Statický posudok na celý panelák

Dobrý deň, nemá náhodou niekto zo zástupcov vlastníkov skúsenosť s realizáciou statického posudku na celý panelák. Ide o 50-ročný, 12-poschodový panelákový dom s 52 bytmi. Cieľom je zistiť aktuálny statický stav, s tým, že by sa sprístupnili vlastníkmi všetky byty na obhiadku aktuálneho stavu priečok, balkónov a iných rekonštrukcií. Dom nemá statické chyby. Zaujímala by ma odhad celkovej ceny a prípadne aj na čo sa zamerať, prípadne si dať pozor pri prieskume trhu. Vopred ďakujem za postrehy a radu.
Odpovedať
@vevica Tomu paneláku v Prešove, čo vybuchol robili vraj statický posudok za nejakých 30 tisíc €.
Odpovedať
a to čij napad a spravca co nato?
Odpovedať
@vevica staticky posudok existujuceho paneloveho domu ? Najomnici spristupnia byty ? Co si pozrie statik ? Ponatierane steny ? Zapratane nabytkom ? Kto ma aku naslapnu vrstvu ? To je k comu dobre ? Statik sa tam prejde a pozrie. Ako v skutocnosti urobi staticky posudok ? Zisti si aka to je sustava, urobi model budovy, zatazi ho zatazenim podla akych noriem ? Ktore platili v roku 1970 ? Alebo podla sucasnych ? Stale zatazenie bude uvazovat podla toho ako to bolo v typovom podklade sustavy a nie podla toho co tam v tej budove skutocne je zabudovane. Alebo si snad ludia nechaju vrtat do stien ? aby zistil material, hrubky tehal, hrubky omietok a pod ? Takisto podlahy. Vypocita celu budovu, na nejake zatazenie, ktore uvazi a co zisti ? Skonstatuje, ze budova na sucasne platne zatazenie nevyhovuje a druhou vetou skonstatuje, ze 50-rokov sluzi svojmu ucelu, nie su na nej ziadne viditelne poruchy a vyhovuje. Ale v akom stave su styky panelov stena- stena, stena-doska, doska-doska, to nema sancu nijako zistit, a teda ani posudit... Uplne zvytocne vyhodene peniaze vlastnikov a to ....
Odpovedať
@minonkysk co mu tu mudruješ do toho. 🙂 Potom statici nebudu mat,čo žrať. 😄
Odpovedať
@minonkysk no moze napriklad zosumarizovat vsetky zasahy do budovy za predchadzajuce roky, ktore presli alebo aj nepresli statickym posudkom ako samostatne upravy. Ked v dome 20 ludi presunulo dvere v nosnych stenach tak sice pripad po pripade to teoreticky nema vplyv ale vsetky dokopy ano. Neviem naco treba ten posudok, ale ked ho chcu, tak nech si ho daju spravit
Odpovedať
@minonkysk spravcovia velmi radi vyhadzuju peniaze vlastnikov. Aj to bol dovod preco ist do domu... Slovakistan
Odpovedať
@zita19 ano to moze, ale ako zisti ako a ci sa vobec zosiloval panel okolo dodatocneho otvoru ? Co tam kto vlozil, kolko to zakotvil za otvor, ako to pripojil k panelu. Kazdym jednym zasahom do panelu ktory sa robil v minulosti, sa oslabila nosna sustava. Zatazenia v case socializmu boli menej konzervativne ako su dnes. Z posudku vyplynie, ze matematicky model budovy nevyhovie. A co dalej ? Vystahovat a zburat ? Ja chcem len poukazat na to, ze od statickeho posudku existujucej panelovej budovy netreba ocakavat zazraky... Radsej treba investovat do vymeny rozvodov a pod...
Odpovedať
Dakujem za nazory a postrehy. Som laik, rovnako ako obyvatelia nasej bytovky, mozno sa nevyjadrim spravne. Ano, cielom je urobit prehlad o realizovanych upravach v bytoch. A tiez zistit - ma to vobec zmysel robit staticky posudok a "vyhadzovat na to peniaze", alebo nema? Spravca nas do toho netlaci, skor prave naopak. Idealne je mat kamosa-statika, ktory rovno povie - je to blbost, alebo nie. Ale kedze nemam, pisem sem🙂 Ak by z posudku vyplynulo, ze niektora nosna sustava je oslabena, urobia sa opatrenia v max. moznej miere, ktore je mozne urobit - napr. v domovom poriadku sa zakazu dalsie upravy z odkazom na staticku spravu. Alebo pri ohlaske stavebnych uprav a na urade sa napisu pripomienky s prilozenyou spravou statika a pod. V kritickom stave riesit aj sudnou cestou. Moja skusenost - v nasom byte sme realizovali vyrez do panelu s ocelovou vystuhou, islo to cez stavebne povolenie aj statika, dokumentaciu mame odlozenu. Takze aj to je info pre statika. Mozno to nema kazdy vlastnik, ale aj to je informacia, ktoru je dobre mat. Pri vypoctoch statik takisto vychadzal z typizovaneho konstrukneho systemu domu ZT. A kazdopadne to vyzera tak, ze sa obdobna vec bezne nerobi na panelovych domoch, aj to je zistenie na uvahu. Mozno sa to tiez nenazyva staticky posudok, ale nieco. Neviem..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?