Ako riešiť nedodržanie vzdialenosti pri výmene plota?

Popisem situaciu:v mieste kde mame pozemky mame sucasny typ oplotenia(vid foto),klasika pletivo...sused(inak rodina ktora nemoze prezit ze sa nam podarilo odkupit aj dalsie pozemky) chce vymenit oplotenie za plot ktory sa sklada (vid foto)... Uz teraz,sucasne oplotenie je na hrane,nakolko mame mat cestu 3metre a stply plota su na 2,90 a podobne....beton v ktorom su zarazene stply je na nasej strane... Teraz otazka,ak sa mi sused strepe do mojho pozemku hoc aj centimeter co mozem robit kam sa obratit? Sud?stavebny urad?co s tym oni spravia? Zatial ani nema podanu ziadost o ohlasenie drobnej stavby (zistovala som).Ak ju aj poda co mu mozem namietat?Mozem ziadat vytycenie? Dakujem za precitanie ak za rady👍
Odpovedať
Daj si zamerat pozemok a ustraz si aby sa ti sused nestrepal na pozemok. A namietat nemozes nic. Jeho plot, jeho peniaze, jeho vkus. Akurat, ze musi byt komplet cely na jeho pozemku, nie na hranici. Kym nepojde nad 2 metre vysky, tak mu staci ohlaska a tam sa susedia konania nezucastnuju. https://www.topbyvanie.sk/magazin/pov...
Odpovedať
@zita19 ok no aj ked ho ide vymenit tak by mal podat ziadost - ohlasenie drobnej stavby
Odpovedať
@zita19 a ak je na hranici pozemku tak potom by to mal ohlasit?
Odpovedať
@snehovagula1 plot na hranici pozemku je len o dohode dotknutych stran, ja osobne by som sa takemu rieseniu vyhla. Ak chce stavat plot, tak ho ma stavat celym objemom, vratane zakladov, u seba. Na vymenu plota na hranici by mal po spravnosti pytat tvoj suhlas, lebo niektore stavebne sucasti plota budu zasahovat na tvoj pozemok. Ci mu ho das, to uz je na tebe, donutit ta k suhlasu nemoze, nema to oporu v ziadnom zakone.
Odpovedať
@zita19 JA nerozumiem, odkiaľ ľudia berú stále tú hranicu, že 2 metre vysoký plot. Toto nemá oporu v našej legislatíve. Výšku plota 2 metre sa uvádza v českom stavebnom zákone č. 183/2006 v § 79: (2) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují a) informační a reklamní zařízení o celkové ploše do 0,6 m2 umisťovaná mimo ochranná pásma pozemních komunikací, b) stožáry pro vlajky do výšky 8 m, c) ... ... f) opěrné zdi do výšky 1 m nebo oplocení do výšky 2 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím1) a které se nacházejí v zastavěném území či v zastavitelné ploše, Ale stavebné povolenie netreba ani tam na akýkoľvek plot - to je zase v § 103: 1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2, b) terénní úpravy uvedené v § 80 odst. 3 písm. a) nebo úpravy pozemků uvedené v § 80 odst. 3 písm. e), c) udržovací práce, ... e) stavby a zařízení, a to 1..... 14. oplocení; V slovenskej legislatíve je plot akejkoľvek výšky stále len drobná stavba podľa § 139b ods. 8): žumpy. (8) Za drobné stavby sa považujú aj a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva, b) oplotenie, c ... ktoré podliehajú ohláseniu, pokiaľ stav. úrad nerozhodne inak podľa v § 39a bod 5: (5) Stavebný úrad môže v rozhodnutí o umiestnení jednoduchej stavby, jej prístavby alebo nadstavby určiť, že na jej uskutočnenie postačí ohlásenie podľa § 55 ods. 2. Niekto iniciatívne prevzal z českej legislatívy nejaké 2 metre a potom to všetci používajú v "odborných" článkoch. Pritom v slov. legislatíve žiadna hranica plotu 2 metre sa neuvádza.
