Pochôdzny poval - náhrada existujúcich OSB dosiek

Kupili sme 2-rocny bungalov s vaznikovym krovom, skladba stropu je sadrokarton, parozabrana, mineralna vlna 30cm. Vramci podkrovia stavebnik vytvoril aj odkladaci priestor o rozlohe cca 35m2. Problem je, ze pochodzna vrstva je z OSB dosiek 22mm, pricom medzi doskami a mineralnou vlnou nie je takmer ziadna odvetravacia medzera. Dnes som jednu dosku odklopil a vata je miestami vlhka a dochadza aj k pliesni (nastastie nic vyrazne). Napriek tomu, aby som predisiel problemom v buducnosti, chcel by som OSB dosky nahradit niecim co vlkhost prepusti, neviem vsak co by bolo vhodne z hladiska ako nosnosti, tak aj zatazenia existujuceho krovu. krokvy maju rozmery 14x4,5cm a su od seba vzdialene 95cm. Kedze vlna je zarovno krokiev rad by som vytvoril vyvyseny rost na ktory by som nasledne priecne pokladal dosky aby som vytvoril odvetravaciu medzeru, ktora teraz chyba a vlhkost mohla unikat aj do stran. Vedel by mi niekto prosim poradit ake drevo, akej hrubky a v akych rozostupoch pouzit na rost a pochodznu vrstvu? Dakujem za rady
Odpovedať
@kyleah namiesto OSB tam daj 2cm hrube dosky a medzi nimi nechaj medzery.Alebo lacnejsia vatianta.Vykruzit dostatocne mnozstvo cca 2vm dier do jestvujuceho OSB
Odpovedať
@marcel714 kolko je to dostatocne mnozstvo? pri 35m2 sa aj zblaznim z tolkeho vykruzovania 🙂... A 2cm dosky z akeho dreva aby to malo dostatocnu pevnost ale nebolo prilis tazke. Dakujem
Odpovedať
Ahojte, ozivujem tuto moju temu. Skor by som sa rad vydal cestou vymeny OSB za drevo. Vie mi niekto poradit konkretne drevo (smrek, jedla...), hrubku (nie je 2cm pri rozostupe vaznikov 1m malo?), tak aby nebola prekrocena objemova hmotnost oproti sucasnym OSB. dakujem
Odpovedať
Daj si narezať na píle dosky a vymeň ak chceš,ukladaj ich k sebe,keď zoschnú vytvoria sa medzery,aspoň ja som to tak robil.Ty tam už máš osb,škoda ich vyhodiť,skôr by som išiel cestou už spomínaných dier,alebo vytvoril pod osb-čkami prevetrávaciu medzeru.
Odpovedať
@yakuza aku si prosim pouzil hrubku dosiek a ake je to drevo? dakujem
Odpovedať
Smrek 2,5 cm
Odpovedať
Ja by som na tvojom mieste iba priskrutkoval stresne laty na tie hranoly, na ktorych lezi OSB .. rozmer aky uznas za vhodne, minimalne 5cm .. tym by som zvysil celu konstrukciu a naspat by som to zaklopil OSB doskami s medzerami medzi sebou, ak si velky detailista a perfekcionista, vykruz v kazdej doske aj par dier... podla mna ucel to splni a nebude to financne narocne ..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?