Vymena elektrickych rozvodov

Idem menit v 3-izbaku elektricke rozvody koli klimatizacii. Bezna prax je karboskou vyrezat do panelu spary a pouzit ploche kable CYKYLO. Do toho sa mi ale velmi nechce, vie mi niekto poradit ako sa osadzali povodne hlinikove kable?
Odpovedať
@tom329 to bol prefabrikat 😛 tie drážky tam už boli. Každopádne vás postup nie je správny. Flexou sa to robiť v žiadnom prípade nedá. Treba na to náradie hovorí sa tomu drazkovacia fréza a s tou to vydrazkujete za dva tri dni úplne v pohode 🙂
Odpovedať
@neutrino ja chápem že tie drážky tam už boli, moja otázka bola, ako sa tam tie káble dávali ?
Odpovedať
@tom329 v tom čase som bol ešte hodne malej 😄 ale predpoklad že tak ako dnes. Ručne stručne. Keď už sú drážky hotové prichytiť tam káble je najmenšia robota. V trojizbaku sme to robili dvaja jeden deň.
Odpovedať
@tom329 býval som v paneláku postavený v r. 75 tam boli káble v oceľových chráničkách už v panely od výroby, spoločné pre susedné miestnosti a tým i pre susedné byty, kto prerábal dával väčšinou lišty cez jadro, ktoré býva blízo rozvodu na chodbe, výkonové spotrebiče bývajú v bytoch hlavne v kuchyni a kúpelni, v izbách ostáva stále hliník
Odpovedať
@duzu Tak to si mal šťastie, lebo ja som prerábal byt a VŠETKO bolo zaliate /káble/ ako v paneloch, tak aj v podlahe krížom krážom.. 😞 😢 V paneloch som ich vedel "vytrhať" pokiaľ išli ale v podlahe som sa na Al vodiče zvysoka vykašlal.. Odrezal som ich kde sa dalo, aj tak tam šiel poter a nová kábeláž išla stropom.. 😉 Koncom minulého roku som vymieňal zásuvky a išlo ma "j....ˇť" pretože všade boli osadené krabice čuduj sa svete menšie /atypické/ ako naše, lebo som tam nevedel dostať hocijaké zásuvky...vnútorný priemer 62-63mm... Že skade ich zobrali, 😠 ani ten zhora asi nebude vedieť..
Odpovedať
@neutrino Nene u mňa je to tak, že v panely sú duté kanály a tade sú ťahané káble. Že to tam od výroby bolo dané sa mi nechce veriť, lebo tie káble idú aj cez 3 steny. rád by som tie staré "kanály" vyuzil aspoň z časti. Asi prvú izbu rozjbijem a uvidím ako to pôjde.
Odpovedať
Ešte ma napadlo že tie "kanaly" v stenách sú len vertikálne a horizontálne sa káble vedú v rohoch na spojí panelu. Kuknem sa na to poriadne
Odpovedať
@tom329 však to som myslel že v tých paneloch boli cca 5cm od kraja krásne žľaby kde sa dávali káble a zalievali. My sme využili takýto zľab v podlahe... Stačilo pár rán priklepovkou a šlo to celé preč...
Odpovedať
@neutrino aha okaj dikes
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?