Rekonštrukcia podkrovia

Zdravím, rekonštruujeme starší cca 80 r. RD. Chceli by sme úplne zobytniť podkrovie. RD má pôvodne ihlanovú strechu avšak pôvodný majiteľ tam pristaval dve manzartky (vpredu, vzadu) tam mal dve menšie izby a šikminy slúžili ako skladovací priestor. Väzné trámy, stolica zostali. My by sme chceli túto plochu podkrovia (10 x10 m) využiť najviac ako sa dá na izby (3 izby + menšia kúpeľňa) Celé podkrovie je drevené, teda strecha, podlahy, strop, no nie je veniec a pomúrnice sú rovno na tehlách. Čo s tými väznými trámami, ak by pomúrnice mohli zostať na tehlách? Dali by sa znížiť väzné trámy (aby sme ich nemuseli prekračovať)? Potrebovali by sme poradiť, či má s týmto niekto skúsenosť, či odporúčate ísť do toho aj bez venca, alebo všetko zhodiť a urobiť veniec, prípadne iné riešenie. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzana_rybenka_semianova dá sa to , treba pozrieť detaily , vyhodnotiť a urobiť úpravy. trámy sa dajú nahradiť.
Odpovedať
@zuzana_rybenka_semianova aka je výška tej stolice? Keby ze pridate izolaciu a nato dáte drevenú podlahu? Asi by ste sa buchali zas hlavami nie?
Odpovedať
@martinak15 výšky stolice od väzných trámov je 2,10m. Rozdiel medzi hornou hranou väz. trámu a terajšou drevenou podlahou 30cm.
Odpovedať
Vo vašom prípade je potrebné sa obrátiť na projektanta! Musíte mať stavebné povolenie! Ide o to, že je potrebné riešiť viacej odborných technických problémov!! Podľa môjho názoru zmena užívania podkrovia je možná. Zásah do stavebnej konštrukcie krovu sa neodporúča. Nie je možné zrušiť stolicu, ktorá podopiera krokvy. Tieto prvky sa ošetria a zabalia do sadrokartónu. Budú súčasťou podkrovia. Ďalej je potrebné posúdiť podlahu, resp. strop z hľadiska únosnosti, priepustnosti vodných pár atď. Toto Vám v podstate vyrieši projektant rekonštrukcie podkrovia. Máte veľa možností čo záleží od peňazí!
Odpovedať
@zuzana_rybenka_semianova zvážil by som, či nezačať výmenou strechy- dorobiť veniec, prípadne zmena tvaru strechy pre lepšie využitie podkrovia. Podobný dom sme my akurát teraz prerábali podkrovie a menili tvar strechy, foto nájdeš u mňa v albume.
Odpovedať
@sousedekovci89 Zmena vzhľadu stavby - strechy bez kladného stanoviska stavebného úradu sa posudzuje ako čierna stavba! Doporučujem nájsť projektanta a firmu pre realizáciu, prípadne stavebný dozor v prípade svojpomocne vykonaných prác. Ostatné postupy sa pozudzujú ako porušenie zákona!
Odpovedať
@ondrej70 ja to veľmi dobre viem, a nikde som netvrdil že to je inak. a dá sa to napísať aj bez tých výkričníkov. Opísal som len moju praktickú skúsenosť ako alternatívu možného riešenia.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?