne treba tu kvalitnu sedacku a myslim ze je zbytocne kupovat stol s vysuvanim na klavesnicu. Ked som bola mlada sme doma taky maly ale vzdy som si tu klavesnicu aj tak dala na stol hore
Odpovedať
nepoznam nikoho, kto by realne vysuv na klavesnicu vyuzival, mne to tiez len vzdy zavadzalo.
Odpovedať
Urcite bez vysuvu. Tie "pocitacove" stoly s vysuvom a nebodaj s "polickou" na PC su atrapy a nie stoly. Na pracu treba poriadny obycajny pevny stol s dostatocnou hlbkou 75-80 cm. Vyska moze byt mensia ako pri pisacom stole, nejakych 72-74 cm. Horna doska musi byt pevna, aby sa neprehybala pod vahou monitora.
Odpovedať
dobre je ked doska je z masivneho dreva alebo aspon dyhovanej latovky. ruky položene na dreve a pod. je uplne niečo ine ako na drevotrieske a pod.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuxomt presne tak, tie stoliky su o nicom. Radsej nejaky kvalitny ako si ty napisal a je to urcite lepsie riesenie ako stolik so vsetkymi moznymi vysuvnymi doskami
Odpovedať
@sandrila tak ako ti radili už vyššie, obyčajný stôl. Nepíšeš akú výšku stola potrebuješ. Ale stolová doska, to máš tak 30 EUR, stolové nohy to je tak 15 - 20 EUR. A radšej ostatné peniaze vraz naozaj do kvalitnej stoličky. Ak na to máš kľudne aj Spinalis.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@norbilahky samozrejme ze to vyuzivam :) urcite odporucam
Odpovedať
Profilova fotka
@alamahapalamlaa taky stol je super mat, aspon tak neboli chrbtica:-) uz ho dlho pouzivas?
Odpovedať
@jozefvarok priblizne rok a pol :)
Odpovedať
Ahojte všetci, ďakujem Vám za názory a komenty. Prečítala som si aj ten článok, ktorý sem dal sysell. Ako hlavnú nevýhodu výsuvnej dosky tam uvádzajú, že nie je dosť široká na to, aby sa tam zmestila klávesnica a myš (a že tam nie je dostatočne veľká medzera, aby sa dala výsuvná doska zasunúť aj s myšou pod stôl). Ak by som si dala urobiť stôl aj s výsuvnou doskou, tak určite by som si tú výsuvnú dosku dala spraviť dostatočne širokú na to, aby sa tam pohodlne zmestili obidve tieto veci (a tiež s dostatočnou medzerou), keďže inak by to naozaj nemalo zmysel, takže toto negatívum výsuvnej dosky by bolo tým pádom úplne eliminované. Merala som výšku stola, akú by som asi potrebovala (ak by to bol stôl bez výsuvu) a vychádza mi to tak, že by som potrebovala na prácu s počítačom výšku stola 65-66 cm. Som nižšej postavy - mám cca 165-166 cm. Ale tá výška stola 65-66 cm sa mi zdá zas dosť nízka na akúkoľvek inú prácu než je práca na počítači (čiže napr. klasické písanie, kancelárska práca, príp. nejaká tvorivá umelecká práca, jednoducho akákoľvek iná práca okrem práce na počítači). Síce ten stôl plánujem využívať v prevažnej miere na prácu s počítačom, ale v menšej miere ho budem určite používať aj na iné činnosti. Preto sa mi zdá, že v takomto prípade by mohla mať tá výsuvná doska svoj zmysel a mohla by celkom šikovne riešiť túto situáciu. Výsuvnú dosku by som si dala spraviť cca do výšky 65-66 cm a hlavnú dosku stola by som si dala spraviť cca do výšky 72-73 cm. Takže, keď ukončím prácu na počítači a pôjdem robiť nejaký iný typ práce na stole, tak výsuvnú dosku jednoducho zasuniem a môžem pracovať na doske stola, ktorá je o niekoľko cm vyššia a teda je výškovo vhodnejšia na iné typy prác. Čo vy na to? PS: @alamahapalamlaa: Myslím si, že doma by som to státie za stolom nevyužila. V práci asi áno, ale doma pochybujem. Ale ďakujem za tip :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@alamahapalamlaa tak super, pozriem sa po nicom takom :)
Odpovedať
@fuxomt uf to co mas za monitor? Este CRT? Ze sa prehyba doska.... :-D @sandrila Bez vysuvu - lakte a predlaktia cele polozene, pri pisani na klavesnici, na stole.... Ak nieje, zvyknu bolievat zapastia...
Odpovedať
@sandrila alebo, ak nieje dostatocne hlboky stol, volit stolicku s opierkami: http://www.skolachrbta.sk/uploads/8/4...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
išiel by som rozhodne do nejakého špecializovaného štúdia, pretože akonáhle u toho stolu máš sedieť dlho, tak sa je to lepšie si pokojne aj priplatiť, hlavne aby sa ti nekřivila chrbát atd ...
Odpovedať
caute, ja som si vysuv na klavesnicu a stol domontovala sama a vyuzivam to. Mam tak viac miesta na bordel na stole. I ked...asi to nie je najzdravsie...nemyslim ten bordel ale ulozenie ruk, laktov a podobne. Dolezita je urcite aj stolicka. O Spinalise som pocula, ze to je na 99% marketing, vyskusala som a viac menej som si to aj potvrdila. Potom som narazila na stolicky Therapia a na tych sa sedi dobre, i ked to chce chvilku casu aby si clovek zvykol. http://www.stolickymix.sk/eshop/stoli... uz ste aj vyssie pisali tusim o stole, ktory ma moznost nastavitelnej vysky a to sa mi zda megadobre. To by som chcela vyskusat. Casto sa mi stava, ze mam nutkanie vstavat od stola a poskakovat pri nom ked nieco riesim :-D
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?