Otázka pre skúsenných

Otázka pre skusenných elektrikárov,hlavne na meraka,ktorý ako vidím,má veľmi dobrý prehľad.V zahraničí som robil el.inštalácie(swiss).Konkrétne v bytoch,kde sa robia okruhy na izby a nie svetlá zvlášť a zásuvky zvlášť ako tu na svk.Samozrejme ostatné spotrebiče ako u nás.Príklad:Jedna väčšia alebo dve menšie izby sa dajú na 13A kombichránič spolu zásuvky aj svetlá(k tomu sa dávajú aj mot.žaluzie).Dáva mi to logiku.Otázka:ak by som to tu na svk robil,schváli mi to revizák a aj projektant?
Odpovedať
@zoldnier nie som elektrikar ale môj názor je že u nas platia naše normy.Aj ked si to spraviš v pripade poistnej udalosti poisťovňa nemusi uznať poistne plnenie.
Odpovedať
@zoldnier Zabudni na to ako to chceš urobiť na SK.. Revíziou Ti to neprejde...U nás NEMOŽEŠ kombinovať do jedného okruhu /a aj viac miestností/ zásuvka+svetlo. Viac miestností môžeš, ale iba ak dodržíš napr. 10zásuviek na 1 okruh /istený 16A/ a svetlo môžeš tiež spojiť na jeden okruh aj 3miestnosti podľa použitých spotrebičov /svetiel/ ALE v prípade poruchy všetko čo je na ten jeden okruh je bez napätia...Detto zásuvky... 😉
Odpovedať
@zoldnier podobne ako píšu ostatní... Revíziou to neprejde u nás platia STN a to čo sa robí v Nemecku a Švajčiarsku nikoho nezaujíma. Keď to normy v Swiss dovoľujú tak je to ok, ale u nás treba ísť podľa slovenských noriem.
Odpovedať
Dakujem Vám.Nepoznám naše normy,kedže som bol dlho vonku.Vaše názory mi pomôžu.
Odpovedať
@zoldnier teraz je možnosť prihlásiť sa do SEZ-KES a ako člen máte možnosť objednať si STN Online za 48 eur. Táto možnosť je platná len do 15.2. a potom podľa voľných licencii. Je to výhoda mať normy vždy po ruke.
Odpovedať
@neutrino @neutrino Čo je to prosím SEK-KES?A tie normy STN sa týkajú len elektroinštalácií alebo sú všeobecné.Sorry,že sa pýtam,ale bol som 15 rokov preč.
Odpovedať
@zoldnier slovenský elektrotechnický zväz-komora elektrotechnikov slovenska. Členovia si môžu objednať prístup k STN Online. Sú to v podstate všetky elektrotechnicke normy, aj už neplatné. Avšak niektoré normy tam nie sú napríklad overenie oteplenia PTTA rozvádzačov metódou interpolacie je platená aj pre tých ktorý prístup k STN Online majú. No ale sú tam všetky normy také aby sa človek pripravil na skúšku na revizaka 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?