Pochodzia povala - ako + zateplenie strechy

Chcem poprosit o radu, overenie postupu. Budem sa stahovat do starsieho domu, ktory ma povalu nepochodziu. Medzi tramami je izolacna vlna, zo spodu je sadrokarton, ako plafon izby. Chcel by som spravit nasledovne: - spravit z impregnovanych stresnych lat (vyska 5cm) na celej povale "rost", na ktory nasledne nabijem dosky (hrubka 2,5cm), pricom medzi doskami necham 2-3mm medzeru, koli zabezpeceniu "odvetrania". Medzi vatou a doskami vznikne odvetraci priesor vo vyske cca.5cma, ako su vysoke stresne laty z ktorych vytvorim rost. Tym sa stane povala pochodzou, bude urcena len na odkladanie veci, nie ako obyvany priestor - zaroven chcem zateplit samotnu strechu nad povalou, Momentalne je pod skridlou a latami parozabrana, ziadna izolacia. Chcem medzi krokvy dat izolacnu vlnu (skridla-parozabrana-izolacna vlna) a na nu este parozabranu, ktoru by som prichytil zopar latami + sponami o krokvy. Nasledne uz nepojde ziaden sadrokarton ani nic podobne. Je tento postup podla vas vporiadku? nemam so zateplovanim skusenost a nerad by som tymito krokmi sposobil nejaky problem, pridu mi vsak spravne. vdaka za kazdu radu
Odpovedať
@bmkt podla mna zateplovat strechu medzi krokvami je zbytocnost hlavne ked to bude sluzit na odkladanie. radsej by som zateplil podlahu podkrovia a speavil rost na to dosky aby to bolo pochodzne a iba tam kde chces mat miesto na odkladanie. je tu o tom viac tem s popisom postupov. skus najst a precitat.
Odpovedať
@bmkt podlahu som vyriešil podobne k tej streche sa neviem vyjadriť 😂
Odpovedať
@bmkt tá skladba podlahy bude dobre. Pod škridlou je zrejme paropriepustná poistná hydroizolácia, taká látková. Či tam máš lesklú igelitovú parozábranu? To asi nie. Aký je dôvod zateplenia strechy? Ak povalu uzavrieš parozábranou, musíš zabezpečiť jej pravidelné vetranie
Odpovedať
@jakino ano, taka latkova je pod skridlou... nad zateplenim uvazujem koli lepsiemu tepelnemu odizolovaniu izieb na poschodi a zaroven zvyseniu teploty v podkrovy, kde budu odlozene veci, aby sa neposkodili chladom a vlhkostou
Odpovedať
@bmkt ako som už písal, ak to uzavrieš parozábranou, budeš tam musieť pravidelne vetrať. Radšej by som volil difúzne otvorenú skladbu. Napríklad medzi krokvy vatu a z vnútornej strany drevovláknitú dosku a to je všetko. Alebo namiesto drevovláknitej dosky dať drevotriesku, OSB-čku, alebo tatranský obklad, či palubovku. Pri difúzne otvorenej skladbe nebudeš musieť podkrovie vetrať
Odpovedať
@jakino cize ak tomu spravne rozumiem, ak dam medzi krokvy vatu a neuzatvorim to z vnutornej strany parozabranou, ale napr. OSB doskami tak je to OK? Moze to pripadne ostat uplne otvorene, napr. len poistne spagaty, aby vata casom nevypadla(ako som pisal, podkrovie nebude obyvane)?
Odpovedať
@bmkt OSB je tiež parozábrana, resp. parobrzda
Odpovedať
@bmkt môže to ostať aj zvnútra nezaklopené, len vata medzi krokvami, len je otázne, ako je spravená tá poistná hydroizolácia. Ak je spravená tak, že cez povalu neprefukuje vietor, stačí dať medzi krokvy len vatu a špagátiky. Ak teraz prefukuje cez povalu vietor, treba najskôr uzavrieť tou istou fóliou špáry, ktorými prefukuje a až potom dať vatu. A bolo by dobré popreliepať na to vhodnou páskou aj spoje tejto fólie
Odpovedať
povala je "uzatvorena", neprefukuje cez nu. Dam teda vatu medzi krokvy a poistim spagatikmi... dakujem za rady
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Trosku som zmateny zo statiky v tejto teme. Spominaju sa 5 cm laty a ziadna hustota ani rozpon, mne sa to zda malo. Potrebujem aby to unieslo cloveka, nejake odlozene veci a samozrejme zospodu zavesene sadrokartony, povedzme tak 200 kg na stvorec max, ale musim preklenut rozpon do 3,6 a miestami 4 m (to je vo vzdialenejsej casti povaly, takze ostane asi uplne nevyuzite). Polovica je pouzitelna, druha polovica bude tak nizka ze sa tam bude dat iba plazit, takze staci aj mensia nosnost. Rozmyslal som nad BSH kedze to vraj umozni mensie rozmery, pripadne KVH. Existuje nejake pravidlo ako to nadimenzovat bez toho aby som to musel nejak experimentalne overit?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?