Prasknuty poter

Zdravím. Poter bol vyliaty 06/2019. Teraz v septembri som prvýkrát spustil kurenie a dal režim sušenia. Cca 3 dni držalo 45° vodu. Potom postupne po 6 hodinách znižovalo teplotu o 3 stupne. Následne asi 1 deň po skončení susenia som počul puknutie. Nič som nevidel, ale asi po 2 dňoch som našiel prasklinu. Tu chcem zaliať živicou a spojiť spojkami. Zaujímalo by ma, či by nebolo dobre, aby som poter narezal v prechodoch do izieb (chodba, 2x detská, spálňa), aby sa táto situácia neopakovala. Akurát sa obavam toho, že na trubke podlahoveho kúrenia (Henco Pexc 17x2) nie je na týchto prechodoch chranicka (ani pod prasklinou nie je). Trubka je položená na 22cm eps 150s. Osobne si myslím, že ak by došlo k pohybu, tak poter by trubku zatlacil do EPS. Čo myslíte?
Odpovedať
@xkodiakx ked majstri dokoncili poter tak mali prichystany taky plech, a do mokreho betonu urobili tenku ryhu-diletaciu. Neviem si to predstavit robit potom( a cim-flexou?), to mozno spravis povrchovo -2-3cm.
Odpovedať
Cement poter davam dilatovat v mieste buduceho prahu vzdy, za cerstva. Anhydrit napr v 100m² byte s radiatormi nedilatujeme jednotlive miestnosti (dovoluje to napr TP baumit) ale v pripade anhydrit+podlahovka ziadam dilataciu vzdy. Ty zober flexu a narez cca s min 1-2cm rezervou nad rurkami kazdu miestnost v mieste buducej zarubne/prahu. Vytvoris tak riadenu prasklinu ak by doslo k pnutiu. Ja tiez nemam na systemovej doske podlahovky chranicky v mieste prahu. Rurka naplnena vodou je tak huzevnata a odolna ze sa nie je coho bat. Samozrejme ak nemas v podlahe vacsie hrubky TI, kde hrozi vacsie "stlacenie" TI a tym padom su rurky viac namahane na strih. U mna to je 5cm xps a systemova doska. Na viac nebol priestor, rekonstrukcia
Odpovedať
Profilova fotka
kúrili ste na vysokú teplotu, rovnaký efekt splní aj nižšia teplota za dlhšiu dobu. Karbofréza je koledovanie o prieser, už tam dilatačku máte. opravovať netreba.
Odpovedať
@jan45 každopádne anhydrit, alebo všeobecne poter bez dilatacii by som nikomu už neodporúčal. Dokonca firma co to realizovala ma presviedčala, že pri anhydrite na dilataciach netreba chranicku na podlahovku. Ale fakt premýšľam, že by som to na viacerých miestach narezal, aby tie tlaky neboli také veľké ako na tomto jednom mieste, kde to puklo.
Odpovedať
Profilova fotka
@xkodiakx rozmýšľate pod tlakom, ukľudnite sa a prečítajte moju radu znovu. Nepíšem o detailoch, ale rešpektujem fyzikálne zákony a aj mám s tým väčšie skúsenosti.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?