Odpovedať
@snehovagula1 Je jedno, či je alebo nie je na hranici pozemku, stavbu plota treba ohlásiť. Ak si ho postaví na svojej strane, ako zita napísala, tak je to jeho vec a ty mu v tom nemáš ako zabrániť - pokiaľ stav. úrad nebude mať námietky. To, že ty máš nejaký pletivový plot na svojej strane, je fajn. Ale sused má právo postaviť si vlastný plot, aký uzná za vhodný. Síce je to na hlavu postavené mať 2 ploty vedľa seba.. ale asi má na to nejaký dôvod. A nerozumiem, aký súvis má jeho plot s tvojou cestou. Však cestu si budeš robiť na svojom pozemku. A s tým 1 cm presahom na svoj pozemok - to sranduješ, nie? :-| 8-( Ako chceš na 1 cm presne určiť, kde je hranica pozemku? Aj s najlepšími prístrojmi je tolerancia cca +- 10 cm. Kde je hranica tvojho pozemku? Tam, kde máš plot ty? Čo keď tvojím plotom zasahuješ ty na jeho pozemok aj 5 cm? A keď on postaví plot na svojej strane, tak ty svoj plot odstráň a získaš ten priestor, ktorý zaberal tvoj plot. A máš problém vyriešený, či nie? =-) x-)
Odpovedať
@chrobak7 aby som to teda uviedla na pravu mieru aj tento plot ktory je teraz staval on....a on nie do svojho pozemku ale do nasho vzdy...betonove stlpiky pletivo atd...tak preto pisem ze ak aj 1cm tak nech s tym ide niekde...lebo on ma maly pozemok viete...(skoro 14 arov) tak mu chyba tiez kazdy centimeter... Jasne ze plot ak bude dvojmo tak ten z nasej strany by som dala dole,aj ked je otazka ci mozem,ak je jeho...on ho tam dal Kazdopadne zatial to neohlasil
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 Asi si nepochopil otazku (a mozno ja), lebo ten pletivovy je susedov a ten chce vymenit za betonovy. A zaklady toho pletivoveho (susedovho) uz zasahuju do jeho pozemku. Tie 3m znamena, ze tam ma byt 3 metrov siroka cesta a uz teraz je to len 2,9 m. Ale mozno to zle chapem ja :-D Asi neskora hodina. Skus si to precitat este raz ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@snehovagula1 tak to je zle, ked je na vasom pozemku jeho plot. Uz ten pletivovy je zle. Zavolaj geodeta, nech ti vymeria hranice a daj pozor, aby sused nezasahoval s novym plotom znovu na tvoj pozemok. Tak ako ti radi zitka. Ak by postavil ku pletivovemu ten betonovy, tak ty nemozes odstranit ten pletivovy. Ten je jeho, aj ked nedobre postaveny. Ale pravdepodobne ostrani sam ten pletivovy. Sak ho moze este niekde vyuzit.
Odpovedať
@kamilka22381 Aha, asi máš pravdu. Síce som ti čítal 2x, ale aj tak som to asi zle pochopil. To je, keď to zadávateľ napíše vágne, lebo on to chápe, ale z popisu to cudzí nepochopí. @snehovagula1 Ak je to tak, ako mi vysvetlila kamilka, že tento plot je susedov a iba ho vymení za iný, tak jediné, na čo si musíš dať pozor je, aby plot nepresahoval na tvoj pozemok. AK je ten pletivový jeho, tak ho nemôžeš odstrániť bez jeho súhlasu. No uvidíš, ako sa vyvinie situácia. Potom časti môjho predchádzajúceho príspevku beriem späť.
Odpovedať
@chrobak7 dva metre je mozno zvykove pravo... Ale aspon ako tak je vyska stanovene, sice nezavazne, ale aj za to bohuvdaka, lebo inac by sa bez hanby stavali 5-metrove ploty ako v Leopoldove okolo basy :-p Lebo niektori "potrebuju sukromie" :-p
Odpovedať
@kamilka22381 ano vy ste to dobre pochopila,mozno ja som to zle napisala...viete ako to je,niekedy sa zle vyjasnuje situacia a vztahy ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@snehovagula1 Problém je v tom, že ty to vidíš a vieš aký je stav. My máme len informáciu z písaného textu a potom si to každý predstavuje v hlave inak. Preto nie zbytočne sa hovorí, že lepšie je raz vidieť, ako 3x počuť. Niekdy aj jedno foto pomôže. =-)
Odpovedať
@chrobak7 chapem...ale nechcela som tu ad1 davat real foto a ad2 chcela som vediet ako je to vo vseobecnosti
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?