Zlá krokva: Verím klampiarovi? Diagnóza buchaním?

Ahojte ,bol u mna klampiar na nacenenie strechy a buchal kladivom po krokvach a povedal,ze jedna je zla,zatial ziadny pred nim toto nerobil ,mozem mu naozaj verit ze ta krokva je zla len skrz buchanie kladivom po nej?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marom:

Ahojte ,bol u mna klampiar na nacenenie strechy a…
@marom jebni do nej šrobovák celou silou.. ak je zlá-hnilá, tak do nej vletí ako do masla.. ked nevletí, tak je dobrá. máš možnosť porovnať s inou, ako hlboko zapichneš rukou ten šrobovák.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marom:

Ahojte ,bol u mna klampiar na nacenenie strechy a…
@marom Ak žiaden majster pred týmto nič netestoval, ako teda môžeš predpokladať, že máš zdravé drevo na krove? Metódy overovania sú rôzne, každý má svoju.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marom:

Ahojte ,bol u mna klampiar na nacenenie strechy a…
@marom Ale ano,hnilobou( aj iným poškodením) napadnuté drevo vydáva iný zvuk. Ak má klampiar v tomto prax,tak by som to nebral na ľahkú váhu. Aj ten " test" šróbovákom može byť,len s tým,že aj by ti vliezol do krokvy ako do masla,tak to už potom ani nie je drevo. Skús šróbovákom toto,potiahni silno šróbovákom po dreve z viacerých strán na viacerých miestach. Ak na tej údajne zlej urobíš hlbokú ryhu a odletujú ti event.malé kúsky,resp.sa drolí,tak je zlá. Urob to na na začiatku,v strede,na konci. Možno nebude treba vymeniť celý kus,ale len časť. Totiž pri pílení guľatiny sa najčastejšie vyskytuje tvrdá hniloba pri koreňových nábehoch,to može byť cca do 1m. Ďalej býva guľatina úplne zdravá. Mohli to na píle priehľadnúť,keď nezrezali zoxidované čelá,vtedy by to na 100% zistili. Tesár to už v žiadnom prípade prehliadnuť nemohol. To ale býva bežná prax u mnohých,že na strechu švihnú poškodený kus. Ak však šróbovákom urobiš hladkú a nie hlbokú ryhu,tak iný zvuk súvisí s hustotou dreva,niekt.kusy možu byť z radiálneho rezu( blízko stredu),iné z tangenciálneho rezu( bližšie ku kraju), vtedy samozrejme vydáva poklep iný zvuk. A tiež niekt.kusy možu byť zo smreku,iné z jedle,čo nie je problém. Dúfam,že nie z borovice,tá sa na konštr.staticky zaťažované drevo používať nesmie. Preto test ryhou je vcelku spoľahlivejší ako poklep.
Odpovedať
Dakujem za rady
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?