OSB dosky na rošte

Rekonštruujem cca 60-ročný dom a dostal som sa k rekonštrukcii podlahy v 2 izbách (obe podpivničené). Momentálne je tam škvara (na betóne), v nej sú drevené hranoly cca 12x12cm (v dobrom stave, zdravé) a na nich priskrutkované k hranolom 15mm OSB dosky, jedna vrstva. Keďže hranoly sú od seba 80-90 cm tak je jasné že tie OSB dosky sa pod nimi miestami (napríklad pri chôdzi) trosku prehýbajú, keďže na niektorých miestach ta škvára nedosahuje až úplne po OSB. Tiež potrebujem podlahu zdvihnúť o cca 4,5 cm aby som sa dostal na úroveň v chodbe a mohol dať plávačku do týchto miestností. Rozhodol som sa teda staré OSB vybrať, kolmo na hranoly priskrutkovať laty 3x5 cm vo vzdialenostiach od seba cca 30 cm a na tieto laty dať staré OSB dosky (vybral som zatiaľ na skúšku dve, sú v dobrom stave) a na tieto staré OSB dosky do kríža dať ďalšiu vrstvu nových 15mm OSB dosiek. Do 30 cm medzier medzi latami dám 3cm hrubý styrodur. Tým získam 4,5cm ktoré potrebujem. Mám ale niekoľko nejasností, možno tu niekto poradí: - dať pod laty na škvaru geotextíliu? Niektorí to radia, iní že je to zbytočné... Neviem.... - je potrebné laty pred použitím niečím namoriť či inak ošetriť? - laty ktoré budem dávať nie sú suché. Nie sú vyrezané na píle "včera", ale suché určite nie sú. Nebude to vadiť, nebude to drevo pracovať a prípadne krútiť sa a spôsobovať nerovnosti podlahy? Predpokladám že na jeseň sa začne v dome kúriť a aj bývať. Plávačku by som chcel dávať o cca mesiac. - priskrutkovať 2 vrstvy OSB dosiek k latám alebo len jednu OSB dosku k druhej (tej pod ňou) a tie nechať voľne plávať na latách/styrodure. Ja som skôr za priskrutkovanie k latám, ale ak sú nejaké vážne dôvody nechať to voľne plávať tak to nechám voľne plávať. Aj keď sa trošku bojím, že ak niekde laty nebudú úplne v rovine a napríklad nejaká lata ktorá bude medzi dvoma inými latami bude o pár milimetrov nižšie (nemalo by sa to stať, ale čo ak náhodou), tak na danom mieste môže pri chôdzi podlaha trošku klesnúť čo časom nebude robiť dobrotu... - je potrebné dať parozábranu? Ak áno, kde? - prípadne nejaký iný názor čo urobiť inak? Vďaka
Odpovedať
tipujem ze od spodku to nieje nijak izolovane, takze foliu urcite nie ani geotextiliu by som nedaval, naco by tam bola tak isto ten styrodur, no neviem, ci bude vlhkost pustat dalej hore ...ale asi je to cele fuk ked tak bude natom osb ... skvara bola uplne sucha ked ste to otvorili ? pytam sa lebo tiez som mal skvaru na zemi ubitej priamo a v nej hranoly a natom uz len drevena podlaha ta neprezila a skvara vyzerala byt sucha ale az ked som to nechal otvorene vetrat som zistil co je sucha skvara 😄
Odpovedať
@shadowmilan Skvara bola sucha (ked som zistoval jej hrubku dobre sa z nej prasilo...). Je tam pod tym beton, pod tym pivnica. V pivnici nie je az tak velmi chladno, su tam + teploty aj v zime bez problemov.
Odpovedať
ked je pivnica tak by nemalo az tak vlhnut, bude v pivnici 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?