Prudový chránič a bojler

Zdravim, vodar mi povedal ze aby mi zapojil bojler musim mat prudovy chranic tak sa chcem spytat ci nestaci kupit ten zasuvkovy napr fk prcd 2 IP54? Dakujem
Odpovedať
@melouch bojler nad 10l sa napája napevno,samostatne na jeden istič, takže v sústave TNS prúdový chránič v rozvádzači, v sústave TNC len ochrana zemnením napevno
Odpovedať
@duzu takze to je v tej sktinke co mam na chodbe? Ako dlho trva taka vymena je to narocna robota pre elektrikara?
Odpovedať
@melouch Záleží od toho, koľko je v nej miesta a ako "kúlturne" je nakáblovaná teraz. Ale tak do pol hodinky šikovný majster nemá čo robiť. Daj foto...
Odpovedať
@melouch no... Toto je komplexná otázka a vodár nemusí mať pravdu. Pokiaľ sa zariadenie nachádza v starej inštalácii systém TN-C tak tam sa dá vzhľadom na dvojvodicovu sústavu použiť len zásuvkovy chránič, alebo potom vymeniť kábel a urobiť zmeny v zapojení. Ten chránič čo je do zásuvky je samozrejme fajn ak sa bojler pripája do zásuvky a nie na svorky. Vzhľadom na to že chránič nemáte predpokladám že máte starú nehnuteľnosť zhotovenu podľa starých noriem (pred 2002 kedy chránič nebol povinný ani pre kúpeľňu). V tomto prípade kurenar nemá pravdu a chránič nie je povinný lebo elektrické zariadenie vyhovuje požiadavkám noriem z času výstavby (ak vyhovuje - môžte si dať spraviť revíziu). Každopádne použiť prúdový chránič aspoň do zásuvky určite nie je na škodu. Ak máte ale trojvodicovu sieť TN-S, tak je to o doplnení jedného modulu čo by mala byť pomerne krátka robota. Odporúčam prúdový chránič s nadprudovou ochranou a tým pádom potrebujete len jednu voľnú pozíciu v rozvadzaci. No a čo sa ceny môže týkať tak je to materiál + práca. Ak je sústava TN-S tak je to ľahké a v horšom prípade je to tak robota na hodinku. Ak máte TN-C tak je tam robota na pol dňa minimálne. Cena materiálu je veľmi rôznorodá.
Odpovedať
Profilova fotka
Nie bojler by mal byt isteny úplne zvlášť a chránený prúdových chráničom. Pokial máte rozvodni skriňu bez rezervy máte vascsi problém
Odpovedať
@octopiask však to s tým nemá nič spoločné (rezerva v rozvadzaci), viem spraviť malú skrinku kde dám jeden chránič s nadprudovou ochranou a priamo na svorky pripojím bojler. Ak tam má starinu tak pochybujem že bude ťahať novú kabeláž až k bojleru od rozvádzača. Inak ako odporúčanie dobré, ale treba sa riadiť normami. Píšu to hore aj ostatní pri starej inštalácii platili iné normy ako teraz.
Odpovedať
Tak uz mam ten prudovy chranic na konkretnu zasuvku, musel sa natiahnut kabel zo zasuvky do skrinky. Len sa chcem spytat ci je v pohode ked bojler 1500w 80l bude napajany do zasuvky cez predlzovacku, lebo vodar v tom problem nevidi. Dakujem
Odpovedať
@melouch vodár je vodár... Asi to nevie obhájiť či áno či nie. V princípe ak je predlzka na 10A tak sa dá napájať zariadenie do 2300W. Ale pre mňa je lepšie dať zásuvkovy modul s chráničom do zásuvky a pripojiť bojler ako napájať bojler cez predlzovacku. Príde mi to dosť nelogické keď už sa ťahal nový kábel do rozvádzača.
Odpovedať
@melouch Na Tvojom mieste by som rýchlo zabudol na "predlžovačku" nakoľko uvádzajú 3x1,5mm2 ale v skutočnosti majú 3x1mm2, takže sa nediv keď Ti začne predlžka jedného krásneho dňa "fajčiť", ale predlžku by som na bojler aj tak nedal aj keby mala 3x2,5mm2... Iba na pevno!!!
Odpovedať
Co znamena fajcit? Horiet? Ved kopu spotrebicov ci uz pracky fritezy rury davaju ludia do predlzovaciek. Problemom je kratky kabel od bojlera co proste nepochopim preco dava vyrobca ariston tak kratky kabel. Jedna z moznosti by bola dat dlhsi kabel do bojleru ale to je podla mna zasah do bojleru a stratil by zaruku alebo sa mylim?
Odpovedať
@melouch ale kábel od bojlera sa dá v pohode predĺžiť káblovou spojkou. Predlžka fakt nie je dobrý nápad. Fajčiť znamená dymiť... Dnešný elektro materiál sa vyrába z LSOH materiálov (aspoň väčšina) takže horieť nezačne a aj do dymenie je slabé ale prehrievať sa bude, tým pádom sa zníži pevnosť izolácie (môže sa) a následne kto vie k čomu dôjde. Keď ťahal elektrikár nový kábel, prečo ho nenatiahol dlhší keď vie že prívod od bojlera je krátky??? Každopádne odporúčam spojiť káblovou spojkou na CYKY-J kábel a na pevno pripojiť. Btw. téma predlžovačky. Ja to vidím stále. Developer nerieši kde chce mať zákazník kuchyňu a ako ju bude mať usporiadanú, dá si zásuvky podľa seba na základe nejakého defaultného návrhu. No a potom ľudia majú popod linku predlžovačky... čo je samozrejme ešte horšie lebo nie sú väčšinou vhodné do vlhkého prostredia a prostredie kde je umývačka, a drez môže byť poriadne vlhké... No jediné riešenie je po prevzatí nehnuteľnosti zaplatiť elektrikára aby popresúval zásuvky tam kam človek potrebuje. Ja som mal to šťastie, že sa nás developer spýtal ako budeme mať usporiadanú kuchyňu...
Odpovedať
Akoze dal by sa predlzit kabel jeho prerezanim alebo by sa musel otvorit spodny poklop bojleru a tak vymenit kabel?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@melouch normálne 2 konce sa spoja... napr. káblová spojka v Hornbach: https://www.hornbach.sk/shop/Kablova-...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?