Rezanie drevených stropných líšt na šikmú strechu

Profilova fotka
Ahojte. Trápim sa s týmto problémom. Potrebujem olištovať spoj steny a stropu v podkroví. Strecha má sklon 10° a neviem ani za svet trafiť uhol pod akým treba narezať lišty aby krásne licovali. Skúsil som snáď všetky návody čo som našiel ale všade to je o 45° uhle ale tu to nefunguje. Viete mi poradiť postup ako na to? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Bez uhlomeru to pojde tazko ale je finta o prikladani list cez seba kde ceruzou oznacis vonkajsi a vnutorny prekryv a zarezes a na pile kuknes uhol a druhu podla udaju len opacne. Nemyslim ze sklon strechy ma na to vplyv ak tak iba ten ze v najvysom bode odlaca listu od steny. Prespokladam ze listujes stena obklad.
Odpovedať
@tomino_kovo_kovacik Ak budeš lištu prichytávať na strop - čo predpokladám, tak tam tých 45 stupňov zostane, ak majú rohy/kúty stien pravý uhol. minimálne pri komíne(?) to bude tak. Vyskúšaj uholníkom, ak máš...
Odpovedať
Profilova fotka
Tak som si skúsil jednu priložiť a ďalšiu som zarezal pod 45° uhlom a takto to vychádza. A teraz je otázka keďže je tá lišta oblúková čo s tým aby to licovalo v tom rohu.
Odpovedať
@tomino_kovo_kovacik nemas ju dobre otocenu ked rezes 45°. Relativne mozes urobit aj scribe joint ale este komplikovanejsi spoj.
Odpovedať
Prve co ma napadlo bolo poradit ti scribe joint, len vidim ze @miro107 ma predbehol, pri tvojom profilovani by to mohlo ist lahsie ako rezat uhly. Pripadne pozri pinterest, je tam kopa zlepsovakov na tieto listovania...
Odpovedať
@tomino_kovo_kovacik Nemáš dobre položenú lištu v pokosnici, resp. na stole cirkulára. Musí byť položená tou stranou dolu, ktorá pôjde na strop…
Odpovedať
Profilova fotka
@tomino_kovo_kovacik ak nie sú v rohoch pravé uhly treba skúsiť s carbom a brúsnym kotúčom to čo radia kolegovia hore https://www.youtube.com/watch?v=OrVBb... Vidíš predsa ako rezať lištu aby materiál získal potrebný tvar....niekto nemá od prírody dobrú priestorovú predstavivosť to je potom problém 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl a to zatmavené na tej mojej fotke má byť aj v 45° uhle zapilene ci len zarezať do oblúka
Odpovedať
Profilova fotka
@tomino_kovo_kovacik ....ak nie sú pravé uhly .... radiť spoza klávesnice je bezpredmetné ....máš video (takých je viac)...... zober karbo, uberaj a pozeraj čo sa s lištou deje....prirovnaj...zabrús.....prirovnaj...zabrús....buď pochopíš princíp alebo nie. Keď som to zaťovi robil (lebo uhly v rohoch neboli pravé) tak mi pozeral na ruky a aj tak vôbec nechápal ako a prečo to tak robím....treba "pribrusovať zvrchu" alebo "podbrusovať od spodu" podľa potreby aby "rástlo na lište brucho" alebo naopak aby sa "brucho zmenšovalo"....je to nekonečná prcačka. Píšeš že tam je 10°uhol....veď si prilož lišty k sebe a pozeraj čo sa deje ako lištu zdvíhaš resp posúvaš o 10°....rozmýšľaj ako to spraviť karbom tak aby ti materiál "narástol tam kde treba"......pravdepodobne na dokonalý spoj treba kotúč píly nakloniť v dvoch rovinách.....to sa nepodarí lebo nevieš o koľko....tak ostáva to karbo.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomino_kovo_kovacik musis pokosovu pilu v tomto konkretnom spoji dat nielen otocenim do pozadovaneho uhla ale aj naklonenim je to priestorovy uhol tvz steradian ale pila sa da naklanat iba do jednej strany tak druhu otoc hore nohami. Pokus omyl prirezavaj cca metrove listy najprv v rohoch a zvysok dorezes vec to nebude strasne ked bude z troch kusov o mesiac o tom ani nevies. Aj dlzkovy spoj mozes rezat ako dva naviazane uhly nie len na tupo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?